Chyba: "GLIBCXX_3.4.21 not defined" [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Chyba: "GLIBCXX_3.4.21 not defined" [vyřešeno]

#1 Příspěvek od hank »

K nově nainstalovanému Mint 17.3 nelze přiinstalovat skenovací program Vuescan 9.6.

Chybové hlášení:

Kód: Vybrat vše

Version GLIBCXX_3.4.21 not defined in file libstdc++.so.6 with link time reference.
Na internetu je tato chyba souboru libstdc++.so.6 hlášena mnoha lidmi při pokusech o instalaci různého SW pod různými verzemi Ubuntu i Mintu už několik let pro různé verze GLIBCXX_3.4 (pokud jsem si stačil všimnout, tak počínaje minimálně verzí 3.4.9), takže jde asi o častý problém a zatím to nevypadá, že by někdo měl obecné řešení (resp. pro aktuální verzi 3.4.21 jsem na netu nenašel vůbec žádné řešení). Skener je součástí trojkombinace Brother DCP-T500W (tiskárna jako taková funguje) a nelze skenovat ani s jednoduchým systémovým správcem skenování - systém skener nevidí.

Systém je ke dnešnímu datu aktuální. (Na 18.3 zatím upgradovat nechci, protože mi dělá jiné potíže, ale ty tu teď nechci rozebírat.)

Máte někdo nějaké návrhy? Jaké k tomu potřebujete logy?

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Chyba: GLIBCXX_3.4.21 not defined

#2 Příspěvek od hank »

Zkusil jsem ještě CanoScan LIDE 210, který na stejném počítači pod LM 17.2 fungoval "na první dobrou" jako bezproblémové plug-and-play. Teď ho sice scanimage -L vidí (ale to vidí i toho Brothera), nicméně skenování neproběhne.

A ještě: Když jsou k počítači připojené oba skenery (do téhož konektoru přes USB-hub), scanimage vidí jen Brothera.

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Chyba: GLIBCXX_3.4.21 not defined

#3 Příspěvek od hank »

redhawk:
Dobrá otázka. Vlastně hlavně proto, že jsem si kdysi zaplatil licenci. :roll:

Ano, tiskárnu jsem instaloval pomocí nástrojů od Brothera, při instalaci driveru se tam dokonce objevil řádek, že tam skener je vidět, bohužel jsem si to nepoznačil.

Skenuju přes USB.

Znovu jsem zkusil LM 17.3 i 18.3, tentokrát live. Canoscan s Xsane funguje pod 18.3, pod 17.3 ne. Možná jsem se předtím zamotal do příliš mnoha změn naráz, porušil jsem zásadu "udělej jednu změnu - počkej - zkus - řeš". Takže teď pěkně krok po kroku.

Zatím děkuji za reakci, ještě se k tomu vrátím, ať už to dopadne jakkoli.

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Chyba: GLIBCXX_3.4.21 not defined

#4 Příspěvek od hank »

Tak chyba skeneru Brother DCP-T500W přetrvává i pod LM 18.3. Ve kterém logu se dá najít?

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Chyba: GLIBCXX_3.4.21 not defined

#5 Příspěvek od hank »

Tak jsem na jiném mintím fóru našel, že někdo měl podobnou chybu a vyřešil ji takto:
https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... 2#p1177958
Jenom je nutno podotknout, že příslušný soubor se dnes jmenuje odlišně od postupu uvedeného v citované diskusi:
60-libsane.rules
Nicméně skenery Brother v něm skutečně nebyly obsaženy a postup uvedený v příspěvku, tj. přidání dvou řádků do souboru, problém vyřešil.
(Kdyby to někdo potřeboval přeložit celé, stačí napsat mi to sem nebo SZ.)

kamowski

Re: Chyba: GLIBCXX_3.4.21 not defined

#6 Příspěvek od kamowski »

užitočná informácia, ďakujeme :)

Zamčeno