LM 17.3 Cinnamon - nelze připojit disk

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

LM 17.3 Cinnamon - nelze připojit disk

#1 Příspěvek od SuperUser »

Zdravím,

mám teď ve svém notebooku čerstvě nainstalovány Windows 10 HOME a Linux Mint 17.3 Cinnamon. Problém je v tom, že mi Linux nechce připojit disk, na kterém jsou Windows. Linux chybně předpokládá, že mám buď ve Windows zapnutou volbu "rychlé spuštění systému", nebo že mám Windows ve stavu hibernace. Ani jedno ale není pravda. "Rychlé spuštění systému" Windows povoleno nemám a systém jsem klasicky vypnul. Takže ani režim spánku, ani hybridní režim spánku. Mám na disku ještě další, 5 GB oddíl HP_TOOLS, který hp využívá např. při upgradu biosu. Ten připojit jde. Ale C prostě nepřipojím. Hlásí to, ať se vrátím do Windows a buď zruším volbu "rychlé spuštění systému, nebo ať systém klasicky vypnu, protože notebook hibernuje a to vadí při připojování disku, na kterém jsou Windows. Víte prosím vás někdo, co se s tím dá dělat?

Díky,
Petr

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: LM 17.3 Cinnamon - nelze připojit disk

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Peter, vitaj na fóre.

Grub funguje korektne pre Win aj Mint?
Pomohol by aj screenshot z GParted
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: LM 17.3 Cinnamon - nelze připojit disk

#3 Příspěvek od SuperUser »

AHOJ vxmery,
díky za přivítání. Řekl bych, že Grub funguje normálně. Mám nastaveno, aby ta tabulka pro výběr os čekala 1 sekundu a pokud během té sekundy nesjedu o řádek níže na Linux, tak se defaultně spustí Windows. Tak jsem si to nastavil a takhle mi to bez problémů funguje. Tady je ten screen: http://www.imghost.eu/image/iY
Disk připojit jde, ale pouze pro čtení a to ještě musím vytvořit ve složce media složku a na tu to přimontovat. Ale když na to kliknu v dokumentech "připojit", tak to nejde.
Petr
PS: jsem naprostý začátečník.

Tak už jsem zjistil, co a jak. Linuxu vadí windowsovskej soubor hiberfil.sys. Ten Windows používají k hibernaci. Tady je řešení:
1) Ve Windows pravomyš na ikonu baterie -> možnosti napájení -> nastavení tlačítek napájení -> změnit nastavení, která nyní nejsou k dispozici -> a tady se musí zrušit zaškrtnutí dvou polí. U prvního je napsáno "zapnout rychlé spuštění (doporučeno)" a u druhého je napsáno "přepnout do režimu hibernace".
2) Kliknout na start a napsat cmd a potom za držení kláves CTRL a SHIFT stisknout ENTER. Tím se spustí příkazový řádek (administrátor). Zde se napíše powercfg /h off a stiskne se ENTER. Tohle úplně vypne ve Windows hibernaci.
No, a v Linuxu už OS (C:) připojit půjde :-)
A kdyby někdo chtěl ve Windows znovu zapnout hibernaci, tak si znovu spustí příkazový řádek jako správce a napíše: powercfg /h on a stiskne ENTER. Pak musí ještě dát pravomyš na ikonu baterie -> možnosti napájení -> nastavení tlačítek napájení -> změnit nastavení, která nyní nejsou k dispozici -> a tady si vybrat, jestli zapne jen hibernaci, nebo i rychlé spuštění.
Kdyby někdo znal i jiné řešení, abych mohl mít ve Windows zapnutou v nastavení tu hibernaci, tak bych byl rád, kdyby ho sem prosím napsal.
Zdarec,
Petr

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: LM 17.3 Cinnamon - nelze připojit disk

#4 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Peter,

bežný užívateľ (bfu) ani nevie, že sa mu Win hibernujú. Je to finta (slušne povedané) aby budili dojem, že rýchlejšie štartujú.
Ak chceš, aby korektne fungoval dualboot, hibernácia musí byť off.
Mint sa ťa korektne spýta, či ho chceš vypnúť, hibernovať (na HDD) alebo uspať (do RAM).
Želám veľa spokojnosti s Linux Mint. ;)

vxmery
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Zamčeno