Prvé kroky s linuxom

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Prvé kroky s linuxom

#11 Příspěvek od menom »

Gaaspi píše:
OK díky. Opisujem údaje:

Toto bude stačit? Bolo tam toho vácej ale myslím že toto ste chceli hlavne. Tak čo by sa s tým dalo robiť?
.

Netreba opisovat, ale po zadani prikazu v Terminali vyznacit pozadovany text

stlacit prave tlacitko a vybrat moznost Kopirovat

Sem to vlozit do Code (ako kód) - pri pisani odpovede nad editorom piate tlacitko z ľava co vypada takto </>

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prvé kroky s linuxom

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Kazdopadne klicovy dotaz je vyjasnen - tento PC je jeste celkem pouzitelny vcetne netu a xfce je zvoleno vhodne. Mozna vymenit grafiku za podobne silnou ci silnejsi nVidia - pro Lin lepsi. Win7 tez pouzitelny - lepsi grafika (video, prace s obrazky) a moznost i nekterych starsich her.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Prvé kroky s linuxom

#13 Příspěvek od takyradejianonymne »

Jak jsem letmo prohlédl a se zapojením google:
a) procesor by měl být 64 bit a tak použít distribuci Linuxu a také 64 bit, hlavně také že procesor zná SSE2,
b) pokud je tam paměť pouze 1 GB pokusit se rozšířit (dokoupit v bazáááru) na alespoň 1,5 až nejlépe 2 GB a pokud to zná základní deska, těch asi(?) jen 1 GB a pro dnešní prohlížení současného internetu je velmi hraniční,
c) *** tím nejslabším(!) místem(!) a až ke hranici nepoužitelnosti je ale a jak se jeví ona vypsaná(!) grafika AMD RV370 Radeon a pravděpodobně integrovaná(?) a která navíc už asi není ani podporovaná v současných nesvobodných ovladačích!?
Teoreticky na základní desce by měl už být slot PCI-e (teď jaký) a tak tam dát/vyměnit nějakou jinou slušnou grafickou kartu ale raději NVIDIA, bazarově odhaduji tak do kolem 1000 Kč včetně poštovného (původní odhad 300 až 500 Kč jsem podcenil), současnou nabídku ale právě nesleduji, je třeba se při výběru dívat také na benchmarky!
*** Místo prostředí Xfce (naštudýrovat co je v Linuxu prostředí tedy desktop!) spíše zkusit LXDE a to i přes všechny neobratnosti a zastaralost a drobné problémy, je ale o poznání ještě rychlejší!
Pozor ovšem, stáhnout a instalovat raději takové předposlední Lubuntu 18.10 nebo vůbec 18.04 LTS a ještě s předchozím letitým prostředím LXDE.
Současné nové Lubuntu 19.04 už má mít prý jiné prostředí LXQT jako nástupce – sám a v jiné distribuci jinde ho zvědavě já sleduji a mám ho jako vedlejší nainstalované, ale není dle mne tak už rychlé a navíc je to stále příliš nové. Další komplikace pro začátečníka, navíc je z rodiny knihoven Qt a nikoli v nejen mintí rodině požívané GTK a kdy uživatelé mají tady kolem Mintu proto více zkušenosti s programy psaným právě na knihovnách GTK. I když v samém tom konci se použití jak Qt tak i GTK nevylučuje.

Závěr: resuscitace se jeví proveditelně, v prvé řadě povýšit grafiku.
Následuje otázka velikosti paměti, při pouze s 1 GB to je opravdu tak na to prostředí LXDE a s odřenýma ušima (pro prohlížení internetu třeba skrze právě Chrome/Chromium).
Od věci by nebylo podívat se také jaká je kapacita hard disku, tady vědět jaké je připojení/možnosti jestli SATA nebo PATA případně obojí.
Bude to stát nějaký peníz a, především, i nějaké hodiny laborování a zkoušení a i řešení dílčích neúspěchů.
Že je Linux zdarma tady je sice příjemné, ale hlavní roli to tu už asi nehraje: tím potřebným je tvoje chuť se o něco pokusit, řešit a možná vyřešit. Možná.
Jo, a až se poleze se šroubovákem do bedny počítače tak nezapomenout vytáhnout přívodní šňůru ze zásuvky!
O tom, že také je dobré podívat se jaké je ve skříni chlazení (vyměnit nebo doplnit větráky) a že také je dobré občas tu skříň uvnitř i opatrně vysát tak by se mohlo psát dál a dál.
Zvaž, jestli jsi ochoten a připraven toto absolvovat! Na dálku to za tebe totiž nikdo neudělá! Jako deklarovaný sedlák budeš muset proto odložit kosu nebo vidle na kydání hnoje (s prominutím) a pustit se do díla, a to jak co se týče elektroniky/hardware tak potom i instalace a rozpohybování software/operačního systému a nejen toho.
*** Pokud se povýší ta grafika, nějaká slušná grafická karta nejlépe NVIDIA a viz benchmarky, tak jak je psáno v předchozím příspěvku měly by na počítači přijatelně běžet i ty Windows 7! Já se ten předchozí příspěvek jen pokusil dál rozepsat.
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 21 čer 2019, 07:26, celkem upraveno 4 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Prvé kroky s linuxom

