Přeplněný disk

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
cucumis-melo
Příspěvky: 26
Registrován: 15 lis 2017, 21:23

Přeplněný disk

#1 Příspěvek od cucumis-melo »

Nechal jsem v Audacity zapnuté nahrávání zvuku a zapomněl jsem na to, což po několika minutách vedlo k tomu, že se celý disk zaplnil dočasným zvukovým souborem a došlo místo na disku. A jelikož Linux si na rozdíl od Windows nenechává rezervu nutnou pro běh systému, přestal systém normálně fungovat (místo písmen se zobrazují čtverečky, obrázky zčernaly, programy nelze spustit atd.), takže jsem ztratil normální možnost, jak disk promazat. (Což bych jinak udělal tím, že bych ukončil nahrávání a zavřel Audacity bez uložení projektu, případně bych spustil BleachBit.) Je nějaká možnost, jak disk promazat, nebo jsem o dosavadní Linux definitivně přišel a mám nainstalovat nový?

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Přeplněný disk

#2 Příspěvek od menom »

cucumis-melo píše: 19 dub 2019, 14:04 Nechal jsem v Audacity zapnuté nahrávání zvuku a zapomněl jsem na to, což po několika minutách vedlo k tomu, že se celý disk zaplnil dočasným zvukovým souborem a došlo místo na disku. A jelikož Linux si na rozdíl od Windows nenechává rezervu nutnou pro běh systému, přestal systém normálně fungovat (místo písmen se zobrazují čtverečky, obrázky zčernaly, programy nelze spustit atd.), takže jsem ztratil normální možnost, jak disk promazat. (Což bych jinak udělal tím, že bych ukončil nahrávání a zavřel Audacity bez uložení projektu, případně bych spustil BleachBit.) Je nějaká možnost, jak disk promazat, nebo jsem o dosavadní Linux definitivně přišel a mám nainstalovat nový?
.

Ak vis kde je ten subor, ci niekde v domovskom adresari, alebo niekde v /tmp
tak by stacilo pri nabehu systemu v GRUBe zvolit moznost Recovery mode alebo podobne.
Byva tam Root terminal, kde sa prihlasis (meno, heslo) a cez terminal odstranit.

Ak sa to zda tazke, 2-ha moznost nastartovat instalacku napr. z flesky a spustit ako LiveUsb (zivy system - vyzkouset)
Tam sa preklikat na disk v pc.

Asi bude pytat heslo.Instalacka Mintu ma uzivatela mint
a heslo rovnako mint

.
.

cucumis-melo
Příspěvky: 26
Registrován: 15 lis 2017, 21:23

Re: Přeplněný disk

#3 Příspěvek od cucumis-melo »

K tomu přeplněnému Linuxu se jde dostat buď přes Windows, nebo přes Linux Live. Bohužel ve Windows vidím jen pár sbalených souborů; není mi z toho jasné, co bych měl smazat. Přes Linux Live jsem se sice dostal k cache souborům Audacity, ale nejdou smazat, disk je chráněný proti zápisu. A navíc mají jen pár set kilobajtů, takže to asi nebude hlavní problém.

Jediné řešení je tedy spustit ten přeplněný Linux (to stále ještě jde) a v něm spustit BleachBit. Prosím o radu, jak to udělat bez myši (klikání v tom přeplněném Linuxu nikam nevede). Je nějaká klávesová zkratka na spuštění terminálu a v něm příkaz na spuštění BleachBitu?

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Přeplněný disk

#4 Příspěvek od menom »

.

Malo by to byt Ctrl Alt T

do terminalu zadat:

Kód: Vybrat vše

bleachbit
.
.

cucumis-melo
Příspěvky: 26
Registrován: 15 lis 2017, 21:23

Re: Přeplněný disk

#5 Příspěvek od cucumis-melo »

Přes Ctrl+Alt+F1 jsem se dostal do terminálu, ale jaký je login a heslo? Vyzkoušel jsem, že login není mint, root, admin, linux, linuxmint, mint18, ubuntu, lubuntu, debian ... Žádné vlastní uživatelské jméno jsem si nikdy nenastavoval.

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Přeplněný disk

#6 Příspěvek od menom »

cucumis-melo píše: 19 dub 2019, 21:25 Přes Ctrl+Alt+F1 jsem se dostal do terminálu, ale jaký je login a heslo? Vyzkoušel jsem, že login není mint, root, admin, linux, linuxmint, mint18, ubuntu, lubuntu, debian ... Žádné vlastní uživatelské jméno jsem si nikdy nenastavoval.
.

Ha ha ha, teraz si ma naozaj pobavil ....

:lol:

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Přeplněný disk

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Pak to musel nastavit nekdo jiny - dokonceni instalace je zadanim jmena a hesla podmineno ...

V tom live se vykasli na hledani souboru, ktere by jsi nejak syntaxne priradil k audacity - zkus hledat podle velikosti. Dle toho co pises, tak by jsi tam mel mit soubor o velikosti desitek ci stovek GB.

Nechapu, ze neni pojistka v tom progamu a uz vubec nechapu, ze neni na urovni samotneho OS ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Přeplněný disk

#8 Příspěvek od juhele2014 »

Většinou opravdu stačí po spuštění systému pustit terminál (ctrl + alt + t) a napsat bleachbit, a už to sviští. V LM 19.1 xfce je pěkná utilitka Disk Usage Analyzer, ten ti ukáže všechny (velký) soubory pěkně graficky, takže je na první pohled patrné, co nakynulo a co se může vymazat. Pokud je to teda nutný, to mazání ...

kamowski

Re: Přeplněný disk

#9 Příspěvek od kamowski »

v live je user "mint" a heslo len klikni "enter"
---
dá sa použiť príkaz "du"

Kód: Vybrat vše

du -hs * | sort -h
ktorý ti zobrazí obsadenie adresárov na prvej úrovni
alebo príkaz:

Kód: Vybrat vše

du -hS * | sort -h
ktorý zobrazí všetky adresáre
alebo aj

Kód: Vybrat vše

du -ah | sort -h
ktorý zobrazí súbory
---
používaj príkazy "cd" "cd .." "cd -" pre pohyb v adresároch
"ls" na zobrazenie obsahu prvej úrovne
"rm" a "rm -r" pre odstránenie súboru alebo adresára
---
hlavne sa poriadne popozeraj, čo kde máš a čo nepotrebuješ než to vymažeš ;)

cucumis-melo
Příspěvky: 26
Registrován: 15 lis 2017, 21:23

Re: Přeplněný disk

#10 Příspěvek od cucumis-melo »

Oživuji téma. Problém jsem tehdy nakonec nevyřešil a koupil jsem si z osdisc.com novou perzistentní live flashku s Linuxem Mint 19 (předtím jsem měl tutéž, pouze s Linuxem Mint 18). Ale přestože jsem na disku neměl žádná osobní data, nainstaloval jen asi dva programy navíc, pravidelně jsem používal BleachBit a neudělal jsem žádnou hloupou chybu se zapomenutým nahráváním v Audacity, se po dvou měsících opět přeplnil disk. Tentokrát se dostanu pouze k této bootovací obrazovce (není to screenshot přímo ode mě, ale to je jedno):

Obrázek

Ať zvolím kteroukoliv z prvních tří možností (spustit, spustit v režimu kompatibility, OEM instalace), skončím nakonec na prázdné černé obrazovce s blikajícím kurzorem vlevo nahoře, do grafického prostředí se nedostanu. Dá se to nějak řešit? Prvním krokem by asi bylo dostat se do terminálu, ale jak se do něj dostat?

Zamčeno