Používání USB flash paměti pro instalaci systému [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ronoath
Příspěvky: 16
Registrován: 15 črc 2014, 20:02
Bydliště: Prajzsko

Používání USB flash paměti pro instalaci systému [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Ronoath »

Zdravím,

Před nějakým časem jsem i na jednu postarší flashku nahrál pomocí UNetbootin LinuxMint Xfce ve verzi 16. Jak je správný postup pro nahrazení této verze novější? Pokusil jsem se o obyčejné nahrání stejným programem (tentokrát verze 17.2) a při bootu z této flashky jsem se jen dozvěděl, že chybí zavaděč. Při dalším restartu mi bylo oznámeno, že chybí funkční systém. Poté jsem flashku naformátoval pomocí "Diskového nástroje" (standardně v Xfce) a bylo mi dost divné, že má 4GB flashka hlásí 4GB oddíl a ještě 2GB nepřiřazeného volného místa. Po nové instalaci je situace taková, že milá fleška se již ani nehlásí do systému po ručním připojení přes "diskový nástroj", který ji ale stále vidí. To mi po pravdě je docela fuk, ale rád bych se dozvěděl, jak jsem měl postupovat při nahrazování systému novějším (nová flashka je na cestě :D )

Díky za tipy.
Dell Latitude E6400 @ LinuxMint 17.2 Xfce

kamowski

Re: Používání USB flash paměti pro instalaci systému

#2 Příspěvek od kamowski »

ahoj,
je na to niekoľko spôsobov
1) otvor si menu a píš usb, mali by ti vyskočiť dve aplikácie, prvou si naformátuj flashdisk a tou druhou si tam zapíš iso súbor LM17.2
2) otvor terminál (Ctrl+Alt+T) a zadávaj:

Kód: Vybrat vše

cd /Stiahnuté
(alebo, kde máš to iso uložené, poprípade si v otvor ten priečinok a tam klikni pravým a zvol niečo ako, tu otvoriť terminál)

Kód: Vybrat vše

sudo umount /dev/sdb
(ak máš v pc iba jeden hdd označený ako sda, tak flash je sdb ale radšej si to over v tom diskovom nástroji aby si nezmazal disk so svojimi dátami, to by bolo mrzutéééééé :mrgreen: )
pre istotu to zadaj ešte raz aj ako:

Kód: Vybrat vše

sudo umount /dev/sdb1

potom

Kód: Vybrat vše

sudo dd if=xxx of=/dev/sdb bs=4M && sync
(xxx - začni písať linux a TAB, bude ti postupne dopĺňať názov toho iso alebo ho dopíš sám, alebo to tam nakopíruj ctrl+shift+v, znak & sa píše ako pravý Alt+c)
potom enter a počkaj
chvíľu sa nebude v termináli nič diať, aj niekoľko minút, ale potom sa vráti do posledného adresára a bude ti jasné, že proces skončil a je vymalované :)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Používání USB flash paměti pro instalaci systému

#3 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Při butování flešky s debianem 8 jsem se nedávno setkal s tím, že fleška butovala na různých noťasech pokaždý jinak, souviselo to s UEFI. Jednou bylo but. menu holé, žádný obrázek, to bylo v pohodě a butování začalo. Podruhé, na jiném stroji naběhl světlemodrý obrázek s nabídkou a po odkliknutí šla grafika do kopru a nic se nedělo. Fleška byla v pořádku. Dostat někdy linux na mašinu do použitelnýho stavu je holt sranda, chce to pevný nervy ... :roll: ;)

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Používání USB flash paměti pro instalaci systému

#4 Příspěvek od vxmery »

Dostat někdy linux na mašinu do použitelnýho stavu je holt sranda, chce to pevný nervy ...
To máš pravdu. A hlavne si niečo o tom prečítať, to by si neveril aká je to sranda. A keď začneš chápať, prestaneš písať hovadiny ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ronoath
Příspěvky: 16
Registrován: 15 črc 2014, 20:02
Bydliště: Prajzsko

Re: Používání USB flash paměti pro instalaci systému

#5 Příspěvek od Ronoath »

Tak to vypadá, že milá fleška je fakt v kelu. Koupil jsem si jinou, z té bez potíží vytvořil bootovací a nainstaloval nový systém.

Přesto díky za tipy.
Dell Latitude E6400 @ LinuxMint 17.2 Xfce

Zamčeno