#14 Příspěvek od takyradejianonymne »

... ještě dodatek! než začneš laborovat!
Asi by nebylo od věci abys ten Mint Xfce nainstaloval ještě jednou, už to budeš umět, že?, ale stáhni verzi 64 bit!
Z výpisu je zřejmé že jsi asi nainstaloval verzi 32-bit. To potom asi můžeš mačkat instalaci Chrome do alelůůůůja, tedy marně, totiž jak už ti bylo hned na začátku napsáno pro 32 bit už je smůla.
Navíc, na Mintu já právě nejsem ale mělo by být v repozitáři, tak linuxová varianta Chrome se jmenuje Chromium, vezme to tvoje dosavadní přihlášení z Chrome (třeba i z Windows a nehraje to roli) a včetně i synchronizace.
Tady toto bys měl i na současné konfiguraci rozběhat s Xfce: na tom potom prohlížení internetu a třeba puštění youtube písničky a i celoobrazovkový režim uvidíš jak se to chová, spíše asi trhá, a zkus také živou ČT24.
A potom se bude dál lépe rozhodovat. Třeba budeš spokojený a i to Xfce to zvládne. Prostě uvidíš.

Gaaspi
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2019, 21:24
Bydliště: Galanta

Re: Prvé kroky s linuxom

#15 Příspěvek od Gaaspi »

No takže najprv jeden detail. Tím čo ma tu z kadečoho obviňovali chcem povedat. Ignorujem to keďže nejsom tu pre flame. Som len úprimný, a preto vám to možno pripadá jak robení si srandy ale není. Priznávam sa že nemám bohvie aké vzdelanie a u nás je takéto nárečí kerým hovorím bežné. Ani rapera rytmusa nikto neodsudzuje za to že používa svoj dialekt... A aby sa hneď predišlo nedorozumeňám som sedlák a moje znalosti s PC sú na takej úrovni tak aby ste hneď vedeli že na mňa nechodte hneď s IT výrazmi ale vysvetlujte mi všetko ako keby ste chceli naučit inštalovat operačný systém dedečka z kravína.


Takže k veci. Ja som prepisoval z jedného PC do druhého ručne lebo som ani to nevedel že sa to hentakto dá. Tak preto poprosím trošká trpezlivosti a napísať mi aj také detaily čo možná pre vás sú samozrejmé pre mňa né.

Kód: Vybrat vše

user@PC:~$ inxi -F
System:
  Host: PC Kernel: 4.15.0-20-generic i686 bits: 32 Desktop: Xfce 4.12.3 
  Distro: Linux Mint 19.1 Tessa 
Machine:
  Type: Desktop Mobo: FOXCONN model: RS690M2MA v: 0A serial: <root required> 
  BIOS: American Megatrends v: 080014 date: 05/26/2007 
CPU:
  Topology: Dual Core model: AMD Athlon 64 X2 4000+ bits: 64 type: MCP 
  L2 cache: 1024 KiB 
  Speed: 1000 MHz min/max: 1000/2100 MHz Core speeds (MHz): 1: 1000 2: 1000 
Graphics:
  Device-1: AMD RV370 [Radeon X300] driver: radeon v: kernel 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: ati,radeon 
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1280x1024~60Hz 
  OpenGL: renderer: ATI RV370 v: 2.1 Mesa 18.2.8 
Audio:
  Device-1: Creative Labs EMU10k1 [Sound Blaster Live! Series] 
  driver: snd_emu10k1 
  Sound Server: ALSA v: k4.15.0-20-generic 
Network:
  Device-1: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter 
  driver: 8139too 
  IF: enp2s4 state: unknown speed: 100 Mbps duplex: full 
  mac: 00:1c:25:0d:ce:ee 
Drives:
  Local Storage: total: 298.09 GiB used: 8.53 GiB (2.9%) 
  ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD3200AAKS-00VYA0 
  size: 298.09 GiB 
Partition:
  ID-1: / size: 292.41 GiB used: 8.53 GiB (2.9%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 33.0 C mobo: N/A 
  Fan Speeds (RPM): N/A 
Info:
  Processes: 170 Uptime: 3m Memory: 998.0 MiB used: 475.9 MiB (47.7%) 
  Shell: bash inxi: 3.0.27 
user@PC:~$ 


Ja som ani nevedel aký je rozdíl medzi 64 a 32. Tak asi preto mi nezobralo Windows7 lebo som ho tam skúšal dávat a nebralo ho. Takže musím zvoliť 64 verziu. Aj týmto ste pomohli. Vidím že linux neni určen pro začátečníka tak skúsim W7 a keď nepojde tak Linux 64. Ďakujem pekne zaťál a nehnevajte sa.
Ak chcete nainštalovať 64-bitovú verziu Windowsu, potrebujete procesor, ktorý umožňuje spustenie 64-bitovej verzie Windowsu. Výhody používania 64-bitovej verzie operačného systému sú najzreteľnejšie v prípade, že máte v počítači nainštalovanú veľkú pamäť RAM, zvyčajne s veľkosťou 4 GB alebo viac. V takýchto prípadoch pri súbežnom spustení viacerých programov a častom prepínaní reaguje 64-bitový systém lepšie, pretože 64-bitový operačný systém dokáže efektívnejšie pracovať s väčšou pamäťou ako 32-bitový operačný systém.
Toto som našiel, takže jeto jasné 64bit má zmysel len ak mám velkú RAM a tá je malá. Nechcem do toho moc investovať, mám teraz iné výdavky. Chcem len aby to fungovalo na bežné veci, spustiť hudbu, video z hardisku, napáliť CD a také bežné veci.
Linuxový začiatočník

