Zvětšení oddílu

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Neoka
Příspěvky: 46
Registrován: 04 dub 2014, 21:20

Zvětšení oddílu

#1 Příspěvek od Neoka »

Prosím o radu. Mám dualboot W10 a LM19. Potřebuji víc místa pro systém s LM, tak jsem zmenšil oddíl W. Bohužel se mi nedaří zvětšit oddíl s LM. Všechno dělám z LiveUSB s Gparted podle manuálu, ale nepřišel jsem na to jak zvětšit sda5 o neobsazený prostor. Děkuji.
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2019-04-10 22-09-23.png
LM 19.1 Cinnamon na HP EliteBook 820

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvětšení oddílu

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Obavam se, ze budes muset delat rosadu:
Oddil sda5 bud pomoci nejakeho nastroje zazalohuj jako image na volne misto v sda6 nebo varianta 2 proveditelna rovnou v GParted: sda6 zmensi tak aby se za nim zbylo volne misto 35GB a tam oddil sda5 prekopiruj. Pak odstran sda5, tim se utvori zvetseny volny prostor na te pozici, kde oddil sda5 zalozis znovu a do nej bud obnovis predtim vytvorenou zalohu nebo v pripade varianty 2 prekopirujes zpet predtim vytvoreny a naplneny oddil (nejspis sda7), ten pak smazes a zpatky zvetsis sda6.

Akorat si nejsem jist, jestli pak nebude treba upravit fstab - ale to uz by se tady taky dalo dohromady. Mozna, ze by jsi to vyresil rovnou tak, ze si opises UUID kazdeho oddilu, nez s nim budes manipulovat a pak upravit vlastnosti novych oddilu prepsanim UUID na ta puvodni - pak by jsi teoreticky nemusel menit fstab.

A taky mozna nenajedou W10, takze budes muset obnovovat zavadece jeden po druhym. Ale to druhe by se spis stat nemelo - s oddily sda1 a sda2 se manipulovat nebude.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvětšení oddílu

#3 Příspěvek od Livan »

Nebo ešte jednoduchšie, zazálohovať dáta, ktoré sa nachádzajú na sda6, zrušiť všetky oddiely okrem sda1 a sda2 a na uvoľnené miesto znova nainštalovať ten Linux.

ok1ufc
Příspěvky: 15
Registrován: 14 úno 2019, 16:44

Re: Zvětšení oddílu

#4 Příspěvek od ok1ufc »

Zajímavé návrhy :-), nejblíž mému myšlení je asi Livan. Já bych to řešil nepatrně jinak - rozhodl bych se, zda potřebuji ten Linux tak, jak je nebo ho přeinstaluji nanovo. V prvním případě bych si udělal pomocí Clonezilla zálohu oddílu s Linuxem (sda5). Potom bych spustil Windows a např. s EaseUS Partition Master (existuje i free verze) bych odstranil oddíl s linuxem a vytvořil nový, přes celé volné místo. Také lze ještě opravit MBR pouze na Windows a pro Win ve stejném programu. V dalším kroku bych instaloval nový Linux do zvětšené partition (formátovat, ntfs změnit na ext4, swap nechat). Instalace najde i Windows a udělá nové bootování Grub. Pokud bych potřeboval nechat původní Linux, pak bych ho obnovil pomocí Clonezilla z dříve provedené zálohy. Do většího oddílu to umí. A bude nutné opravit bootování. Jak se to dělá, je např. tady: https://linuxmint-installation-guide.re ... iboot.html

ok1ufc
Příspěvky: 15
Registrován: 14 úno 2019, 16:44

Re: Zvětšení oddílu

#5 Příspěvek od ok1ufc »

Snad ještě odkaz, jak dělat s Clonezilla: http://ok1ufc.nagano.cz/Linux_stranky/c ... ezilla.htm

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvětšení oddílu

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Mel jsem za to, ze nejde rozsirovat pres zacatek, ale pouze pres konec oddilu. Jestli vsak ano, tak pak je to cesta, protoze to pak neslo z toho duvodu, ze volne misto vzniklo na primarnim oddilu, a sda5 je podoodil logickeho oddilu sda3 - tudiz nesel primo rozsirit.

Jinak k predchozimu - rosada se da delat vice zpusoby. Je-li k dispozici druhy disk staci mala rosada s preinstalaci nebo dle metody od ok1ufc. Neni- li k dispozici tak to chce velkou rosadu, kterou jsem popsal na uvod. V pripade, ze pujde co psal redhawk, tak je to ovsem bezpredmetne.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvětšení oddílu

#7 Příspěvek od Livan »

redhawk píše: 11 dub 2019, 12:08
Livan píše: 11 dub 2019, 10:01 Nebo ešte jednoduchšie, zazálohovať dáta, ktoré sa nachádzajú na sda6, zrušiť všetky oddiely okrem sda1 a sda2 a na uvoľnené miesto znova nainštalovať ten Linux.
https://www.youtube.com/watch?v=zBO_PrRDv7I
obaja uplne vedla musi najprv rozsirit extended (sda3) a az potom ho pusti narabat s priestorom.
vid jeho screenshot
Myslím, že vedľa si Ty, pokiaľ odstránim všetky oddiely okrem sda1 a sda2, ostane mi nepridelené miesto cez celý zvyšok disku, kde si inštalačka už urobí, čo bude potrebovať, teda aj rozšírený oddiel, pokiaľ to situácia vyžaduje. Ručím za to, že takto to bude fungovať, stačí pri inštalácii zvoliť možnosť - inštalovať vedľa windows.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvětšení oddílu

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Jestli lze rozsirovat obema smery, tak Redhawk neni vedle. Je to nejrychlejsi a nejjednodussi reseni. Jinak pouzit instalacni moznost vedle neni nicmoc - v zaklade neudela zvlast /home, nenavolis si kolik swapu. Jestli aspon trochu vim o cem jsou oddily, tak vzdy si to udelat po svem - mas tim kontrolu. Kazdopadne se autor jeste nevyjadril a tak vychazime z moznosti, ze nema k dispozici dalsi disk na zalohu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvětšení oddílu

#9 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 11 dub 2019, 15:47 Jinak pouzit instalacni moznost vedle neni nicmoc - v zaklade neudela zvlast /home, nenavolis si kolik swapu. Jestli aspon trochu vim o cem jsou oddily, tak vzdy si to udelat po svem - mas tim kontrolu.
Tak to je sice pravda ale nič nebrání tomu po odstránení všech partícií okrem sda1 a sda2 vytvoriť novú rozšírenú sda3 cez celý zvyšok miesta a v nej si vytvoriť logické sda5, sda6 a sda7 pre /, /home a swap.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvětšení oddílu

#10 Příspěvek od Ventero1 »

To nebrani.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno