Linux - UEFI boot mode a GPT disk

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepsi
Příspěvky: 25
Registrován: 16 kvě 2017, 00:04

Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#1 Příspěvek od pepsi »

Zdravím.

Nie sú mi jasné nasledovné veci pri UEFI a inštalácii Linuxu (lepšie povedané - mám v tom poriadny zmätok v hlave :) ):

1. Keď chcem Linux (Mint) nainštalovať na čistý GPT disk (kde nie je ešte žiaden OS), tak musím mať v (starom) BIOSe zapnutý "UEFI boot mode"?
(Alebo naopak: Keď mám v (starom) BIOSe zapnutý "UEFI boot mode", tak môžem Linux inštalovať iba na GPT disk?)

2. Keď chcem Linux nainštalovať na GPT disk (kde nie je ešte žiaden OS), tak je nutné vytvoriť špeciálne inštalačné GPT USB s Linuxom?
Ak áno, tak ako ho vytvorím priamo v Linuxe? (Vo Windowse pomocou programu Rufus nemám problém.)

Vďaka.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#2 Příspěvek od vxmery »

Článok máš priamo tu.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

menom
Příspěvky: 2760
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#3 Příspěvek od menom »

pepsi píše: 09 led 2018, 18:24 Zdravím.

Nie sú mi jasné nasledovné veci pri UEFI a inštalácii Linuxu (lepšie povedané - mám v tom poriadny zmätok v hlave :) ):

1. Keď chcem Linux (Mint) nainštalovať na čistý GPT disk (kde nie je ešte žiaden OS), tak musím mať v (starom) BIOSe zapnutý "UEFI boot mode"?
(Alebo naopak: Keď mám v (starom) BIOSe zapnutý "UEFI boot mode", tak môžem Linux inštalovať iba na GPT disk?)

2. Keď chcem Linux nainštalovať na GPT disk (kde nie je ešte žiaden OS), tak je nutné vytvoriť špeciálne inštalačné GPT USB s Linuxom?
Ak áno, tak ako ho vytvorím priamo v Linuxe? (Vo Windowse pomocou programu Rufus nemám problém.)

Vďaka.
BOD 1 - Na takto polozenu otazku je tazko odpovedat, lebo vyrobcovia pc alebo notebookov maju roznym sposobom vytvorene BIOSy , ktore v dnesnej dobe uz su BIOS-UEFI.
Na tvojom mieste by som najprv chcel vediet aky tam bol povodne instalovany OS a ake moznosti BIOS-UEFI ponuka.
Predsa len tych notebookov su stovky a casom sa tie BIOS-UEFI menia, aj ich vybava, aj modelove rady lowend maju obvykle menej moznosti nieco nastavit oproti highend.

BOD 2 - To zavisi od tvorcu toho instalacneho obrazu .iso
V dnesnej dobe vacsina najviac popularnych distier ma zahrnutu moznost instalacie pre UEFI mod.
Ak narazas na to ze rufus to .iso nahra na flesku OK
a daky iny program nie, tak je to obmedzenost toho programu.

.
.

Uživatelský avatar
pepsi
Příspěvky: 25
Registrován: 16 kvě 2017, 00:04

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#4 Příspěvek od pepsi »

vxmery píše: 09 led 2018, 19:18 Článok máš priamo tu.
Už som ho čítal, ale nie som o nič múdrejší.

Uživatelský avatar
pepsi
Příspěvky: 25
Registrován: 16 kvě 2017, 00:04

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#5 Příspěvek od pepsi »

Ak narazas na to ze rufus to .iso nahra na flesku OK
a daky iny program nie, tak je to obmedzenost toho programu.
Mal som na mysli to, že či je potrebný takýto program ako Rufus vo Windowse (kde si môžem vytvoriť aj kombinovanú "UEFI + BIOS" USB inštalačku s Windowsom) aj v Linuxe, keď si chcem vytvoriť z ISO stiahnutého z internetu USB inštalačku s Linuxom určenú pre UEFI boot mode.

Ale, ak som správne pochopil tvoju odpoveď, tak asi nie, ak už samotné ISO Linuxu, ktoré si stiahnem z internetu je už tak vytvorené, aby sa dal z neho Linux nainštalovať, aj keď mám v BIOSE (mám na mysli starý LEGACY BIOS) nastavený UEFI boot mode.

