Ntb Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mintu [vyřeš.] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Ntb Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mintu [vyřeš.]

#1 Příspěvek od Vendi »

Dobrý den,
prosím o radu - s mými znalostmi jsem již v koncích a nevím už dál, co bych vyzkoušel.
Manželka má notebook Acer Aspire E11 - Intel Celeron n2940. Po roce skončila licence na Office zdarma.
Manželka má notebook jen na čtení knížek, internet a občas film. Věděl jsem, že chci Linux a nechtěl jsem manželku zatěžovat dvěma operačními systémy v jednom počítači, záruku taky neřeším a taky jsem si říkal, že bych vyměnil klasický harddisk za SSD disk - ten původní moc "chroustá".
Takže jsem stahnul Linux Mint 17.3. Rosa Cinnamon 64 bit, v programu Rufus-2.8. jsem vytvořil ISO, MD5 sedí, při instalaci zadal, že chci přepsat celý disk a naivně si myslel, že to bude fungovat jako u mého stolního počítače. Bios umožňuje přepínání mezi UEFI a LEGACY a taky u Rufus jsem zkoušel kombinace při zadávání požadavku na schéma oddílu a) "Schéma oddílu pro bios nebo uefi" a b) "GPT schéma oddílu pro uefi."
Ať jsem zadal jakoukoliv kombinaci, tak pokaždé při spuštění systému se objeví hláška "No bootable device".
Akorát když jsem nahrál Linux při zapnutém Legacy v biosu, tak šel Mint spustit, ale dlouho nabíhal cca 1 min., nešel vypnout (musel jsem natvrdo) a nefungoval touchpad - pouze externí myš. Přitom nahrátý OS v PC je při jakékoliv kombinaci je, protože když chci znovu nahrát systém, tak mi průvodce nabídne instalaci vedle toho původního.
Když jsem tam měl Win 8 tak v bios pod UEFI byla přímo položka "start Windovs z HDD", tahle položka samozřejmě po mých zásazích zmizla a já nevím, jak pod UEFI mám dostat podobnou položku - "start Linux z HDD".
Omlouvám se, že to píšu tak polopatisticky - nejsem žádný odborník a zkušenosti skoro žádné - prosím o radu, neví někdo, co bych měl ještě zkusit a jak z té šlamastyky ven?
Děkuji velmi za jakýkoliv názor.

Uživatelský avatar
skrob
Příspěvky: 1329
Registrován: 18 bře 2015, 15:34

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#2 Příspěvek od skrob »

Podělím se se svoji zkušeností. Mně to dělala verze s cinnamon, starým. Teď jsem nacpal nejnovější na Ubuntu 16.04. a v pohodě. To jen na okraj. Není to řešení problému, ale nainstaloval bych to na velkým PC a přehodil SSD do ntb. Udělal jsem to tak na tom malým EEE a jede to.
Dell 7490 Intel®Core™ i7 - 8650u @ 8M Cache - up to 4,20 Ghz - 4x1,90 GHz - Intel UHD Graphics 620 - ram 16Gb DDR4 2400 Mhz
SSD NVME Intel 256 Gb
Linux Mint 20.3 Una 64 bit - Cinnamon 5.07 - core Linux 5.4.0-91 generic x86_64

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#3 Příspěvek od Vendi »

Děkuji velmi za radu,
vyzkoušel jsem instalaci na stolním PC jak Ubuntu i Mint.
Funguje to úplně stejně jako když přímo v notebooku instaluji Linux - musím mít v každém případě bios nastaven na "Legacy".
Takže jsem se posunul v tom, že nyní mám v notebooku nainstalovaný Linux Mint.
Ale pořád se to chová stejně jak popisuji v předešlém - tzn., že nefungoval touchpad (ale to jsem již vyřešil tím, že jsem ho v biosu přepnul do nastavení basic).
Takže mi zbývá vyřešit, že nejde notebook vypnout - když dám vypnout, tak nezhasne modrá led dioda a na obrazovce zůstane stále logo LinuxMint - musím až podržet vypínací tlačítko, aby se NTB vypnul (stejně se to chová i u nainstalovaného Ubuntu).
Pročítal jsem zdejší příspěvky - jeden pán měl stejný problém, taky s NTB Acer a vyřešil to tím, že vypnul v biosu USB3. Můj bios mi takovou možnost nenabízí, takže je pořád nad čím přemýšlet a pročítat diskuze, jestli je nějaká možnost - pořád se nechci smířit s tím, že to už tak zůstane.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#4 Příspěvek od vxmery »

