Jaký Linux (distribuci) zvolit

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jaký linux zvolit

#11 Příspěvek od vxmery »

ale otazka zni, pujde to na tom proklatym aceru?
To je dobrá otázka, pretože nový Acer + Uefi vie pripraviť veľa zábavy. Nepúšťaj sa do inštalácie dualbootu, pokiaľ nemáš prečítaných zopár návodov :idea:
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#12 Příspěvek od Marion108 »

Tak system je v tovarmim nastaveni, vsechno bezi... ted bych potrebovala tedy vedet, jak zacit, cim zacit. Pochopila jsem, ze nestaci jen stahnout instalacku a instalovat, ze potreba nekde neco prepnout, ale kde co s cim mam udelat to uz nechapu. :(
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jaký linux zvolit

#13 Příspěvek od Ventero1 »

Podle popisu stroje predpokladam, ze disponuje pevnou pameti pouze 32 nebo 64GB eMMC a tak je dualboot nesmysl. Ten stroj je z tech nejslabsich, co je dnes jeste aktualni a jsi zvykla na Xubuntu, tak se pridavam k rade pro Xubuntu 18.04.1 64bit - je odladenejsi, nez Mint 18 a 19 a vsadim botu, ze Mint 17.3 nema driver na wifi. Stejne se i v pripade Mintu musis drzet prostredi xfce. Jsou i dalsi moznosti lehkych distribuci, ale pro tebe zbytecna exotika.

V okamziku, kdy je uz na tomto stroji Win10 v takovem katastrofalnim stavu a prece jenom mas o generaci novejsi ntb, nez s kterym jsem se moril, tak muze byt bios aktualnejsi a muzes zkusit preinstalovat rovnou bez upgrade bios (coz jde jen via Win u techto masin). V navodu je co a jak. Najed live "try ubuntu" a tam zkus funkcnost - pak spust instalaci odtamtud - je tam na to ikona. Po instalaci hned restartujes a az kdyz nenabehne, tak znovu najedes live a udelas tu rosadu se slozkami.

Jestli je to na tebe moc slozite a vas IT to odmitne nebo nezmakne, tak mi napis SZ odkud jsi a zkusime neco nebo nekoho vymyslet pobliz ...

PS Marion108: Cislo v prezdivce napovi odkud vitr vane :) A neboj trvale muzes stroj poskodit skrze software opravdu ve vyjimecnych pripadech. V tomto pripade neni nic nevratneho ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jaký linux zvolit

#14 Příspěvek od juhele2014 »

Tady to je http://notebookblog.cz/technika/uvahy/j ... mc-diskem/ - problémy při aktualizaci win 10.
Co se týká linuxu, před chvilkou jsem zkoušel xubuntu 18.10_64bit, ale popravdě řečeno, na starší NTB bych to asi nedoporučil. Nevím, jak tento stroj, je to dvoujádro?, ale pokud by tam šel rozchodit LM 17.3 mate, s kernelem 4.04, tak to bude super. Ovšem - ovladače na wifi, jak se to bude chovat, nevíme. Času dost, zatim si může Marion zkoušet distra z flešky a vesele se u toho bavit ... ;)
Naposledy upravil(a) juhele2014 dne 09 led 2019, 17:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jaký linux zvolit

#15 Příspěvek od Ventero1 »

Daval jsem na skoro stejny stroj ted Xubu 18.04.1 (ES15 neni tak moc stara) a frci svizne a zatim bez potizi. Uz jsem predal majiteli nespokojenemu s W10 - nedivim se po nekolika kolapsech systemu, kdy mu naposled ntb ani nenabehl ...

Davat W10 tam, kde je jen 32GB je hovadina - par aktualizaci a zabira 27GB. Pak prijde velky update - coz je cely novy build a v tu chvili neni dostatek mista na to, aby to vubec mohlo probehnout. Tim padem tyto stroje pod W10 VZDYCKY nejpozdeji do 1 roku ceka nevyhnutelny kolaps.

Jediny reseni, jak rozume pouzivat takoveto plecky je Linux.

Mate bych uz na tuhle konfiguraci nedaval - drzel bych se xfce, ale ty drivery v 17.3 tam na tu wifinu nebudou na 99,9%
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jaký linux zvolit

#16 Příspěvek od juhele2014 »

S tou wifinou máš asi pravdu, takže by se (teoreticky) musel nahrát nový kernel, např. 4.15, nebo používat starší usb wifi fleška, to celkem funguje dobře (např. connect IT) a ještě se dá k tomu připojit ext. zisková anténa, takže má uživatel silnější signál. To jsou ale dohady. Až sem Marion dá výpis z inxi -F, budem zas chytřejší ... ;)

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#17 Příspěvek od Marion108 »

Ok, mnohokrat vsem dekuji. Vytvorim tedy nejake, asi se tomu rika, instalacni medium a budu zkouset... body navodu si zkusim za pomoci googlu prelozit do lidstiny. :)

Jen aktualne. Pres den jsem win obnovila do tovarniho nastaveni a tvari se stabilne a je svizny, takze nyni ok. Jen mam tucha, ze to tak bude do dalsi aktualizace, kdy se to potentuje. Uz to nechci, je to produkt na nic, maximalne na vyprazdneni penezenky...
Popravde kdyz s xubuntu behal ten muj prehistoricky netbook nevidim duvod, aby nebehal tento, i kdyz slaby, tak porad nekolikrat vykonnejsi notebook... Pouzivam to jen na jednoduchou editaci fotek, zakladni graficke upravy, textovy editor a prehravac medii, internet, vyjimecne si deti zaskypuji s babickou ci tetou... Nemam potrebu hrat hry nebo cokoli narocnyho, takze za mne ok. Vybiral to prave ten IT a ja se spolehla na jeho znalosti z toho sveta, sama jsem si v te silene nabidce nebyla schopna vybrat.

Jeste jednou dik. ;)
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jaký linux zvolit

#18 Příspěvek od Ventero1 »

Jakmile si najdes jakykoliv navod pro instalaci ubuntu v rezimu EFI, tak ty body toho navodu pochopis. Je to tak nejvic pro zacatecniky jak to jde :) Ale bez predpokladu znalosti zakladu, bych musel napsat clanek na 3 a-ctyrky :). Kdyztak tak dej vedet, kdyby neco ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#19 Příspěvek od Marion108 »

Ok. Jsem z Kralovehradecka.
Juhele2014, jak udelam vypis z inix -F? Google mi nic smysluplnyho nerekl..
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jaký linux zvolit

#20 Příspěvek od juhele2014 »

Dám sem fotku z mého monitoru, vypadá to nějak takhle:

Obrázek

Není to nic těžkého - do terminálu napiš inxi -F a zmáčkni Enter.

Zamčeno