Kterou verzi Linux Mintu nainstalovat? [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
krpakr
Příspěvky: 35
Registrován: 30 dub 2013, 13:06

Kterou verzi Linux Mintu nainstalovat? [vyřešeno]

#1 Příspěvek od krpakr »

Dobrý den!Před několika měsíci jsem se rozhodl přejít z Windows 7 na Linux Ubuntu.protože jsem netušil zda to zvládnu Windows jsem nechal nainstalované a přidal Ubuntu.Protože mám notebook HP Probook 4720s,byl jsem nucen nainstalovat starší verzi Ubuntu 12.04 precize x86_64 .Novější verze nepodporovala ovladače WiFi a myslím že i grafiky.Jak zjistím která verze "inux Mintu bude pro můj počítač vhodná?Líbí se mi hlavně design Mintu a tak bych už smázl Windows a nechal jako druhý systém Ubuntu 12.04.(když naformátuji jednotku C kde je Windows a nainstaluji Linux Mint jak bude vypadat GRUB když na jednotce D je Ubuntu?Co bude startovat jako výchozí aniž bych zasahoval do nastavení GRUBi?)
Mnohokrát děkuji za rady!!!! ;) Pavel

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Kterou verzi Mintu mám nainstalovat?Co kompaktibilita?

#2 Příspěvek od ulo »

Zdrávo, gratuluji k odhodlání na přechod :-)

Poslední verze je zatím Linux Mint 14, ale každým dnem očekáváme vyjití nové verze Linux Mint 15. Je na tobě, jestli chvíli počkáš nebo nainstaluješ teď 14, seznámíš se s tím a po čase upgraduješ na 15. Stáhnout Mint lze přes náš web zde: http://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/

Zde je postup na naší Wiki, krok za krokem, takže podle něj můžeš postupovat: http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... acni_navod

Mint se bude instalovat tam, kam mu určíš, ale standardně to je na /dev/sda1 (čili ekvivalent k tvému C:), takže Ubuntu by mělo zůstat netknuté. Zavaděč Grub nech nainstalovat do /dev/sda a tím se přepíše ten Ubunťácký. Mint by tedy měl být jako první systém a Ubuntu jako druhý. Kdybys měl nějaký dotaz, zeptej se.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

krpakr
Příspěvky: 35
Registrován: 30 dub 2013, 13:06

Re: Kterou verzi Mintu mám nainstalovat?Co kompaktibilita?

#3 Příspěvek od krpakr »

Díky za parádní vysvětlení,počkám určitě na verzi 15,ale jen si nejsem jist zda budou šlapat ovladače na mém notebooku.Nejsem tak pokročilý abych se chtěl následně trápit nějakou složitou doinstalací.

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Kterou verzi Mintu mám nainstalovat?Co kompaktibilita?

#4 Příspěvek od ulo »

Po spuštění Mintu z DVD běží systém jako "živá" (live) distribuce přímo z DVD bez zásahu na tvůj disk.
Takže normálně nabootovat z DVD a vybrat "Start Linux Mint". Jakmile systém najede, tak zkontrolovat, jestli vše funguje. Zejména graf. karta a popř. efekty 3D, internet s kabelem, internet s wifi, popř. zkontrolovat, jestli systém vidí všechen HW přes příkaz:

Kód: Vybrat vše

inxi -Fx
nebo kdyby předchozí příkaz nefungoval, tak:

Kód: Vybrat vše

lshw
Nu a nakonec, pokud je vše v pořádku, tak kliknout na ikonku na ploše "Install" a teprve pak se spustí normální instalace na tvůj disk.
Jinak kdyby náhodou GRUB nechtěl Mint bootovat jako hlavní systém, tak když to sem napíšeš, tak my milý GRUB umravníme a řekneme mu, co má dělat ;-)

PS: ještě před samotným spuštěním systému z DVD je dobré zkontrolovat integritu dat (kontrola, jestli je DVD obraz správně vypálen), takže po nabootování DVD vybrat "Check disk integrity" a pokud tato proběhne správně, tak až pak zvolit "Start Linux Mint".
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

krpakr
Příspěvky: 35
Registrován: 30 dub 2013, 13:06

Re: Kterou verzi Mintu mám nainstalovat?Co kompaktibilita?

#5 Příspěvek od krpakr »

:o Jak to vypadá jednoduše když jsou na světě lidé co to mají zmáklé a k tomu disponují dobrým srdcem a ochotou pomoci bližnímu svému........ :) ve chvíli jak vyjde patnáctka provedu předchozí postup a rozloučím se jednou provždy s panem Gatesem a jeho průvanem v "oknech". Děkuji !!!

Zamčeno