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prvé kroky s linuxom

#16 Příspěvek od Ventero1 »

Tenhle PC uplne vklidu zvladne i Mate - opravdu neni treba honit prostredi do lxde ci nejakeho fluxboxu apod. Xfce je na tohle naprosto optimalni. GK x3000 by mohla byt spis slotova a neni to uplna nutnost menit, byt by silnejsi nVidia (bazarove cca 200,- - 300,-) byla lepsi - to pak zmakne i nejaky trochu narocnejsi kompozitor (lepsi vykresleni i grafika). Co se tyce RAM, tak tam jsou DDR2 a minimum to chce 2GB - optimum 4GB - je to investice nejhur 2-3 stovky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gaaspi
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2019, 21:24
Bydliště: Galanta

Re: Prvé kroky s linuxom

#17 Příspěvek od Gaaspi »

OK vďaka všeckým. Sťahujem to. A ešte drobnú radu môžete dať? V okne by som chcel mať tie šipky že vpred a zad ako na windowse ako ich tam viem dať? Babral som sa s tým hodinu, no nikde som to nenašiel v nastaveniach a ani konkrétny návod na googli. Ide mi len o to že v okne aby sa dalo ísť vpred a vzad lebo ak napríklad otvorím okno a v ňom je ďalší priečinok a vojdem do neho tak už sa neviem vrátiť do hlavného priečinku ale musím zatvoriť okno a otvoriť to znova aby som bol spátky v tom hlavnom. Chýbajú tam strašne tie šípky.

Obrázek
Linuxový začiatočník

Gaaspi
Příspěvky: 7
Registrován: 17 čer 2019, 21:24
Bydliště: Galanta

Re: Prvé kroky s linuxom

#18 Příspěvek od Gaaspi »

Vďaka. K tomuto som sa dostal aj ja nejako som sa tam preklikal cez nastavenia (veď vravím hodinu som to hľadal) ale oné, neviem čo mám zafajknúť aby sa mi objavila lišta príkazov či ako sa to volá. Proste ten toolbar / menubar ako na windowse máte záhlavie okna a pod tým sú tie príkazy a až potom ide obsah okna, preto som dal screen nech vidíte že hneď pod záhlavím mi ide obsah okna a nič medzi tým. Ale díky ak fungujú šípky z klávesnice OK len som z Windowsu zvyknutý že mám tri šípky presne ako píšeš že predošlí adresár, nadradený adresár atď. Ale veď o tom je linux že zvykať si na iné. Preto aj ten názov témy :-) Pekne krok za krokom a netreba sa vzdávať a dá sa tonaučiť a azvyknúť si naň ;-)
Linuxový začiatočník

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Prvé kroky s linuxom

#19 Příspěvek od takyradejianonymne »

kauza šipečky ... tragédie tady stále je, že tazatel asi a žel nepochopil co to je v Linuxu desktop (prostředí) a že tedy, viděno jeho očima, není jen ten jeden Linux a co si on myslí ... a kde nejsou prý šipečky :shock: :oops:
V tom Linuxu má široký přece výběr. Šipečky normálka mám já a už od začátku ve správci souborů třeba Dolphin v prostředí KDE5 a jsou a jak se právě dívám (ověřuji) do internetu i v desktopu LXDE (starší Lubuntu) a kde je/byl správce souborů PCMANFM.
Nehledě na to že to LXDE bývá často připodobněno vizáží k dřevním Windows, myšleno dnes spíše pejorativně ale v případě tazatele tak jako zjevné plus. Toto by měl být (náhodně vybráno z internetu protože já ho právě nainstalováno nemám) PCMANFM s šipečkami z LXDE a které je ještě tzv. lehčí než to Xfce:
https://www.linuxexpres.cz/album_popup/ ... photo=1848

Takže tazatel by si měl opakuji naštudýrovat co jsou desktopy, už jsem tu tím jednou mlátil prázdnou slámu a když jsem to tu psal, no a z těch lehčích si vybrat ten který mu zatím nejvíc vyhovuje - třeba to se šipečkami - aby nemusel nic dál moc nastavovat a tedy to nastavení hledat! To Xfce a co tam má je zatím a co se týče orientace nad jeho síly?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Prvé kroky s linuxom

#20 Příspěvek od Ventero1 »

No tak - nech ho uz zit. On si s tim nejak poradi, nauci se vic hledat, lepe ptat, smirit se s tim, ze nebude vsechno dokonale podle predstav a bude to dobry.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno