Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#1 Příspěvek od Ahoj »

Ahoj.

Tak jsem se po dlouhém odkládání pustila do instalace Linuxu na nový pc. Zatím jsem si tady na stránkách stáhla ISO a přesunula ho na USB. Myslela jsem si, že když USB zasunu do počítače, tak mi na ploše vyskočí ikonka "Install Linux Mint", ale nemám ji tam ... jak to - a co mám udělat, abych mohla instalovat?

Předem děkuji za případné odpovědi..
Naposledy upravil(a) Ahoj dne 06 dub 2018, 09:33, celkem upraveno 1 x.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj,
Z toho čo si napísala usudzujem, že by si si mala prečítať minimálne tento článok ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#3 Příspěvek od Ahoj »

Aha, děkuji. Vyplývá mi z toho, že jsem asi neměla přeskakovat krok s BIOSem. Myslela jsem si, že je to potřeba jen pokud si chci Linux vyzkoušet nanečisto, což nepotřebuji. Ještě mi není jasné, když návod zde na webu pročítám, stažené ISO jsem si jen obyčejně přetáhla na USB, protože "vypaluje" se, pokud vím, jen DVD, ale teď nevím, jestli se tím vypálením nemyslí něco jiného?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#4 Příspěvek od vxmery »

že jsem asi neměla přeskakovat krok s BIOSem
Spomínala si "nový" počítač. Novo zakúpená jazdenka alebo funglovka? Čo je to zač? Bootovateľné USB pripavíš vo Windows programom Rufus a v Linuxe napr. Unetbootin, iba nakopírovať to nestačí. Návodov je kopu.
pokud si chci Linux vyzkoušet nanečisto, což nepotřebuj
Je to užitočná fičúra, ktorá ukáže ako si HW rozumie s vybranou distribúciou.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Kattienika
Příspěvky: 16
Registrován: 31 bře 2018, 12:30
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#5 Příspěvek od Kattienika »

Navíc instalace jde spustit i z LIVE režimu Linuxu. Krok s biosem je potřeba vždycky. Díky tomu PC ví zda má načítat operační systém z harddisku či USB.

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#6 Příspěvek od Ahoj »

Kattienika píše: 03 dub 2018, 14:58 Krok s biosem je potřeba vždycky. Díky tomu PC ví zda má načítat operační systém z harddisku či USB.
Aha..

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#7 Příspěvek od Ahoj »

vxmery:

PC fungl nový. Teď tam je Windows 10, ale chci tam mít jen Linux. Trochu mě mate, který program vybrat, jestli Rufus nebo Unetbootin. Hledala jsem na internetu, ale stejně z toho moc moudrá nejsem, respektive třeba u toho Unetbootinu je nabídka "Download (Windows)" a "Download (Linux)" a já nevím, jestli je to označené podle aktuálního systému, který v pc teď mám nebo podle systému, který budu dávat na USB ... ?

Ad Linux nanečisto - nevěděla jsem, že je to dobré i kvůli zkoušce kompatibility s HW, takže to potom ok.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#8 Příspěvek od vxmery »

PC fungl nový
to tě poteš pánbú s UEFI :D
Teď tam je Windows 10, ale chci tam mít jen Linux
Doporučuje sa na začiatok Win nechať a inštalovať do dualbootu, neskôr sa rozhodneš
jestli Rufus nebo Unetbootin
Ja mám dobrú skúsenosť s Rufusom. Aby si vedela do čoho sa púšťaš, prečítaj si totok, nedávno som sa babral s novým Ešusom, možno ti to pomôže ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#9 Příspěvek od Ahoj »

Tak jsem si to přečetla a ta instalace celkově mi začíná připadat docela komplikovaná. Asi jsem byla trochu naivní, když jsem si myslela, že to půjde "samo", že si jen nastuduji nějaké pojmy atd. Upřímně - myslíš si, že má vůbec cenu, abych se do té instalace pouštěla, když počítačům prakticky nerozumím? Že stačí si přečíst pár návodů na internetu, případně využít pomoc tady na fóru? Nebo mám svěřit svůj pc raději do rukou odborníka?

Kattienika
Příspěvky: 16
Registrován: 31 bře 2018, 12:30
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#10 Příspěvek od Kattienika »

Stahuješ program pro Windows takže download Windows. Tady na stránkách si stáhni iso soubor s Linux Mint. Jestli je pc nové, bude se jednat o 64bit verzi. V programu (co stahuješ) pak vytvoříš bootovací USB disk. Při spouštění notebooku poté nabootovat z USB disku. Projdi si LIVE mód a případně spustit instalaci. Pro UEFI režim budeš muset ručně vytvořit oddíly na disku.

Nejdříve ale začni tím, že si systém vyzkoušíš v LIVE režimu a rozhodni se zda ten systém pro tebe je. :)

Zamčeno