Problém s wifi kartou

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
PeterHronsky
Příspěvky: 10
Registrován: 09 úno 2019, 13:19

Problém s wifi kartou

#1 Příspěvek od PeterHronsky »

Priznám sa, nie som začiatočník v Linuxe, ale narazil som na problém, s ktorým som sa zatiaľ nestretol. Nainštaloval som poslednú verziu Mintu, pretože padol W10 a nemal som chuť v jeho užívaní pokračovať.
Inštaloval som z Live distribúcie (teda zo spusteného Mintu), kde mi nefungoval touchpad, ale wifi išlo bez problémov, pekne sa stiahli balíky a nainštalovali, proste bez problému. A po reštarte počítača začali problémy - najprv s rôznymi chybami nechcel nabootovať (vyriešené), potom nabootoval, ale skončil na prihlasovaní a reštartoval sa (vyriešené), nakoniec nabehol celý systém vrátane touchpadu, ale chyba lávky - nejde wifi, ani nezobrazí vo výpisoch, že notebook Acer Aspire E17 má wifi kartu, zobrazuje len LAN kartu (a internet prostredníctvom mobilu ide cez USB pripojenie).
Vyskúšal som množstvo postupov, vrátane spustenie iných distribúcií, no ani na jednej už wifi (ani bluetooth) nejde, ani nezobrazí. Ostal som akosi v pomykove, som zvyknutý riešiť problémy dni a noci za sebou, ale s týmto som na mŕtvom bode.
Za príspevky a rady vopred ďakujem.

PeterHronsky
Příspěvky: 10
Registrován: 09 úno 2019, 13:19

Re: Problém s wifi kartou

#2 Příspěvek od PeterHronsky »

* Ešte poznámka - pri vyriešení problémov, ktoré som vyššie spomínal, bol vždy koreňom problému BIOS.

kamowski

Re: Problém s wifi kartou

#3 Příspěvek od kamowski »

povedal by som, že sú tu dva problémy
- napriek všetkému je to zle nainštalované
- wifi je zrejme vypnuté hw tlačítkom, niektoré nb to majú z boku, niektoré vo vrchnom rade, iné kombináciou kláves, musíš pozrieť manuál k tomu nb no a niekedy je to spojené s bluetooth

PeterHronsky
Příspěvky: 10
Registrován: 09 úno 2019, 13:19

Re: Problém s wifi kartou

#4 Příspěvek od PeterHronsky »

kamowski píše: 09 úno 2019, 14:57 povedal by som, že sú tu dva problémy
- napriek všetkému je to zle nainštalované
- wifi je zrejme vypnuté hw tlačítkom, niektoré nb to majú z boku, niektoré vo vrchnom rade, iné kombináciou kláves, musíš pozrieť manuál k tomu nb no a niekedy je to spojené s bluetooth
Vypínač wifi som skúsil medzi prvými možnosťami, na stave karty sa nemení vôbec nič. Nezobrazí ju v žiadnom výpise, nereaguje ani na pokyny v termináli, proste nič.
Pripúšťam možnosť zlej inštalácie, ale súdiac podľa toho, že som ju vyskúšal opakovane, problém bude asi niekde inde. Aj manuál som prešiel, kontaktoval aj podporu výrobcu (jeho zásluhou som v podstate rozchodil celý systém, lebo ma upozornil na možnosť v BIOS-e, s ktorou som nepočítal).

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Problém s wifi kartou

#5 Příspěvek od West »

Ak sa wifi karta nezobrazí vo výpise lspci, alebo lsusb, tak to môže znamenať, že je vypnutá - nemá napájanie. Tieto dva príkazy zobrazujú len tie veci, ktoré sú prítomné na zbernici či už PCI/PCIe, alebo USB a sú aktívne. Existuje niekoľko metód zapínania wifi kariet:
- hardwarovo (nejakým naozaj hw tlačidlom/vypínačom)
- softwarovo (kombináciou kláves)
- softwarovo kombináciou programovateľných kláves. Na ich obsluhu je potrebný program.
V linuxe by to mal byť program rfkill.
Tu je nejaký starší popis ako to funguje. Lepšia bude asi manuálová stránka "man rfkill"
http://www.abclinuxu.cz/blog/bloK/2010/ ... iovych-vln

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s wifi kartou

#6 Příspěvek od Ventero1 »

A mas ve W10 vypnuty fofrstart a nastavene skutecne uolne vypnuti? Teda jestli Ti tam zustal - to by mohla byt pricina.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

PeterHronsky
Příspěvky: 10
Registrován: 09 úno 2019, 13:19

Re: Problém s wifi kartou

#7 Příspěvek od PeterHronsky »

Ventero1 píše: 09 úno 2019, 16:31 A mas ve W10 vypnuty fofrstart a nastavene skutecne uolne vypnuti? Teda jestli Ti tam zustal - to by mohla byt pricina.
Skúsim sa pozrieť. Ďakujem za radu.

PeterHronsky
Příspěvky: 10
Registrován: 09 úno 2019, 13:19

Re: Problém s wifi kartou

#8 Příspěvek od PeterHronsky »

West píše: 09 úno 2019, 16:08 Ak sa wifi karta nezobrazí vo výpise lspci, alebo lsusb, tak to môže znamenať, že je vypnutá - nemá napájanie. Tieto dva príkazy zobrazujú len tie veci, ktoré sú prítomné na zbernici či už PCI/PCIe, alebo USB a sú aktívne. Existuje niekoľko metód zapínania wifi kariet:
- hardwarovo (nejakým naozaj hw tlačidlom/vypínačom)
- softwarovo (kombináciou kláves)
- softwarovo kombináciou programovateľných kláves. Na ich obsluhu je potrebný program.
V linuxe by to mal byť program rfkill.
Tu je nejaký starší popis ako to funguje. Lepšia bude asi manuálová stránka "man rfkill"
http://www.abclinuxu.cz/blog/bloK/2010/ ... iovych-vln
rfkill zobrazí nasledovné

0: acer-wireless: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no

PeterHronsky
Příspěvky: 10
Registrován: 09 úno 2019, 13:19

Re: Problém s wifi kartou

#9 Příspěvek od PeterHronsky »

PeterHronsky píše: 10 úno 2019, 01:53
Ventero1 píše: 09 úno 2019, 16:31 A mas ve W10 vypnuty fofrstart a nastavene skutecne uolne vypnuti? Teda jestli Ti tam zustal - to by mohla byt pricina.
Skúsim sa pozrieť. Ďakujem za radu.
No, poslal som W10 úplne na smetisko dejín, ale nič sa nezmenilo. Prešiel som aj nastavenia BIOS-u, ale tam nie je nič, okrem spustenia cez LAN. Vyskúšal som live verzie PCLinuxOS, Knoppix ... tiež nič. Akoby odišla karta na "dovolenku".

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Problém s wifi kartou

#10 Příspěvek od juhele2014 »

Vyskúšal som množstvo postupov, vrátane spustenie iných distribúcií, no ani na jednej už wifi (ani bluetooth) nejde, ani nezobrazí Mám tu zkušenost, že pokud jedno distro, např. LM, nepracuje korektně s wifi, často pomůže instalace nového jádra (ovladače wifi jsou součástí kernelu), nebo nabutovat jiné distro. Ale tak jednoduché to v tomto případě nebude - problém bude už v samotném biosu. Tady https://community.acer.com/en/discussio ... er-missing je ten samý problém (nef. wifi) a ke konci je zmínka o přefleš. biosu. Asi bych kontaktoval opět servis ...

Zamčeno