Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#11 Příspěvek od vxmery »

Upřímně - myslíš si, že má vůbec cenu, abych se do té instalace pouštěla, když počítačům prakticky nerozumím? Že stačí si přečíst pár návodů na internetu, případně využít pomoc tady na fóru?
Prečítaš si článok tu ako upraviť Win a znova tu ako vybabrať s UEFI a mala by si chápať ako na to. Nemáš sa kam ponáhľať, zatiaľ trocha študuj ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač

#12 Příspěvek od Ahoj »

Kattienika píše: 03 dub 2018, 17:01 Stahuješ program pro Windows takže download Windows. Tady na stránkách si stáhni iso soubor s Linux Mint. Jestli je pc nové, bude se jednat o 64bit verzi. V programu (co stahuješ) pak vytvoříš bootovací USB disk. Při spouštění notebooku poté nabootovat z USB disku. Projdi si LIVE mód a případně spustit instalaci. Pro UEFI režim budeš muset ručně vytvořit oddíly na disku.

Nejdříve ale začni tím, že si systém vyzkoušíš v LIVE režimu a rozhodni se zda ten systém pro tebe je. :)
Ok.

Jinak pokud se systém hodí do tohoto pc, tak pro mě je - LM mám už pár let na druhém pc, jen jsem ho neinstalovala já, takže se to teď musím naučit.

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#13 Příspěvek od Ahoj »

vxmery:

Dobře, dám tomu šanci. Dnes mám docela čas, tak si to trochu prostuduju.

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#14 Příspěvek od Ahoj »

redhawk:

Typ počítače je HP Stream 14. Raději jsem to připsala i do názvu diskuze. Teď ale zjišťuji, že disk má kapacitu 57 GB a z toho mám volných jen 8 GB, přestože v pc žádné své soubory nemám. Že by Windows zabíralo tolik místa? Každopádně těch 8 GB mi asi těžko bude stačit na instalaci Linuxu. Tuším, že v druhém pc mi instalace zabrala zhruba 17 GB. Přemýšlela jsem, jestli disk opravdu rozdělit pro Linux i Windows zároveň, jak psal vxmery, ale s tak malou pamětí by to stejně asi nešlo, že?

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#15 Příspěvek od Ahoj »

Plus se mi ten Windows pořád aktualizuje a vyjelo mi, že i těch 8 GB je málo, že ale můžu odstranit starý neaktuální Windows, tak jsem klikla, že jo a teď tam mám asi 28 GB, ale nějaké aktualizace stále probíhají, takže nevím, kolik toho místa mi zůstane.

Kattienika
Příspěvky: 16
Registrován: 31 bře 2018, 12:30
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#16 Příspěvek od Kattienika »

Pokud chceš používat jenom Linux, je zbytečné mít na disku dva systémy. Záleží na tom, zda Windows k něčemu potřebuješ či nikoliv. ;)

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#17 Příspěvek od Ahoj »

USB se mi snad podařilo pořešit a "vypálit" si tam ten ISO obraz, ale zaboha se nemohu dostat do Biosu/Uefi. Nejprve jsem zkoušela různá tlačítka F nebo Delete, potom jsem si našla, že u HP vyrobených nad rok 2011 by to mělo být klávesou Esc a F10 ... a nic :(

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#18 Příspěvek od vxmery »

zaboha se nemohu dostat do Biosu/Uefi
Hneď po štarte drž "ESC" a malo by sa objaviť "Boot menu"
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#19 Příspěvek od menom »

Ahoj píše: 06 dub 2018, 17:59 USB se mi snad podařilo pořešit a "vypálit" si tam ten ISO obraz, ale zaboha se nemohu dostat do Biosu/Uefi. Nejprve jsem zkoušela různá tlačítka F nebo Delete, potom jsem si našla, že u HP vyrobených nad rok 2011 by to mělo být klávesou Esc a F10 ... a nic :(
Mozno bude nutne vo Win nastavit aby sa neuspaval na disk, ale skutocne vypol.

Urcite to bude jedno z tlacitok v tom rade od ESC po DEL.

Co som mal v rukach novsi HP tak to bolo F9.

Len je nutne to stlacit okamzite po zobrazeni toho obrazku - logo vyrobce (na cernem pozadi to byva) ...

.
.

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Instalace Linux Mint Mate na nový počítač (HP Stream 14)

#20 Příspěvek od milhouse »

Ach jo, proč myslíte, že existuje Wiki a návody v ní? To ji nemůžete dát přímo návod na instalaci?!

http://wiki.ubuntu.cz/instalace

Je to sice pro Ubuntu, ale to je v podstatě to samé.
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Zamčeno