Tiež ma zaujímalo, či môžem v UEFI boot mode inštalovať Linux iba na GPT disk alebo sa to dá aj na MBR disk, hoci asi nie je moc rozumné používať UEFI boot mode, ak nemám disk naformátovaný na GPT s cieľom využiť jeho celú kapacitu, ak má veľkosť nad 2 TB, nie?

menom
Příspěvky: 2760
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#6 Příspěvek od menom »

pepsi píše:Mal som na mysli to, že či je potrebný takýto program ako Rufus vo Windowse (kde si môžem vytvoriť aj kombinovanú "UEFI + BIOS" USB inštalačku s Windowsom) aj v Linuxe, keď si chcem vytvoriť z ISO stiahnutého z internetu USB inštalačku s Linuxom určenú pre UEFI boot mode.
Unetbootin by to mal zvladnut, vacsina modernych distribucii linuxu to ma zapracovane v instalacnom obraze .iso
pepsi píše:Tiež ma zaujímalo, či môžem v UEFI boot mode inštalovať Linux iba na GPT disk alebo sa to dá aj na MBR disk, hoci asi nie je moc rozumné používať UEFI boot mode, ak nemám disk naformátovaný na GPT s cieľom využiť jeho celú kapacitu, ak má veľkosť nad 2 TB, nie?
Ano v UEFI mode instalovat na disk s GPT
V Legacy mode instalovat na disk s msdos (byva niekedy oznacena dos) tabulkou rozdelenia disku (Partition table), ktora pouziva MBR.

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Neni nic jako stary BIOS s funkci UEFI mode. Je jen 'stary' BIOS a nebo EFI s funkci zpetne kompaktibility stareho BIOS (znacen CSM nebo Legacy nejcasteji).

Kazdopadne pripravit boot flash pro EFI je jednodussi, protoze neni treba instalovat na flashku zavadec (bootloader). Staci flashku naformatovat na fat32 a rozbalit na ni ISO distribuce, ktera podporuje UEFI. Tedy vetsinou jen 64bit verze, ale neni to dogma. Programu, ktere to umi udelat v linuxu je vice. Projed si tyto tipy, ktere z nich umi EFI flash:
MultiSystem, Etcher, Sardu, Unetbootin, MultiBootUSB, Xboot

Mozna jsem tam omylem uvedl program, ktery neni pro linux, ale to zjistis - to vis nemam pamet jako slon ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2760
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#8 Příspěvek od menom »

.
Ventero1 píše:Staci flashku naformatovat na fat32 a rozbalit na ni ISO distribuce, ktera podporuje UEFI.
Toto je najlepsia moznost, ked clovek nechce byt zavisli na dakom programe ...

:-)

.
.

Uživatelský avatar
pepsi
Příspěvky: 25
Registrován: 16 kvě 2017, 00:04

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#9 Příspěvek od pepsi »

Neni nic jako stary BIOS s funkci UEFI mode. Je jen 'stary' BIOS a nebo EFI s funkci zpetne kompaktibility stareho BIOS (znacen CSM nebo Legacy nejcasteji).
Ok, možno tomu zle chápem, ale prečo mi potom v Linuxe príkaz "inxi -F" vypíše nasledovnú informáciu:

"Bios: American Megatrends v: K54LY.208 date: 12/21/2011",

a nie:

"UEFI: American Megatrends v: K54LY.208 date: 12/21/2011",

ak je BIOS jedno, a UEFI zase druhé?

Windows 10 mi tiež podľa Systémových informácií všade ukazuje BIOS, konkrétne - "Režim systému BIOS: Staršia verzia".
V BIOSE takisto nikde nevidím voľbu Secure Boot.

Preto, ja si vážne myslím, že mám len BIOS s možnosťou zapnutia buď LEGACY alebo UEFI boot mode.

Alebo, ak sa mýlim, tak potom podľa čoho vlastne zistiť, či má môj notebook BIOS alebo UEFI?
Lebo keď vojdem do BIOSu môjho počítača, tak tam všade vidím napísané len BIOS a nie UEFI.
Layout/dizajn BIOSu môjho počítača je tiež klasický a nie moderný v grafickom prevedení ako pri nových UEFI firmvéroch/systémoch.
Nebolo by lepšie, keby tento základný firmvér počítača jeho výrobcovia označovali jednoznačne, aby bolo každému jasné, čo má v počítači?

Uživatelský avatar
pepsi
Příspěvky: 25
Registrován: 16 kvě 2017, 00:04

Re: Linux - UEFI boot mode a GPT disk

#10 Příspěvek od pepsi »

Kazdopadne pripravit boot flash pro EFI je jednodussi, protoze neni treba instalovat na flashku zavadec (bootloader). Staci flashku naformatovat na fat32 a rozbalit na ni ISO distribuce, ktera podporuje UEFI.
Nechápem, ako potom nabootujem do Linuxu pomocou inštalačného USB, ktoré neobsahuje zavádzač, ak mám čistý GPT disk, kde ešte nie je vytvorená EFI SYSTEM PARTITION (ESP), ktorá by Linux z USB zaviedla.
Musím najprv ESP nejako vytvoriť?

Ak si dobre pamätám, tak pri inštalácii Windowsu v UEFI boot mode sa ESP vytvorí na disku automaticky pri vytvorení oddielu/oddielov.
Ale ako je to pri inštalácii Linuxu?

Vdaka.

Zamčeno