Grub2 usb flash - potíže

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Grub2 usb flash - potíže

#1 Příspěvek od Ventero1 »

Vytvoril jsem si bootovaci usb flash na bazi Grub2 pro bootovani linux dister z iso souboru. Postupoval jsem dle https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2276498
a nakopiroval mint 17.3 xfce 32bit iso a mate 32bit iso. Flashka na mem tetsovacim Dell OptiPlex 755 fungovala a v obou pripadech jsem bezproblemove najel livesession.

Rozhodl jsem se, ze dle mych potreb je lepsi xfce, tak jsem pote ve svem cilovem NTB Dell Latitude E5420, pro ktery jsem hledal vhodny system, hodil flashku do Win7, tam umazal mate iso, prihral xfce 64bit iso a jal se bootovat.

Zakladni boot faze probehla v poradku, ale pak se to zastavilo na tom, ze nebyl nalezen prislusny soubor iso a pri pokusu o zadani prikazu exit se uz jen donekonecna objevovala hlaska, ze dev/sro0 no media coz nejspise korensponduje s nenalezenim a nemountnutim iso.

Fajn rekl jsem si - pravdepodobne je problem v konzistenci souboru iso (jak znam z Grub4Dos, ktery je daleko ergonomictejsi, schopnejsi, ale nefunguje pod EFI) - i kdyz tam se to projevovalo tim, ze to nehlasilo nenalezeni, ale primo problem s iso souborem, a jal jsem se bootovat 32bit verzi, ktera by mela mit zachovanou konzistenci a fungovala. Vysledek byl ovsem stejny.

Napada nekoho jine vysvetleni, nez samotna hw zavada flashky?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grub2 usb flash - potíže

#2 Příspěvek od Ventero1 »

To se mi prave nezda, kdyz to na jednom PC funguje a na druhem to tvrdi, ze nebyl nalezen soubor iso. Grub nabootuje a pak to vypada, ze v prvotni instanci to iso normalne loopne a az po inicializaci zakladniho image pred nactenim squash souboru se loop neni schopen obnovit a tvrdi, ze iso nenalezeno. Je to jeden oddil fat32 s Grub2 zavadecem.

Vyresil jsem to tak, ze jsem iso smazal z flashky, pote ho tam rozbalil a upravil konfigurak. Pak jse bez problemu najel plne do Mintu. Flashku jsem nijak nepredelaval ...

Vzpominam si vlastne, ze pokazde, kdyz jsem to strcil do Win, tak me prudil, ze je treba disk zkontrolovat na chyby - to by mohlo mit souvislost. Zkusim casem na jine flashce a mrknu i na ten Multiboot. Umi tam pridat i instalacku Win, nebo je to jen pro linux?
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 30 říj 2017, 14:56, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Grub2 usb flash - potíže

#3 Příspěvek od alojz »

tam umazal mate iso, prihral xfce 64bit iso a jal se bootovat.-ako umazal a prihral???
-ten navod je z roku 2012...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grub2 usb flash - potíže

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Tak jde jen o formatovani flashky a nahrani bootladeru pomoci linuxovych prikazu - na tom se nic nemenilo a flashka jako bootovaci funguje. Na desktopu fungoval boot z iso bez problemu, pak v notebooku uz jen klasicky z adresaru.

Normalne jsem smazal nechtene iso mate a misto toho tam zkopiroval iso xfce 64bit. A je-li puvodni volne misto mensi, nez cilovy soubor, tak dojde k tomu, ze soubor se rozdeli a neni fyzicky v jednom kuse. Takovyto soubor je tak nekonzistentni a dojde pak ke ztrate jeho namapovani do virtualniho zarizeni jednotky. Ale puvodni iso xfce 32bit byl na desktopu funkcni a zustal nedotknuty a tak by jeho konzistence nemela byt narusena - proto je mi zahadou, ze na ntb jiz bootovat nesel ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Grub2 usb flash - potíže

#5 Příspěvek od alojz »

.a keby si iso nahral programom rufus na flešku...a zvolil botovanie z usb???...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grub2 usb flash - potíže

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Tak nemohu pridavat libovolna distra pouze v iso souboru - to je prave ta suprova prakticka vec.

Ale na to nepotrebuji rufus ani nic jineho. To si ho proste na tu fleshku rozbalim a upravim syntaxi konfiguraku grubu. Jenze pak z toho rucne delat multiboot na vic dister uz by byl docela opruz a hodne narocne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Grub2 usb flash - potíže

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Takže se opravdu jedná o něco velmi zajímavého a pro mne záhadného.

S flashkou jsem nic nedělal a zkusil ji nyní na jiném stolním PC a Mint z ISO normálně naběhl. Na NTB Dell Latitude E4300 také naběhl. Bude se nejspíš jednat o nějaké specifikum toho notebooku. Matoucí je to hlášení o nenalezení ISO - asi se nějak odpojí pro Grub2 namapování ISO či samotná flashka. Nebo dojde ke zmatení označení zařízení emulace mechaniky, ale mám pocit, že takto právě Grub2 nepracuje, neboť neumí řetězit bootloader ISO souboru.
...
Zápis:

Kód: Vybrat vše

menuentry "Mint xfce 32bit" {
        set isofile="/iso/jmeno_souboru.iso"
    loopback loop $isofile
    linux (loop)/casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=$isofile liveimg noprompt noeject quiet splash --
    initrd (loop)/casper/initrd.lz
}
Přílohy
WP_20171107_001.jpg
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno