Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3[vyriešené]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3[vyriešené]

#1 Příspěvek od Klaykap »

Dobrý deň!
Mal som na disku nainštalovaný Linux Mint 18.3 a Windows 10. Rozhodol som sa že vymažem Windows 10 a namiesto neho nainštalujem Linux mint 19. Tak som spustil Mint 19 z live usb, pomocou Gparted som vymazal Windows a spustil inštaláciu. A na začiatku vo fáze inštalácie: Kopírujem súbory... mi to vyhodilo problém číslo 5-Nedá sa zapísať na disk. Nebolo napísané či je problém v kľúči alebo je chyba na pevnom disku. Tak som teda inštaláciu vypol a reštartoval. No a namiesto toho aby mi nabehol GRUB tak iba bios prehľadával médiá a vôbec nič nenabelo. Vypol som počítač a otvoril pri štarte bios menu v ktorom sa vyberá ktorú oblasť chcem načítať. A tam oblasť s mintom 18.3 nebola! Takže v tejto chvíli bežím z live usb a nemôžem naštartovať mint 18.3. Čo robiť? Stačilo by mi aj keby sa mi podarilo spustiť iba mint 18.3, 19 nemusím mať keď to robí také problémy. Poprosil by som o urýchlenú odpoveť.
S pozdravom Klaykap
Naposledy upravil(a) Klaykap dne 28 črc 2018, 14:01, celkem upraveno 1 x.

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3

#2 Příspěvek od Klaykap »

Tento problem som uz vyriesil/stacilo spravit dalsie liveUSB a uz to nainstalovalo vpohode. Lenze po restarte mi grub nenabehol a zistil som ze bios nema linux v boot menu vobec zadetekovany! Ako mozem pridat do biosu odkaz na /dev/sda1 kde je grub?

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3

#3 Příspěvek od menom »

Klaykap píše: 24 črc 2018, 22:27 Tento problem som uz vyriesil/stacilo spravit dalsie liveUSB a uz to nainstalovalo vpohode. Lenze po restarte mi grub nenabehol a zistil som ze bios nema linux v boot menu vobec zadetekovany! Ako mozem pridat do biosu odkaz na /dev/sda1 kde je grub?
1- Moznost je ze si ten LiveUSB spustil v legacy namiesto uefi mode a tym nedoslo k instalacii grubu na spravne miesto ako pises /dev/sda1

GRUB je mozne obnovit cez Boot repair:
https://www.linux-mint-czech.cz/2014/10 ... nux-mintu/

2- Ak je to Acer tak by si mohol skusit toto:
viewtopic.php?f=15&t=2323&p=14878&hilit ... efi#p14878

.
.

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3

#4 Příspěvek od Klaykap »

Spustil som teda Boot repair a vyskocilo mi hlasenie:
The boot of your PC is in EFI mode, but no EFI partition was detected. You may want to retry after creating a EFI partition (FAT32, 100MB~250MB, start of the disk, boot flag). Do you want to continue?
ibaze mint ma na zaciatku particiu pre grub z velkostou 1MB a potom uz idu data systemu. Co mam robit?
Dokladam obrazok z gpartedu:

Obrázek

Prve dva oddiely vytvoril instalator mintu 19, dalsie styri som spravil este pri instalaci mintu 18

PS nedalo by sa ze ked som v live usb nejakym prikazom rebootovat do /dev/sda1 kde by sa mi spustil mint 19 a potom by sa mozno dalo robit neco viac? Ak by to pomohlo, pocitac je znacky Compaq.

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3

#5 Příspěvek od menom »

.

To co je na obrazku nevypada ako bezny dual (multi) boot.

Napisalo ti , ze chyba efi particia .

Mozno keby v tom Live systeme do terminalu zadas tieto prikazy a kopirujes to sem cele aj s odpovedou, tak sa dozvieme viac.

Kód: Vybrat vše

sudo parted -l

Kód: Vybrat vše

sudo fdisk -l
V prikazoch je za pomlckou male el

.
.

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Nefunguje inštalácia ani predtým nainštalovaný mint 18.3

#6 Příspěvek od Klaykap »

Už sa mi podarilo rozchodiť linux mint 19! Spomenul som si totiž že pri inštalácí sa ma inštalátor spýtal že či chcem inštalovať v UEFI móde alebo nie a že ak to budem inštalovať v UEFI tak asi nebudem môcť naštartovať iné systémy na počítači ktoré sú v režime kompatibility z BIOSom. Nuž tak som dal nech sa to neinštaluje cez UEFI. Lenže teraz som zistil že môj BIOS má zapnutý UEFI mód! Tak som vyhodil oblasti z mintom 19 a nainštaloval som ho ešte raz v UEFI móde. Síce sa mu z nejakých dôvodov nepodarilo nainštalovať grub ale to už bootrepair hravo napravil. A už to funguje. Ďakujem za pomoc.

Zamčeno