Nastavenie jasu

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Genetix
Příspěvky: 11
Registrován: 11 zář 2015, 16:15
Bydliště: svk

Nastavenie jasu

#1 Příspěvek od Genetix »

Zdravím všetkých. Toto je môj prvý príspevok v tejto komunite a všeobecne moja prvá inštalácia Linuxu na PC. Rozhodol som sa vymeniť OS, keďže Windows mi už šiel na nervy a vzhľadom na to, že vlastním už starší stroj, aj logicky (síce momentálne píšem práve z win PC).
Inštalácia Linux Mint-u 17.2 Cinnamon (64-bit) sa mi podarila na prvý pokus, taktiež aj update kernelu a Nvidia ovládačov. Na nováčika dobré, povedal som si. Avšak problém, ktorý nedokážem vyriešiť, spočíva v niečom inom. Nemôžem si nastaviť jas/kontrast atď. Kým som používal Windows, všetky nastavenia boli v poriadku. Stiahol som dokonca aj applet na ovládanie jasu, no aj na 100% jasu je obraz stále tmavý. No je to ešte komplikovaniejšie. Obraz nie je tmavý v oknách, ani na ploche. Skôr sa jedná o to, že tmavá farba je ešte tmavšia a ak mám otvorenú nejakú stránku/aplikáciu, kde je viacero tmavých motívov (čierna na tmavošedej atď - vid http://www.topserialy.sk ako príklad), splývajú do seba. Na Live-CD sa tento problém nevyskytuje, avšak už na nainštalovanom OS áno. Z toho som vydedukoval, že za ten zásah môžem pravdepodobne ja (avšak nie som si istý). Má niekto nejaké nápady, v čom môže byť pes zakopaný? Vopred ďakujem za Vaše cenné rady a čas, ktorý nad nimi strávite. :)


Dodatok: nejedná sa o notebook, ale o desktop.

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nastavenie jasu

#2 Příspěvek od menom »

.
Mohol by si sem dat viac informacii, naprilad vypis z Terminalu:

Kód: Vybrat vše

inxi -F
Mozno aj snimku obrazovky toho co neni v poradku.

Vseobecne na starsi stroj neni vzdy vhodne dat najnovsi kernel a to plati aj o ovladacoch od nvidie.
Skorej zistit s ktorym kernelom a ovladacom to funguje.

.
.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Nastavenie jasu

#3 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Přesně jak píše menom - jde o to, zvolit vhodné jádro + vhodné ovladače, aby ti to sedělo na 100%. Jestli máš nainstalované wine, podívej se po utilitě Nokia Monitor Test , stáhni a prubni, ačkoliv je to prg na widle, výborně funguje i v linuxu. ;)

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Nastavenie jasu

#4 Příspěvek od Andreas »

Ahoj,
Dovolím si odpovědět k tomu jasu u LM 17.2 cinnamon. Podivej se do správce napájení jestli nemáš jas na nejmíň jinak bych si zkusil pohrát s nastavením monitoru.
Jinak, když pises že máš starší pc zkus napsat jak starý a jaký hw. Mám totiž jeden pc 9 let starý a používal jsem na něm jak prostředí mate tak cinnamon a obě na něm šlapali, ale prostředí Mate bylo svižnější a filmy měli lepší obraz. Mám v pc grafiku od nvidia. Co se týče kernelu mám osvědčené nechat základní kernel když vše šlape kor u starších pc..

czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nastavenie jasu

#5 Příspěvek od czpetr »

Ahoj potřeboval bych poradit jestli se dá nějak zvýšit jas u notasu HP pavilion dv6500 jestli to vubec jde.Mám LM 17.2 32.bit xfce

výpis z terminálu

inxi -f
CPU: Single core Intel Celeron M CPU 530 (-UP-) cache: 1024 KB clocked at 1729.214 MHz
CPU Flags: acpi aperfmperf apic arch_perfmon bts clflush cmov constant_tsc cx16 cx8
de ds_cpl dtes64 dtherm dts fpu fxsr lahf_lm lm mca mce mmx monitor msr mtrr nx pae pat
pbe pdcm pebs pge pni pse pse36 sep ss sse sse2 ssse3 tm tm2 tsc vme xtpr

je

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nastavenie jasu

#6 Příspěvek od menom »

.

A co ti vypise Terminal, ked mu zadas prikaz:

Kód: Vybrat vše

cat /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

Mam jeden starsi notebook od HP a jas je tiez viditelne slabsi oproti novsim strojom.

Ak je to rovnake ako kedysi vo windows, tak viac z toho nevymacknes.


.
.

czpetr
Příspěvky: 125
Registrován: 15 říj 2013, 18:20
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Nastavenie jasu

#7 Příspěvek od czpetr »

vypíšete to pouze 10.

Už jsem to vyřešil šlo to nastvit v urovni zařízení kde je i jas.Takže je to ok.dík za tipy

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nastavenie jasu

#8 Příspěvek od menom »

czpetr píše:vypíšete to pouze 10
Tych 10 zodpoveda 100%

V inych pripadoch byva mozny rozsah od 0 do 100 co aj zodpoveda percentam %.


.
.

Uživatelský avatar
skrob
Příspěvky: 1329
Registrován: 18 bře 2015, 15:34

Re: Nastavenie jasu

#9 Příspěvek od skrob »

No možná to není to co myslíš, ale já jsem jas zvyšoval dle potřeby po instalaci cairodock a tam je nastavení jasu.
Dell 7490 Intel®Core™ i7 - 8650u @ 8M Cache - up to 4,20 Ghz - 4x1,90 GHz - Intel UHD Graphics 620 - ram 16Gb DDR4 2400 Mhz
SSD NVME Intel 256 Gb
Linux Mint 20.3 Una 64 bit - Cinnamon 5.07 - core Linux 5.4.0-91 generic x86_64

Zamčeno