Stránka 1 z 1

Pomsta od Windows 10 po instalaci Mintu [vyřešeno]

Napsal: 05 říj 2018, 08:41
od 211
Jsem tu nový, právě jsem nainstaloval Mint vedle Win10 (dualboot). Fungovalo to, dokud jsem se nezačal pokoušet vypořádat se s jednou zradou u Win10. Pokusím se popsat celý příběh:

1) Když byl počítač nový, hned jsem si chtěl rozdělit disk, abych měl data zvlášť. Win mi ho dovolil pouze rozpůlit, ale protože je dost velký, tak jsem ho se skřípěním zubů zatím rozpůlil a dál jsem to neřešil.

2) Po čase jsem instaloval Linux a chtěl jsem mu vykázat příslušnou část disku. Oddělit jsem ji ale mohl už jen z té dříve oddělené půlky, protože svazek, na kterém je Win, Linux nevidí.

3) Mým cílem bylo mít z jednoho disku tři svazky: pro Win, pro Mint a pro uživatelská data. Teď už jsem se nechtěl smířit s tím, že mi Win sežere tu první půlku disku a proto jsem se ji pokusil zmenšit na 100GB s tím, že zbytek připojím ke svazku s daty

4) Win mi to nedovolil, tak jsem tu druhou půlku (ze které jsem odštípl místo pro Linux, které samozřejmě ve Win nevidím) připojil k té první (na které je Win), že to zkusím znovu

5) Win mi to zase dovolil pouze rozpůlit. Ručně jsem defragmentoval, zjistil, že tam nejsou žádné nepřesunutelné soubory, a zkusil znovu. Pořád to šlo jen rozpůlit, tak jsem (včera večer) napsal na fórum ITnetwork, odpověď zatím žádná.

6) Chtěl jsem se podívat, zda by ty disky nešly nějak pořešit v Mintu. A ejhle, podělal se Grub a ukazuje ten samý „BASH“, jako kolegovi v minulém tématu. Linux nabootovat nejde, ale když do toho terminálu napíšu „exit“, tak se zaplaťpánbůh nabootuje aspoň Win.

7) Podle jedné rady z minulého tématu jsem se pokusil nainstalovat Mint znovu (prý rychlejší než grub repair), instalátor mi už ale nedal možnost nainstalovat Mint vedle Win, ale pouze smazat celý disk a nainstalovat Mint. Tak jsem to stornoval.


Co mám dělat teď?!
Díky za každý nápad!

P.S.: Stroj:ntb Fujitsu Lifebook A557. Ten grub se asi podělal, když jsem zrušil svazek, ze kterého jsem předtím oddělil místo pro Linux.

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 05 říj 2018, 12:34
od Ventero1
V instalatoru je take moznost "Neco jineho" a tam si presne navolis co jak chces. Nechapu, ze jsi se tam ani nepodival ...

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 05 říj 2018, 16:29
od 211
Problém vyřešen!
Ač nerad spoléhám na sw třetích stran, byl mi jeden na již zmíněném fóru doporučen a konečně jsem svazek s Win zmenšil na 100GB. Už vím, proč mi Mint napodruhé nenabídl možnost paralelní instalace k Win: kromě svazku s Win tam v tu chvíli nebyl žádný jiný a instalátor neměl z čeho odkrojit potřebný prostor.

Postup instalace Mintu paralelně k Win10 pro příští generace:
1) stáhnout MiniTool Partition Wizard Free a svazek s Win zmenšit na 100GB
2) nainstalovat Mint (při instalaci ze zbylého místa ukrojit dalších 100GB či kolik uznáte za vhodné)

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 05 říj 2018, 21:27
od Ventero1
Chlape, tak jeste jednou. V instalatoru je moznost neco jineho, coz te prepne do gparted - to je sw, ktery prave pracuje s oddily a tam si muzes se svazky delat co chces. Neni vubec treba nekde tahat a spoustet dalsi nastroj, kdyz uz jeden podobny mas obsazen primo v instalatoru Mintu.

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 06 říj 2018, 10:37
od alojz
...alebooo prestudovat manipuláciu s diskovymi oddielmi vo win...

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 06 říj 2018, 10:52
od vxmery
...alebooo čítať návoddy kua ;)

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 07 říj 2018, 10:58
od 211
Problém spočívá v tom, že alespoň na mém počítači si v kombinaci Win10 a Mint navzájem nevidí svazky, na kterých je nainstalovaný druhý OS.
Takže když jsem znovu sjednotil disk, tak mi instalátor nedal možnost nainstalovat Mint paralelně s Win10.
Na možnost "něco jiného" jsem se díval při všech třech pokusech o instalaci a ten svazek, na kterém byl právě Win mi to neukázalo ani jednou.
Nevím proč, ale svazek s Win prostě v Mintu nevidím a naopak.

Ale co, hlavní je, že už ten Linux konečně běží a já můžu Widle nechat spát!

Re: Pomsta od Win10 po instalaci Mintu

Napsal: 07 říj 2018, 13:58
od Ventero1
Ze Win normalne nevidi linuxove svazky je normalni. Ze instalator nevidi oddil s Win bezne neni. Pravdepodobna pricina je, ze mas ve Win povoleny fofrstart a hibernaci.