Acer aspire3

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Acer aspire3

#31 Příspěvek od Livan »

alojz píše: 17 úno 2018, 20:47 -livan-ked na disku nebola efi particia,tak som sa nedostal do biosu,ale som mal zapnutu f12-ku,este raz install,vytvoril som efi,instalator spadol,ale bios bol,nova instalacia,format disk,novy oddiel,a zas nebol bios...asitak v kratkosti......
Ak je to tak, tak v prípade, že inštaluješ v legacy móde, kedy sa efi partícia netvorí, tak by si tam nemal UEFI? To nedáva zmysel. Sa mi zdá, že miešaš viacej vecí dohromady (samotné UEFI, čo je firmware a bootovanie v UEFI režime). Ak by si nemal firmware UEFI, tak by si ani nenabootoval, pretože UEFI okrem iného nastavuje odkiaľ sa bootuje.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Acer aspire3

#32 Příspěvek od Ventero1 »

UEFI je stejne jako BIOS firmware a je nahrany v pevne pameti PC. EFI oddil neni nic jineho, nez obycejny oddil ve fat32 a na nem je nahran komplexni zavadec OS. Oproti tomu u BIOS je v presne vymezene casti na zacatku hdd nahran holy bootloader (spolu s tabulkou oddilu a jeste snad nejakymi metadaty), ktery dale vyhleda a preda stafetu na v nem pevne definovany zavadeci manager.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Acer aspire3

#33 Příspěvek od alojz »

...ja pisem len svoje tyzdnove poznatky,asi 100 krat som skusil mint,a 90 krat ubuntu,medzitym abrakadabra v biose,tak viem kedy bol bios a kedy nebol,vsetko som pozoroval...na fotkach vidno,ze v boot menu hdd neni...
...tento notbuk nema bios-legacy...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Acer aspire3

#34 Příspěvek od Livan »

alojz píše: 17 úno 2018, 21:21 ...ja pisem len svoje tyzdnove poznatky,asi 100 krat som skusil mint,a 90 krat ubuntu,medzitym abrakadabra v biose,tak viem kedy bol bios a kedy nebol,vsetko som pozoroval...
...tento notbuk nema bios-legacy...
Pokiaľ ten UEFI nemá legacy, treba mať disk s GPT tabuľkou rozdelenia a vytvoriť EFI oddiel. Inľtalátor by sa o ten EFI oddiel mal sám postarať, pokiaľ dáš pri inštalácii automatické rozdelenie disku. Niekedy však je po inštalácii nutné autorizovať EFI oddiel, aby s ním vedel UEFI pracovať a potom zmeniť poradie bootovania, aby štartoval ako prvý HDD či SSD.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Acer aspire3

#35 Příspěvek od alojz »

...bolo aj gpt,aj podla tvojho popisu,a este aj iné navody rozdelenia...aleee ked nebol hdd,tak ako ho nastavim...
...nechajme uz ten nefunkcny nepodarok-acer...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Acer aspire3

#36 Příspěvek od Livan »

Aby ti dovolil použiť a zobraziť v bootmenu ten novo nainštalovaný disk datatraveler, po inštalácii choď do UEFI zrejme sa tam dostaneš cez F2 alebo možno inak na tvojom počítači a na záložke "Security" zvol "Select an UEFI file as trusted for execution". Tam nalistuj ten súbor s príponou efi (grubx64.efi alebo tak nejako) a autorizuj ho. Potom by si už mal vidieť novú položku v boot menu, Tu použi pre bootovanie. Ak to nebude viditeľné hneď, ulož UEFI, vypni počítač a znova vôjdi do UEFI. Nastav bootovanie z novej položky, ktorá by už mala byť viditeľná. Ak si predtým neautorizoval, tak si disk nevidel v možnostiach.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Acer aspire3

#37 Příspěvek od alojz »

...datatraveller je live usb...toto vsetko som uz skusal...notbuk momentalne je nefunkcny...ziadne f2,ani f12,len cierna obrazovka...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Acer aspire3

#38 Příspěvek od Livan »

alojz píše: 17 úno 2018, 22:05 ...datatraveller je live usb...toto vsetko som uz skusal...notbuk momentalne je nefunkcny...ziadne f2,ani f12,len cierna obrazovka...
Len tak mimochodom, odkiaľ si? Ak bývaš blízko Nitry, môžeme sa stretnúť a skúsim s tým tvojim notebookom niečo urobiť. Už som niekoľkým ľuďom pomohol, keď si nevedeli rady.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Acer aspire3

#39 Příspěvek od alojz »

...diky za navrh,najprv to skusim vymenit,minuly tyzden som kupil,po konzultacii s acerom,na linux notbuk...v live mode som odskusal,bolo vsetko oké...
...a potom nastaly KOMPLIKACIE...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Acer aspire3

#40 Příspěvek od Livan »

alojz píše: 17 úno 2018, 22:05 ...datatraveller je live usb...toto vsetko som uz skusal...notbuk momentalne je nefunkcny...ziadne f2,ani f12,len cierna obrazovka...
A čo konkrétne sa na tej čiernej obrazovke píše?

Zamčeno