instalace Linux Mint na externí USB disk Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#11 Příspěvek od majsner »

OK, zítra vyzkouším, ale to neřeší můj problém. Já to chci provozovat na SSD. Pokud bych věděl, že to na SSD provozovat nejde (což je ale blbost), tak ten systém nepotřebuji zkoušet ani na USB, protože by byl k ničemu. A pokud by závěr řešení mého problému byl, že se na můj počítač s běžnými NB komponenty nedá nainstalovat, protože je nějaký problém s kompatibilitou, tak byl mi ten systém byl opět k ničemu a bylo by zbytečné ho zkoušet. Ale něco mi pořád říká, že problém bude někde mezi klávesnicí a židlí a že se mi to s vaší pomocí podaří zprovoznit.

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#12 Příspěvek od majsner »

Vyzkoušel jsem tedy instalaci na flashdisk (32 GB Sandisk Ultra Flair USB 3.0) a opět bez úspěchu. Prvně se to seklo ve fázi "vytváří se souborový systém ext4 pro / v 2. oblasti SCSI4 (0,0,0,) (sdb)..." a po druhé ještě před začátkem instalace při vytváření oddílů. Začal jsem si ale všímat těch hlášek o docházejícím místu a mám pocit, že to s tím souvisí. Nejsem si jistý, jestli úplně vždy, ale minimálně při těch posledních pokusech se to seklo vždy při zobrazení této hlášky. Nevím, kam se to snaží co zapisovat ani proč mu dojde místo, ale v tomto posledním pokusu se to stalo ještě před spuštěním instalace, což je ještě divnější.

Poradil byste mi někdo, jak diagnostikovat, co se v tu chvíli děje, na kterém disku vlastně to místo dochází? Když kliknu na "examine", tak se nic nestane. V tom zaseklém místě jde ještě otevřít hlavní nabídka a např. správce souborů, ale když jsem zkusil otevřít Writer, tak to vyhodilo hlášku o nedostatku místa, viz odkaz. A pak už nešlo otevřít nic.

Předem tisíceré díky, že se mnou ztrácíte čas.

Obrazovky:
https://drive.google.com/open?id=18YYs_ ... iDy4jUtBDN
https://drive.google.com/open?id=11kaU8 ... Bbl8Quko-U

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#13 Příspěvek od majsner »

Na staré klasice je mi ten systém k prdu. Já ho chci na tomto PC. Udělal jsem to podle návodu ve videu, nejde. Vyzkoušel jsem všechno, co jste mi řekli, stále nejde. Pokud dělám něco špatně, byl bych vděčný za konstruktivní radu, co dělám špatně a jak to dělat lépe. Pokud to nejde z nějakého objektivního důvodu, nekompatibilita hardwaru, UEFI apod, tak to také pochopím. Ale potřebuji nějaký výstup. Rada "nauč se to na nějaké staré plečce" mi nepomůže.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#14 Příspěvek od juhele2014 »

Znovu jsem si vlákno přečetl, a zastavil se u toho: Linux Mint, pomocí Unetbootin To jsem si taky prožil, že se něco nechtělo nainstalovat, první co se zkouší, je jiná fleška, pak se zkusí např. jiný program pro vytřvoření butovací flešky. V linuxu je bezkonkurenční Etcher https://www.balena.io/etcher/ , ve widlích funguje taky. Ale - jak to zamrzne na konci při instalaci, to se ve foru již před (pár) lety řešilo ... (dopsat parametr při butování. resp. instalaci?) Ještě - co se týká SSD, tak jsem vytahl z Aceru Aspire (AMD) disk a prubnul ho v Lenovu (Intel), a kupodivi se to chytlo a maká to bez chyby. Ale není to úplně "košer" postup, nicméně je funkční ... :idea:
ps : Pro inspiraci ještě mrkni sem http://ok1ufc.nagano.cz/Linux_stranky/G ... T_boot.htm

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#15 Příspěvek od majsner »

Tak jsem přišel na příčinu. :mrgreen:

Zkusil jsem i Xubuntu a opět bez úspěchu. Pak jsem si všiml, že tou malou šipkou vlevo dole se dá rozbalit náhled terminálu, kde je vidět, co se právě děje. I když si teploměr instalace uháněl dál a stavová informace vesele zobrazovala "kopírování souborů téměř dokončeno", tak v tom terminálu se stále opakovaly nějaké chyby ohledně PCIEcard. V BIOSu/UEFI jsem deaktivoval M.2 PCIe slot, ve kterém je Wi-Fi / Bluetooth karta a najednou to jde nainstalovat i v automatickém režimu. Wi-Fi na stolním PC nepotřebuji a Bluetooth zatím taky ne, takže pohoda. U NB by to byl větší průser...

Kdyby měl tedy někdo podobný problém na HP260 G2 či podobném počítači, stačí v nastavení vypnout M.2 PCIe slot.

No a když už jsem zkoušel Xubuntu, tak na něm i zůstanu. Docela se mi líbí.

Tak já se zase příště přijdu poradit. :D

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#16 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: majsner
Pak jsem si všiml, že tou malou šipkou vlevo dole se dá rozbalit náhled terminálu, kde je vidět, co se právě děje. Vítej mezi nás, obyčejný BFU, objevování Ameriky je naše obvyklá činnost ... ;)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#17 Příspěvek od Ventero1 »

Ty jo - to je pro mě novinka ten náhled terminálu během instalace - díkec chaláni, že ste mi vokázali hameriku :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#18 Příspěvek od Adem »

K bodu v #9:
Raspbian (Stretch) je na základu Debianu a ten existuje i ve verzi 64b. (soubory i386=32bit Intel/AMD; soubory amd64=64bit Intel/AMD)
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Zamčeno