instalace Linux Mint na externí USB disk Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

instalace Linux Mint na externí USB disk

#1 Příspěvek od majsner »

Zdravím.

Chtěl bych si nainstalovat Linux Mint na externí USB disk, víceméně na hraní a na naučení (nechci to na hlavním disku vedle Windows 7, které kvůli softwaru potřebuji). Jedná se o 128 GB SSD (SanDisk X400) v USB3 rámečku, takže velikost i rychlost je dostatečná. Stáhl jsem si ISO aktuální 64 bitové verze Linux Mint, pomocí Unetbootin vytvořil instalační flashdisk (16 GB) a nabootoval z něj. Hlavní SSD připojené normálně v SATA jsem pomocí BIOSu/UEFI skryl, aby se to při instalaci nepletlo. Není problém spustit automatickou instalaci (ikonou na ploše), vybrat externí SSD a začít instalaci, stejně tak jsem to zkoušel dělat pomocí položky "něco jiného", kdy jsem si vytvořil asi 120 GB oddíl / a zbylé asi 2 GB swap (stejné rozložení, které to vytvořilo při automatické instalaci). Na začátku i na konci to nechalo nějaké 32 MB prázdné místo.

Problém je, že při obou způsobech instalace dojede pokaždé v tom průvodci kopírování souborů na konec, zobrazí se "kopírování souborů je téměř dokončeno" a na tom to zůstane a nehne se to dál. Nechal jsem to asi 45 minut a nic. Externí SSD při tom už nepracuje (nebliká). Pokud to v tuto chvíli násilně vypnu, při dalším pokusu o instalaci instalátor hlásí, že je tam již nainstalován Linux Mint, ale nedá se z něj normálně nabootovat... zobrazí se hláška "no bootable device", nebo tak něco. Rád bych to vyřešil, ale, upřímně, nevím, co je špatně ani jaký problém bych měl vlastně řešit. Zkoušel jsem úplně stejným postupem nainstalovat Lubuntu, které má i toho instalačního průvodce úplně stejného a skončilo to úplně stejně ve stejném místě.

Mohl bych poprosit o nakopnutí, kterým směrem se ubírat? Jsem letitý uživatel Windows a i když si poslední rok hraji s RPi (Raspbian), tak mám s Linuxem minimální zkušenosti.

Počítač je mini PC HP260 G2 DM, Core i3 6100U Skylake,RAM 16 GB (2 x 8 GB) Patriot DDR4 2400MHz (běží na 2133 MHz, které podporuje deska), HD 520, SSD je, jak jsem psal, Sandisk X400 a je v rámečku AXAGON EE25-XA6 ALINE. Počítač i rámeček jsou USB 3.0 (3.1 Gen1).

Předem Vám velice děkuji.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj a vitaj na fóre,
pozri si toto video a porovnaj so svojim postupom.
Na 16GB RAM swap oddiel nepotrebuješ. Posledná aktuálna verzia LM je 19.1.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#3 Příspěvek od majsner »

Díky za odpověď. Snažím se to udělat podle toho návodu a teď už to i při přidávání nebo odebírání oddílů zamrzá (s točícím kolečkem a pohyblivou myší, ale nejde na nic kliknout). Mohl by být nějaký problém s kompatibilitou toho USB - SATA řadiče? Ve Windows ten box šlape perfektně. Mimochodem můj postup před tím byl podobný tomu v návodu, jen s tím rozdílem, že jsem podle jiného návodu nastavoval ten / oddíl jako logický, ne primární. Nevím, jestli to byla příčina toho nedokončení instalace. Každopádně to budu zkoušet dál a dám vědět, jak jsem dopadl. V nejhorším to vzdám a budu zase na pár let od Linuxu vyléčen.

kamowski

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#4 Příspěvek od kamowski »

na každý pád, si vytvor nový inštalačný flashdisk, niekedy je to na prvý krát zle urobené
iso si si overil, však ? :)
https://linuxmint.com/verify.php

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#5 Příspěvek od juhele2014 »

Taky si myslím, že ta 16Gb fleška bude trochu "načatá", asi bych jí zformátoval a zkusil to iso nahrát znova. Každopádně, verifikace isa není od věci. Prubnul bych LM 19.1 mate, nebo xfce. Když to nějak nepůjde, inspiraci najdeš zde: https://distrowatch.com/ :idea:

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#6 Příspěvek od majsner »

OK tedy. ISO (19.1-cinnamon-64bit) jsem ověřil podle SHA a je OK. Instalační flashku jsem vytvořil znovu, pro jistotu na jiný flashdisk. Prošel jsem nastavením instalace dle videa a když jsem chtěl instalovat, zahlásilo mi to, že tam ještě potřebuje mít oddíl pro EFI. Vrátit zpět a přidat ho samozřejmě nešlo, vytuhlo to. Takže restart a znovu. Vytvořil jsem tedy tři oddíly, z nich jeden je nastaven jako oddíl pro EFI, viz obrázky. Po kliknutí na "instalovat nyní" to vytuhlo s točícím se kolečkem. Dal jsem tomu 20 minut a pak to přestalo být vtipné...