Ahoj a vitaj na fóre.
vyzkoušel jsem instalaci na stolním PC jak Ubuntu i Mint
Chýba mi informácia či si najprv vyskúšal Live session. Tak sa totiž dozvieš rýchlo a bez straty dát, či ti príslušná Linux distribúcia korektne spolupracuje s hardvérom.
BTW - Aj Ubuntu aj Mint bez problémov bootujú aj v Legacy aj v UEFI.
Najčastejšie sa vyskytujú dve príčiny:
- schválne upravený Bios/Uefi tak, aby okrem win nešlo nič iné inštalovať
- problém medzi stoličkou a notebookom
Čítal si nejaké návody?
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
AnickaT
Příspěvky: 122
Registrován: 30 bře 2016, 12:48

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#5 Příspěvek od AnickaT »

Jo, vxmery má pravdu: Zkoušel jste Live CD ? To je stejný název pro Live Session, o které psal uvedený uživatel výše.
"Goro bílý pes"

Uživatelský avatar
AnickaT
Příspěvky: 122
Registrován: 30 bře 2016, 12:48

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#6 Příspěvek od AnickaT »

Zajímalo by mě řešení problému, tak se dívám po netu... :-) Takže kromě výše uvedené rady zkusit Live CD jsem našla následující tipy na řešení problému:

Zkopírujte sem prosím, co vypíše příkaz do terminálu:

Kód: Vybrat vše

shutdown now -h
Z diskusí o tomto problému:
  • Boot to a Live CD of something and see whether that shuts down properly from the command line. If it doesn't, that would lead me to think that you might have some kind of hardware problem in the offing, but I have no idea what it might be. If it does shut down properly, then it's definitely something to do with the install, but I don't have a hint as to what it might be.
Tedy: Nabootujte nějaké [Linuxové] Live CD a uvidíte, zdali se [notebook] z terminálu vypne korektně. Pokud nikoli, pak mě to vede k myšlence, že byste mohl mít nějaký typ HW (hardwarového) problému při vypínání, ale nevím [přesně] co by to mohlo být. Jestliže se [notebook] nevypne korektně, pak to má určitě něco do činění s instalcí, ale nemám žádný tip co by to mohlo být.

Tady to taky někdo řeší (anglicky) přímo pro Linux Mint problém s vypínáním tohoto notebooku Acer E3-111 Laptop (často mylně nazýván Acer Aspire E11 dle označení na šasi ntb).

Možná by Vám pomohlo následující:
  • Try to get your CPU booted into the recovery mode after hitting F12. This may take a few tries, like the other poster mentioned 1-10 boots is successful. I found more luck going into the bios first, then continue to boot menu.

    When you are in, open a terminal, do a "sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf"

    add the following to the end

    "blacklist dw_dmac"
    "blacklist dw_dmac_core"
Překlad:
Zkuste dostat Vaše CPU do recovery mode po opakovaném stisknutí F12. To může vyžadovat několik pokusů, jak to zde jiní zmínili: 1-10 nabootování je úspěšných. Měl jsem více štěstí a dostal jsem se do biosu napoprvé, pak pokračujte do boot menu (bootovacího menu).

Když tam budete, otevřete terminál a zadejte příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
a přidejte následující na konec:
  • "blacklist dw_dmac"
    "blacklist dw_dmac_core"
A soubor uložte.

Problém se objevil rovněž u distribuce Ubuntu viz diskusi zde (anglicky).
Stevovi J pomohl následující příkaz do terminálu:

Kód: Vybrat vše

sudo shutdown -h now
Pokud by Vám to pomohlo, znalejší by určitě věděli, zda pro tento příkaz jde vytvořit nějakou zkratku, ať už zkratku - příkaz pro terminál či zkratku klávesovou. :-)

Good Luck!
"Goro bílý pes"

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#7 Příspěvek od Vendi »

Děkuji za všechny reakce.
Ano sypu si popel na hlavu a jak píšu v prvním příspěvku - byl jsem naivní a live CD jsem nezkoušel.
Na stolním PC mi bezproblému Linux funguje a používám ho bez nějakých velkých znalostí prostě jako uživatel a myslel jsem, že u ntb to bude stejné a Win8 jsem nechtěl - data žádná na ntb nebyla - tak jsem si říkal, že není co ztratit.
Pro vxmery - žádné návody jsem nečetl. Způsobil jsem si problém. A buď ho vyřeším s Vaší pomocí a s tím, že se budu až teď učit a zkoušet nebo budu muset klidně i za úplatu požádat někoho zkušenějšího nebo se holt budu muset smířit, že ntb budu vypínat tlačítkem (ale to si zatím nepřipouštím).
Osobně si myslím, že bios je nějak upravený tak, aby šel spouštět jen Win. Usuzuji tak jen proto, že Rufus mi nabídl 3 varianty ISO usb: a) schéma oddílu pro bios nebo uefi b) gpt schéma oddílu pro uefi c) mbr schéma oddílu pro uefi. Boot na NTB nabízí pouze variantu Uefi a Legacy. Troufám si tvrdit, že jsem vyzkoušel všechny varianty včetně možnosti nahrát OS ve stolním počítači. Samozřejmě ale to nevylučuje možnost, že jsem udělal něco špatně.
Pro AnickaT - zkoušel jsem napsat do příkazového řádku "shutdown now -h" musel jsem se přihlásit jako root a nevypsalo mi to nic a rovnou šel NTB do toho polovypnutého - kouslého stavu kdy na obrazovce bylo logo LM a musel jsem to vypnout tlačítkem. Když jsem zadal kód "sudo shutdown -h now" , tak se zase NTB kousnul, ale tak že tam logo LM bylo 2x a jedno problikávalo - při dalším zapnutí to už nedělalo.
F12 se dostanu do boot manageru, který nabízí pouze možnosti boot z HDD nebo Network boot. Neporozuměl jsem tomu, kam zadat příkaz.
Tak to je tak všechno - ještě jednou děkuji za Vaše reakce a Váš čas. Snad jste již pochopili, že máte co do činění s úplným začátečníkem.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#8 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Vendi,

