Linux mint problem s instalací

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Blackman
Příspěvky: 4
Registrován: 16 lis 2018, 19:12

Linux mint problem s instalací

#1 Příspěvek od Blackman »

Ahoj.
Nainstaloval jsem si z flesky Linux mint, spustil jsem ho. Udělal jsem přes bios instalaci, spustil. Vše proběhlo v pohodě. Jak se už nacetl ten Linux, zmackl jsem install. Poté se to instalovali. Udělal jsem vše jak mělo být. Až při dokončení instalace to chtělo po mně but pokračovat v probne verzi nebo restartovat pc a aby už fungoval normálně.
Dal jsem aby fungoval normálně, potom se to nezapinalo a pořád jen psát restart rebo0ting a pořád se to restartovavalo.
Předchozí verze OS win 10, 64bit, ntb Dell, ram 4 gb, místa kolem 1 tb

Blackman
Příspěvky: 4
Registrován: 16 lis 2018, 19:12

Re: Linux mint problem s instalací

#2 Příspěvek od Blackman »

Jinak řečeno, po instalaci se ntb pořád restartovava

Uživatelský avatar
tomsa91
Příspěvky: 67
Registrován: 28 čer 2013, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux mint problem s instalací

#3 Příspěvek od tomsa91 »

Pokud jsi mel win 10 pres jaky program si vytvoril bootovaci usb protoze vetsina je tvori spatne na win.. Nejlepsi je rufus a unetbootin vzdy funkci..
Linux Mint 19.3 xfce
Kernel: 5.9.3-lowlatency
CPU: AMD A4-9125
RAM: 8GB
Grafická karta: AMD R3 (integrovaná)
Ovladače: AMD STONEY (LLVM 10.0.1)

Blackman
Příspěvky: 4
Registrován: 16 lis 2018, 19:12

Re: Linux mint problem s instalací

#4 Příspěvek od Blackman »

Boot jsem dělal přes Rufus. Mám ntb zn. HP 64bit OS předtím byl 10. Verze Linuxu je ta nejnovější. 6.9 Live jde.
Instalaci jsem dělal přes bios, zmackl jsem at se tam vše vymaže z disku a nacte ten Linux.

Po restartu oc, se ntb pořád restartovava a píše:
System BootOrder not found. Initializing defaults.
Reset system
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Linux mint problem s instalací

#5 Příspěvek od Livan »

Niekedy je nutné pri UEFI inštalácii takzvane autorizovať grub v UEFI pred jeho použitím. Robí sa to pomocou položky menu "Select an Uefi file as trusted for executing", viď v odkaze nižšie. Robil som to na dvoch notebookoch Acer.
"V základním stavu nelze v záložce "Security" nic měnit. To musíme změnit tak, že vstoupíme do "Set supervisor password" a tam zadáme libovolné heslo, dáme znovu potvrdit - tím se nám zpřístupní ostatní položky. (Pozor heslo zapamatovat - bude to po nás chtít po každém vstoupení do biosu. (Nebo ho po nastavení můžeme vymazat a pak se zase ostatní položky v menu "Security" znepřístupní, ale změny zůstanou uloženy - vše funguje a když chceme do biosu F2, tak žádné heslo není třeba). Nyní v submenu "Secure Boot Mode" vybereme položku "Select an Uefi file as trusted for executing" -Enter (klávesa Enter)- "HDD 0" -Enter- "EFI" -Enter- <Ubuntu> -Enter- "grubx64efi" -Enter- Objeví se "Do you wish to add this file to allowable database? Boot description." a hranaté závorky [], kam je nutné vepsat [grubx64efi] , pak 2x -Enter- a je nastaveno a jsme opět v menu "Security" V menu "Boot" nastavit jako prioritu boot z HDD a je to. (v mém NTB mi sice v biosu nepřibyla položka "grubx64efi" - ale prostě to funguje)."
V mojom prípade mi v UEFI ta položka "grubx64.efi" pribudla a presunul som ju z konca, kde sa objavila na prvé miesto poradia bootovania. A čo sa týka tvorenia USB inštalačky po windows, tak tam sa mi práve neosvedčil UnetBootIn ale "Win32 disk imager" alebo program "Etcher".

Blackman
Příspěvky: 4
Registrován: 16 lis 2018, 19:12

Re: Linux mint problem s instalací

#6 Příspěvek od Blackman »

Je nějaký návod jak správně nainstalovat?
Moc jsem z toho nepochopil co a jak v BIOSu.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Linux mint problem s instalací

#7 Příspěvek od Livan »

Aby som to zhrnul. Sú možné dva scenáre. Prvý scenár, pravdepodobnejší, mám UEFI/BIOS v režime UEFI alebo sa ani nedá prepnúť do Legacy. Vtedy pri boote do livka zadám možnosť UEFI bootu (to UEFI by malo byť v názve tej položky) a aj nasledne sa inštalácia z livka spustí v UEFI móde. Pre inštaláciu v UEFI móde je nutné mať HDD alebo SSD vytvorené s GPT tabuľkou rozdelenia. Pri inštalácii je nutné skontrolovať, či sú správne nastavené prípojné body a taktiež, čo je veľmi dôležité, nasmerovanie inštalácie grubu do oddielu, kde je /boot/efi s príznakmi boot, esp (fat32). Niekedy je po inštalácii ešte potrebné nainštalovaný grub autorizovať postupom uvedeným vyššie, aby sa dalo nastaviť bootovanie z neho. Druhý scenár je, že mám UEFI v režime legacy, vtedy disk musí mať tabuľku rozdelenia mbr (msdos). V pribehu inštalácie skontrolujem aby sa grub nainštaloval do sda, sdb alebo ako sa ten disk volá, teda bez číslice (nie do sdaX, sdbX) a nastavím v UEFI bootovanie z neho. Ešte je dôležité, že pred inštaláciou, ak tam bol nainštalovaný predtým windows, je nutné vo windows zrušiť fastboot alebo, ako sa to presne volá a niekedy je nutné pri niektorých distribúciách, ako je napr. Manjaro, Arch linux aj v UEFI zrušiť Secureboot. Toť vše. Snáď som nič nezabudol.

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Linux mint problem s instalací

#8 Příspěvek od Klaykap »

Spusti LIVE, otvor terminál, napíš efibootmgr a výstup sem zapíš.

Zamčeno