Obrazovky:
https://drive.google.com/open?id=1D1v1z ... T5z4R_bjlh
https://drive.google.com/open?id=1eTveL ... I7ePDUG6Q-

Chápu, že instalace na externí USB SSD asi není úplně standardní věc. Třeba bude problém s nekompatibilitou toho USB boxu nebo něčeho jiného v počítači, třeba jsem prostě blbej, kdo ví... SSD je určitě v pořádku, je skoro nové (160 x spuštěno), ale jelo dva měsíce jako systémový disk s Windows 7 a CrystalDiskInfo se dušuje, že je naprosto v cajku. I v tom USB boxu ve Windows 7 šlape jak hodinky. Nevím, jestli by pomohlo nainstalovat to s SSD zapojeným normálně do SATA a pak ho teprve přehodit do USB boxu... hlavně jestli by to pak bylo schopné najet. Každopádně zkusím další distribuce, co tu zazněly.

V každém případě moc díky všem za rady a podněty, vážím si jich.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#7 Příspěvek od juhele2014 »

Nechci se mejlit, ale není ještě jedna volba v roletce přímo s názvem dev/sda2 ? Je to ta spodní roletka, nejde tam přímo označit ten sda2 oddíl? Když se to bude bránit, tak by mělo fungovat i to, že se linux zavede normálně na disk uvnitř mini PC, pak se vyjme a měl by fungovat (i jako butovací) venku na usb kšandě. Dle obrázku tam ještě vidím zatržený formátování, jestli tady nebude zakopanej pes ... ?

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#8 Příspěvek od menom »

.

Na obrazku je /dev/sda3 vo formate ext4

Ten oddil EFI sa ma formatovat na fat32 a obvykle ma okolo 100 MB.

Nasledne pri instalaci je nutne ho vybrat v tom menu Zarizeni pro instalaci zavadece

Toto plati ked to instalujes v UEFI mode

.
.

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#9 Příspěvek od majsner »

Zkusil jsem to nainstalovat na SSD připojené normálně do SATA. Automatická instalace skončí opět na "kopírování souborů téměř dokončeno". V ruční instalaci jsem vytvořil 550 MB EFI oddíl (stejně, jako ho vytvořila automatická instalace) a zbytek / v ext4 (a bootvací oddíl nastavit na ten EFI), zkusil jsem i variantu bez EFI oddílu (instalátor řve, že asi nepůjde nabootovat, ale jde pokračovat). Tentokrát tyto pokusy vždy skončí na "vytváří se souborový systém ext4 pro / v 1. oblasti na SCSI1 (0,0,0) (sda)..." Pokud je tam EFI oddíl, tak jsou ta čísla jinak, ale hláška stejná. Krom toho se vždy vpravo nahoře zobrazí hláška, že dochází místo. Myslím, že tam byla i při předchozích pokusech i při automatické instalaci, jen hodnota zbývajícího místa byla vždy jiná.

Obrazovky:
https://drive.google.com/open?id=1cNHvd ... bjNNvBN0Ko
https://drive.google.com/open?id=14CS78 ... N9D2XXqNli

Nějaký nápad, než si to odškrtnu jako další neúspěšný pokus vyzkoušet Linux? Já mám na to asi smůlu. V podstatě jediný bez problému fungující Linux, co jsem kdy zkusil, byl Raspbian na Raspberry Pi. Kdyby byla k dispozici i 64 bitová PC verze, tak bych do něj snad šel...

majsner
Příspěvky: 9
Registrován: 17 led 2019, 10:05

Re: instalace Linux Mint na externí USB disk

#10 Příspěvek od majsner »

Jaký bude rozdíl? Když to nejde nainstalovat na interní SSD v počítači ani na SSD v USB boxu, tak bych skoro řekl, že to nepůjde ani na flashdisk. Pokud tedy není problém v tom SSD, o čemž pochybuji, ale možné je všechno. Já jsem si ho chtěl nainstalovat na externí SSD právě proto, že to bude nejvěrněji simulovat normální provoz s interním SSD. Budu tam mít dost místa cokoliv nainstalovat a v reálu otestovat, co jak běhá, co se dá virtualizovat apod. V současné době nejsem schopen opustit Windows, ale chtěl jsem tomu jít aspoň trochu naproti. No nic, vypadá to, že se prostě budu muset víc snažit. :roll:

Zamčeno