Grafické prostředí Mate ve slabé barevné hloubce

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
chemik582
Příspěvky: 65
Registrován: 15 bře 2013, 20:12
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Grafické prostředí Mate ve slabé barevné hloubce

#1 Příspěvek od chemik582 »

Nejsem si jist jestli jsem zvolil správný nadpis tak se pokusím co nejpřesněji popsat co se mě stalo.
Stolní počítač Asus P5P800-MX, 1GB RAM, CPU Celeron 2.6GHz, chipset: intel, grafika: integrovaná (vyhrazeno 256MB)
Nainstaluji čistou instalaci Linux Mint 14 - vše šlape v pohodě a k plné radosti, grafika je hezky čistá a video z internetu jede v pohodě.
Nainstaluji čistou instalaci Linux Mint 15 - systém jede v pohodě ALE grafika je špatná, moc špatná, dokonce tak že to vypadá jako by klesla na hloubku barev někam k 16bitům a když si chci pustit video v prohlížeči tak video sice jede ale je nekoukatelné - rozrastrované a všelijak rozházené řádkování, taky je obraz smrsknutý k jednomu okraji přehrávacího okna. Dokonce jsem zkoušel nainstalovat čisté Mint 14 a po záplatách a odzkoušení upgradovat na Mint 15 - bohužel po tom upgradu zase grafika spadla do mizérie.
Existuje nějaké nastavovátko kde by se dalo třeba i ručně změnit barevná hloubka? Případně nějaký konfigurátor? Protože pokud to nepůjde tak ač sice nerad ale budu tam muset nechat Mint 14 :(

MZ
Michal Zbořil
===========
(www.mzboril.cz)

admin

Re: Grafické prostředí (MATE) ve slabé barevné hloubce.

#2 Příspěvek od admin »

Zkus ovladač GK od Intelu https://downloadcenter.intel.com/Detail ... pe=Drivers, jinak ta grafárna je hodně slabá...

Uživatelský avatar
chemik582
Příspěvky: 65
Registrován: 15 bře 2013, 20:12
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické prostředí (MATE) ve slabé barevné hloubce.

#3 Příspěvek od chemik582 »

Moc děkuji za ten odkaz.
Že je slabá to jo, ale to je počítač určený čistě jen jako internetový - je ve společné místnosti kam k němu jednou za čas sedne někdo a projde si maily. Jenže je potřeba aby byl schopen přehrát (byť i v malém rozlišení) internetové video!
V každém případě jsem stáhnul a nainstaloval ten jejich *.deb balíček, ale hned po spuštění z ovládacích panelů končím na chybě kdy ten program prohlásí že nelze detekovat systém - a dál ani ránu.
Jak ty ovladače tedy dostat do Mintu? Použít "svatou trojici" na nějaký konkrétní soubor stažitelný z toho webu?
Michal Zbořil
===========
(www.mzboril.cz)

4JR
Příspěvky: 33
Registrován: 29 říj 2013, 21:55

Re: Grafické prostředí (MATE) ve slabé barevné hloubce.

#4 Příspěvek od 4JR »

Narazil jsem na podobný problém a dostal odpověď :-)
Mě ten postup sice záhadu nevyřešil, ale třeba tobě pomůže, postup instalace ovladačů je moc dobře napsaný, koukni na
http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... f=15&t=469

Edit: viz. link o řádek výše - v mém případě se podařilo vyřešit
Naposledy upravil(a) 4JR dne 31 říj 2013, 18:57, celkem upraveno 1 x.

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Grafické prostředí (MATE) ve slabé barevné hloubce.

#5 Příspěvek od segfault »

Pokud nastane takovýto problém, vsadil bych se, že je na vině vypuštění podpory pro starý HW v nových jádrech. Na starší PC bych tedy doporučil maximálně Mint 13 LTS. Obzvlášť, když nové verze nefungují korektně.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Zamčeno