Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
mpca86
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2019, 08:44

Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#1 Příspěvek od mpca86 »

Ahojte, mám takúto otázku má zmysel oddeliť /home na HDD disk a zvyšok nechať na SSD disku?
Swap oddiel nemám ani dualboot... len čisto Mint 19.1..
Je to takéto železo: https://www.refurbished.sk/sk/refurbish ... sff-187837
Niečo som si pračítal tu https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html no som zvedavý čo radíte vy ;)

Ďakujem


Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#3 Příspěvek od Livan »

Ja by som na tom SSD vytvoril dve partície, cca 12 GB, kde by som pripojil swap a zvyšok by som nechal na /. Na HDD by som pripojil /home. Rýchle SSD na systém a swap, pomalé HDD na dáta.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Dost jsem o tomhle rozdělení již v minulosti přemýšlel. Opravte mě jestli se mýlím, ale došel jsem k závěru, že když stejně všechny aplikace mají profily v /Home , kteréžto často čítají více načítaných údajů, než samotné jádro aplikace na SSD, tak z toho usuzuji, že se tím to cca 4-násobné zrychlení načtení zase na půlku zpomalí a už to takový terno nebude. Chci-li svižnost, tak prostě koupím ssd nejméně 240GB (kvůli životnosti) - osobně preferuji byť o dost pomalejší v zápisu, ale trvanlivější MLC - a všechno rupnu tam. Vedle pak bude HDD (interní, externí - fuk), kam budu pravidelně ukládat zálohu. V případě tom, že se bude pracovat s klíčovými a důležitými věcmi např. kvůli práci, tak zálohu řeším pomocí nějaké aplikace automaticky a nebo rovnou vše ukládám dvojmo - ono to až takové zdržení není. Mám-li NTB jentak na cestovní užitkový PC a nehrozí mi, že přijdu o něco důležitého, tak tam koupím nejlevnější MLC 120 a neřeším už nic.

PS: Na ten datový HDD bych hned ze začátku udělal zálohu optimalizovaného a kustomizovaného OS (dd, clonezilla) a mám tak jistotu rychlého návratu v případě odchodu SSD do Křemíkového nebe, který je vždy náhlý a nevratný na rozdíl od plotňáků.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mpca86
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2019, 08:44

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#5 Příspěvek od mpca86 »

Popravde chcel som skôr nejako rozdeliť /home keďže .config a spústa ďalších je práve v /home... Skôr to vidím tak že urobím na HDD priečinok /home kde budú priečinky s multimédiami a downloads.. timemachine som odinstaloval lebo robil mi zálohu na SSD 😁 chcem mu trochou predĺžiť životnosť takže zatiaľ bez zálohy.
A swap particiu robiť pri 8GB RAM? Chystám sa aj tak upgrade na 16 takže potom to už nebude mať nejaký efekt...

Ďakujem za cenné názory.

mpca86
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2019, 08:44

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#6 Příspěvek od mpca86 »

Skúste ma pls nakopnúť správnym smerom na čo som zabudol keď nemám oprávnenia správcu aby som mohol pristupovať ku "skladu"...
Viď: https://photos.app.goo.gl/qfxD5pPrPm9T7R5PA

kamowski

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#7 Příspěvek od kamowski »

pri inštalácii si vytvoril "/" aj "/home" a tým, že si zadal tvoje meno aj "/home/tvojemeno"
sklad musíš pripojiť do /home/tvojemeno/sklad
neviem, či to mpca86 je tvoje meno
alebo klik pravým na sklad a ako správca upraviť prístup
alebo cez terminál:
http://www.abclinuxu.cz/blog/bee_free/2 ... oveho-typu
...
edit: ešte ma napadlo, že nepíšeš, aký prístup nemáš
ak je to mpca86 tvoje meno, tak by si ho mal mať, tzn. musíš vedieť čítať, písať, mazať, ...
ak tam ale boli nejaké súbory s iným vlastníkom, tzn. si nevytváral čistý sklad, tak potom to musíš zmeniť ako správca

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#8 Příspěvek od Livan »

mpca86 píše: 27 led 2019, 14:49 Popravde chcel som skôr nejako rozdeliť /home keďže .config a spústa ďalších je práve v /home... Skôr to vidím tak že urobím na HDD priečinok /home kde budú priečinky s multimédiami a downloads.. timemachine som odinstaloval lebo robil mi zálohu na SSD 😁 chcem mu trochou predĺžiť životnosť takže zatiaľ bez zálohy.
A swap particiu robiť pri 8GB RAM? Chystám sa aj tak upgrade na 16 takže potom to už nebude mať nejaký efekt...

Ďakujem za cenné názory.
Je pravda, že pri 8GB RAM sa systém dostane k swapovaniu málokedy, avšak sú niektoré programy, ktoré môžu prítomnosť swap vyžadovať alebo hybernácia a preto swap vytváram pre istotu, čo keby. Tým, že sa swap používa výnimočne, nevadí, že je na SSD. Naopak, v prípade, že by naozaj začal swapovať, je dobre, že je swap na rýchlom disku, nebudem na zápis musieť čakať tak dlho, ako v prípade HDD. Pre dobrú súčinnosť veľkej RAM a swapu odporúčam ešte swappiness nastaviť na 10, to znamená, že swapovať začne až ked bude volné iba 10% RAM.

mpca86
Příspěvky: 8
Registrován: 25 led 2019, 08:44

Re: Inštalácia na dva pevné disky SSD+HDD

#9 Příspěvek od mpca86 »

Problém bol asi to že som HDD formátoval od live distro v gparted.. .Kedže bol prázdny som ho naformátoval znovu ale už v nainštal. systéme..
Už si len zvyknúť že budú tieto priečinky o úroveň nižšie.. :)

Najprv som si myslel že 19.1 nepotrebuje swap kedže po inštalácii nebol tento oddiel vytvorený no 19+ už nemá partíciu ale len swap file

Obrázek

Ale aj tak som urobil na HDD partíciu lebo veď "keby niečo".. Vďaka páni všetko funguje po tejto stránke ako má...

Zamčeno