sypať si popol na hlavu nemusíš a dik za odpoveď ;)
A buď ho vyřeším s Vaší pomocí a s tím, že se budu až teď učit a zkoušet

Keď budeš spolupracovať, tak to rozchodíme. Na tie návody som sa pýtal preto, aby sme vedeli odkiaľ začať. Ak si ochotný trocha čítať, pozri si:
http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... acni_navod
a toto
http://www.nebojtesalinuxu.sk/navody/in ... a-na-uefi/

Daj správu a budeme pokračovať.
Linux je fajn, len mu treba trocha rozumieť, to je celé.
Over :)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
AnickaT
Příspěvky: 122
Registrován: 30 bře 2016, 12:48

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#9 Příspěvek od AnickaT »

Vendi píše:Děkuji za všechny reakce.
Ano sypu si popel na hlavu a jak píšu v prvním příspěvku - byl jsem naivní a live CD jsem nezkoušel.
Pro AnickaT - zkoušel jsem napsat do příkazového řádku "shutdown now -h" musel jsem se přihlásit jako root a nevypsalo mi to nic a rovnou šel NTB do toho polovypnutého - kouslého stavu kdy na obrazovce bylo logo LM a musel jsem to vypnout tlačítkem. Když jsem zadal kód "sudo shutdown -h now" , tak se zase NTB kousnul, ale tak že tam logo LM bylo 2x a jedno problikávalo - při dalším zapnutí to už nedělalo.
F12 se dostanu do boot manageru, který nabízí pouze možnosti boot z HDD nebo Network boot. Neporozuměl jsem tomu, kam zadat příkaz.
Tak to je tak všechno - ještě jednou děkuji za Vaše reakce a Váš čas. Snad jste již pochopili, že máte co do činění s úplným začátečníkem.
Děkuji za odpověď. To, že se to po vypnutí přes terminál opakovaně "kouše" není pěkné mírně řečeno. Snad je to nějakej HW problém?

F12 - teď vidím, že to taky nechápu. V anglickém návodu (viz výše) skutečně chybí přesný údaj, do jakého boot menu se máte dostat. Tak se omlouvám za případné zmatky. Tipuju, že chtějí nabootovat z HDD a tam spustit terminál a zadat uvedené příkazy. Pak restart notebooku.

Nevadí, že jste začátečník. Taky se stále učím :-) rozhodně jsou zde znalejší Linuxáci než já. Prostě každý nějak začínal... Jediné, co u Linuxu potřebujete - na rozdíl od Windows - je chuť se stále učit nové věci a rozšiřovat si znalosti, které nemají "horní mez"... ;-)
"Goro bílý pes"

Vendi
Příspěvky: 12
Registrován: 01 kvě 2016, 14:20

Re: Notebook Acer Aspire E11 problém s instalací Linux Mint

#10 Příspěvek od Vendi »

Děkuji Vám AnickoT i vxmery za odpovědi.
Budu teď reagovat na Vás vxmery.
Velice si cením Vašeho času a vynasnažím se, abych jím neplýtval.
Zejména ten slovenský odkaz mi otevřel oči. Myslím, že kdybych si ho přečetl předtím, bylo by vše jinak.
Jen ať si ujasním pojmy.
Live USB/DVD je ISO soubor vypálený na bootovacím DVD nebo bootovací USB vytvořené pomocí progr. Rufus, Unetbootin atd.?
Když jsem instaloval Mint na HDD, kde byl Win8, tak mi bylo divné, že ho nebylo vidět - teď už chápu, že jsem měl změnit nastavení W8, aby nebyly v režimu spánku.
Když jsem instaloval Mint, tak jsem dal instalaci na celý disk.
Dát cituji "osvědčený způsob instalace něco jiné" jsem nedělal - myslíte, že tam je ta chyba ?
Pokud ano tak instalovat pod UEFI ?
Děkuji a zdravím všechny.

Zamčeno