Načtení OS squashfs - vyreseno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Načtení OS squashfs - vyreseno

#1 Příspěvek od Ventero1 »

Vím, že báze zaváděného Linuxu je soubor "filesystem.squashfs", který se v odnožích Ubuntu jmenuje stále takto.

Zjistil jsem, že nahradím-li ho třeba v instalačce Xubuntu jakýmkoliv jiným - např. z instalačky Lubuntu - tak to bez problémů najede Lubuntu, Mintu atd.

Dále jsem zjistil, že přejmenuji-li tento soubor úplně jakkoliv při zachování přípony za tečkou (.squashfs), tak bez problémů najede OS též.

Co jsem ani po hodině hraní si z parametry grub.cfg nezjistil, jak vynutit zavedení konkrétního filesystem souboru s konkrétním jménem, mám-li jich ve složce "casper" více (třeba xubu.squashfs a mint.squashfs)

Nevíte to někdo? Popř. jestli by to nešlo pomocí jména souboru, tak jak vynutit načtení filesystem.squashfs z jiné konkrétní složky s konkrétním jménem. Je to nejjednodušší cesta, jak si udělat přehlednou multibootflash ...

Výchzí zápis je tento:

Kód: Vybrat vše

menuentry "Start Linux Mint 17.3 Xfce 64-bit" {
	set gfxpayload=keep
	linux	/casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/linuxmint.seed boot=casper quiet splash --
	initrd /casper/initrd.lz
}
Zkoušel jsem

Kód: Vybrat vše

boot=casper/mint.squashfs
boot=/casper/mint.squashfs 
apod.

Zkoušel jsem soubor umístit do jiné složky

Kód: Vybrat vše

boot=Mint
boot/filename=/Mint/mint.squashfs
apod.

Zkoušel jsem

Kód: Vybrat vše

iso-scan/filename=/casper/mint.squashfs
iso-scan/filename=/Mint/lubu140432.squashfs
Ale tyto syntaxe jsou chybné. A už mě nic nenapadá - přece to musí jít určit, který soubor chci načíst ne? Nebo jak teda dělaj některé aplikace multiboot na bázi Grub2 ? ? ?
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 11 pro 2017, 23:41, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Načtení OS squashfs

#2 Příspěvek od menom »

.
Nebo jak teda dělaj některé aplikace multiboot na bázi Grub2
Vidim ze uz druhy krat hladas odpoved na tuto otazku.
Kedysi ked sa pouzivala prva verzia GRUBu tak stacilo upravit subor tusim menu.lst
to je asi ta funkcnost, ktoru ty ocakavas.
V GRUB2 po vykonani uprav sa musi vzdy spustit prikaz sudo update-grub cim sa naozaj upravi GRUB2 a pouziju sa tie zmeny v praxi.
GRUB2 vytvorili, aby takto fungoval.

Redhawk ti ponukol MULTIBOOT ja zas pozivam program MultiSystem
http://liveusb.info/dotclear/index.php?pages/install
Program funguje a nemal som potrebu zistovat podrobnosti.

Ked si vsak otvorim Flesku (USB Kluc) vytvoreny cez MultiSystem cez Spravcu suborov, tak vidim ze
niektore obrazy diskov boli pridane ako cele .iso
A niektore boli akoby rozbalene do adresarov (zloziek, priecinkov).

Obrázek

Z toho usudzujem, ze to suvisi s tym ze tie obrazy diskov (instalacky) neboli vytvorene rovnakym sposobom.
Preco to tak je by ti mohli dat odpoved vyvojari - tvorcovia programov.

Takze asi by si mal najst kontakt na niektoreho z nich, polozit mu otazku a je velka sanca ze dostanes odpoved na to co ta zaujima ...

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Načtení OS squashfs

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Ano multiboot s celymi iso jsem si prave rucne vytvoril, ale na mem ntb Dell Latitude z nejakeho zahadneho duvodu dojde pri pozdejsi fazi zavadeni OS k odpojeni namapovaneho obrazu a prislusnemu chybovemu hlaseni, na druhem Dell Latitude jiny model v pohode, na tretim Dell Inspiron se flashka vubec nenacte, na jednom stolnim PC Dell OptiPlex v pohode a na stolnim HP zase nebootuje a na tretim stolnim Acer taky nebootuje. Je tedy jasne, ze ne vsechny biosy podporuji Grub2 via USB. A nektere u pozdejsich HP pri detekci jakehokoliv zavadece na bazi Grubu zamrznou - proste chybi standardy na bios - to je asi jedine co je na UEFI lepsi, ze tam standardy jsou. Jinde je zase problem nejspis s radicem USB.

A proto hledam jiny zpusob, nez via iso a jak ho ovladnu, muzu si zvolit jaky bootloader chci.

Zajimal by me u tve flashky obsah adresaru casper ve dvou adresarich debianu a soubor grub.cfg.

Ani v drivejsi verzi Grubu by to neslo, nebot jak jsem zjistil toto neridi bootloader. Prikaz boot=casper neznamena odkaz na adresar casper, kde je filesystem.squashfs, ale na modul casper obsazeny v initrd, ktery je tedy treba prekonfigurovat tak, ze se musi initrd rozabalit, modifikovat prislusny konfiguracni soubor a zabalit zpet.

No a o to se pokusim ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Načtení OS squashfs

#4 Příspěvek od menom »

.

Adresar debian1 obsahuje zlozky: doc , isolinux , live
Ani v jednej z nich neni adresar alebo subor, ktory by mal v nazve slovo "casper"

Debian4 obsahuje zlozky: boot , dists , efi , firmware , install , isolinux , live , pool , tools
Ani v jednej z nich neni adresar alebo subor, ktory by mal v nazve slovo "casper"

.
.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Načtení OS squashfs

#5 Příspěvek od menom »

.

Toto by ta asi mohlo zaujimat:

Kód: Vybrat vše

#MULTISYSTEM_MENU_DEBUT|28-08-2016-15:38:34-658252343|linuxmint-17.3-xfce-64bit.iso|multisystem-linuxmint|1483Mio|
menuentry "linuxmint-17.3-xfce-64bit.iso" {
search --set -f "/linuxmint-17.3-xfce-64bit.iso"
loopback loop "/linuxmint-17.3-xfce-64bit.iso"
linux (loop)/casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/linuxmint.seed boot=casper locale=sk_SK bootkbd= console-setup/layoutcode= console-setup/variantcode= iso-scan/filename=/linuxmint-17.3-xfce-64bit.iso noprompt quiet splash --
initrd (loop)/casper/initrd.lz
.
.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Načtení OS squashfs

#6 Příspěvek od menom »

.

Pre MX-16 je zapis toto:

Kód: Vybrat vše

#MULTISYSTEM_MENU_DEBUT|16-12-2016-04:46:19-501148983|MX-16_386.iso|multisystem-antix|1220Mio|
menuentry "antiX" {
search --set -f "/MX-16_386.iso"
loopback loop "/MX-16_386.iso"
linux (loop)/antiX/vmlinuz fromhd=UUID=********* fromiso=/MX-16_386.iso
initrd (loop)/antiX/initrd.gz
Slovo casper neobsahuje.

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Načtení OS squashfs

#7 Příspěvek od Ventero1 »

No zda se ze casper modul je specialitka Ubu odnozi. Kdyz jsem koukal na jine typy linuxu, ta jsem tam v grub ci syslinux konfiguraci prikaz boot=casper nevidel tez ...

S boot iso to uz nejakou dobu delam - i tak dik, ale ma to sve mouchy a tak to chci povysit o level vys tu univerzalni bootflash ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Načtení OS squashfs

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Prostě potřebuji docílit toho, aby se mi načetl konkrétní soubor .squashfs s konkrétním jménem z konkrétního umístění. A to prý řídí casper, čemuž by nasvědčoval i příkaz boot=casper, který je prý obsažen v initrd. Soubor initramfs instalátor neobsahuje a tak předpokládám, že je obsažen v souboru initrd, o kterém si dle samotného názvu myslím, že má na starost inicializaci ram-disku - tedy to nezpochybňuje to, že casper patří spíše k initramfs.

A ano - změnou módu casper na -rw je možno docílit toho, že lze háknutou flashku zároveň užívat pro zápis a tím tedy i k persistenci ...

Aspoň tak to mám načteno ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Načtení OS squashfs

#9 Příspěvek od Ventero1 »

V instalačce LM 17.3 se soubor jmenuje initrd.lz - tak z toho vycházím. Možná se jen používá starý název, ale ve skutečnosti je to initramfs ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Načtení OS squashfs

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Ten odkaz je o něčem jiném a takové řešení se právě snažím nahradit spolehlivějším. Díky za výklad.

Ano - všimnul jsem si již, že jiná distra nepotřebují parametr boot=casper a tedy nejspíš casper nepoužívají. Avšak zrovna u Ubuntu-based po vyřazení tohoto parametru OS nenajede.

Ano - v souboru initrd.lz jsou často odkazy na initramfs něco či něco.

Nicméně jsem se dopracoval k tomu, že po rozbalení initrd.lz jsem vše prozkoumal a ve složce scripts jsem našel základní script casper, kde je možné upravit parametr LIVE_MEDIA_PATH=casper na libovolný adresář - např. LIVE_MEDIA_PATH=lubuntu.

Tedy jsem v rootu základní instalační flashky Ubu14.04-based distra (U mě Mint 17.3) vytvořil adresář lubuntu, do něj nakopíroval obsah složky casper s tím, že soubor initrd.lz jsem nahradil jiným s upravenou cestou přejmenoval pro přehlednost na luburd.lz a původní soubor filesystem.squashfs jsem nahradil jiným z instalačky Lubuntu a přejmenoval pro přehlednost na lubu140432.squashfs. Nakonec upravil cesty v grub.cfg a oba systémy krásně najedou ...

Jediná moucha je, že splashscreen má logo Mintu, že v Lubuntu se účet jmenuje nikoliv lubuntu, ale mint a na ikoně pro instalaci je popisek "Nainstalovat Linux Mint". Tady je však řešení snadné - modifikovat nikoliv initrd.lz z Mintu, ale vzít originál z Lubuntu.

Co se mi však nepovedlo určit konkrétní jméno squashfs souboru. Přestože jsem ve scriptu casper všechny položky v cestách označené *.squashfs nahradil konkrétním jménem (lubu140432.squashfs), vše skončilo hlášením, že systém nebyl nalezen. To je škoda - přišlo by mi ještě elegantnější jen do složky casper sypat různé a různě pojmenované filesystem.squashfs a initrd.lz ... Ale možná, že takhle, když každý OS bude mít svou vlastní a vlastně přejmenovanou casper složku, tak to zabere na flashce více místa, ale bude to přehlednější ...

Ještě musím vyzkoušet, jestli z takto upraveného média půjde spustit i instalace ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno