zmizela particia disk d

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
linuxfan
Příspěvky: 5
Registrován: 25 čer 2019, 16:42

zmizela particia disk d

#1 Příspěvek od linuxfan »

Zdravim linuxakov ! 8-)

Je to super system, s ktorym som uz par starych masin ozivil. Teraz sa ale pritrafil problemik. Na disku kde je nainstalovany windows xp som chcel doinstalovat linux mint na skusku pre starsieho pouzivatela.

Particia Disk C kde je system windows xp zostala nedotknuta. Na particii Disk D bolo 100 Gb volneho miesta. Pre linux ex4 som vyclenil 50 GB a pre swap 8 GB. Podla mojej logiky tam malo byt este volne miesto. Ide o to, ze na tej particii Disk D bolo asi 30 Gb starych dat, ktore teraz z prostredia windows ako Disk D zmizli. Takze k nim nie je mozny pristup. Verim, ze tie data na tom disku D niekde stale su, len neviem ako sa k nim dostat.

Linux zrejme prepisal celu particiu pre seba. Ale mam za to, ze tie data by sa mali dat obnovit pomocou nejakeho softwareu nie? Vdaka za rady ! :roll:

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: zmizela particia disk d

#2 Příspěvek od menom »

.
linuxfan píše: Na particii Disk D bolo 100 Gb volneho miesta. Pre linux ex4 som vyclenil 50 GB a pre swap 8 GB. Podla mojej logiky tam malo byt este volne miesto. Ide o to, ze na tej particii Disk D bolo asi 30 Gb starych dat, ktore teraz z prostredia windows ako Disk D zmizli
Ty musis vediet ako si to robil - "vyclenil".
Ak si zmensil part D a ostalo tam ntfs s datami, mozno len treba nastavit menovku disku.
Bol uz taky pripad, ze stacilo vo windowse pre ten disk nastavit menovku znova na D.
linuxfan píše:Linux zrejme prepisal celu particiu pre seba.
Nie, linux urobil presne to co si mu potvrdil.

Ako diskutovat sa o tom da aj dlhsiu dobu, no
mohol by si byt konkretny.
Napriklad prilozit obrazok - screenshot s rozdelenim.
Najlepsie spustit instalacku ako Live (vyskusat system, vtedy sa nic neinstaluje)
Spustit program GParted - Editor diskovych oddielov , urobit snimku obrazovky a prilozit to sem.

.
.

linuxfan
Příspěvky: 5
Registrován: 25 čer 2019, 16:42

Re: zmizela particia disk d

#3 Příspěvek od linuxfan »

No takto to vyzera z gparted. A bude to snad ako vravis ty, lebo je tam presne taka "unloccated space" cast.

https://imgur.com/a/lROFgeg

sda1 je disk c ako zostal

sd2 je co z disku d zostalo toto. Ale naschval som urcil ext4 + swap aby bolo o 20 Gb mensie ako volne miesto toho disku d. Preto je mi to zahadou.... z tych celkovych 61.47GiB + 73.76GiB /povodny disk d/ bolo zaplnenych dat iba 30 GiB. Volnych zostalo 73.76. Tak teda kde su tie data :mrgreen: diky za ochotu!

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: zmizela particia disk d

#4 Příspěvek od menom »

linuxfan píše: 25 čer 2019, 19:08 No takto to vyzera z gparted. A bude to snad ako vravis ty, lebo je tam presne taka "unloccated space" cast.

https://imgur.com/a/lROFgeg

sda1 je disk c ako zostal

sd2 je co z disku d zostalo toto. Ale naschval som urcil ext4 + swap aby bolo o 20 Gb mensie ako volne miesto toho disku d. Preto je mi to zahadou.... z tych celkovych 61.47GiB + 73.76GiB /povodny disk d/ bolo zaplnenych dat iba 30 GiB. Volnych zostalo 73.76. Tak teda kde su tie data :mrgreen: diky za ochotu!
.

Mna by zaujimalo podla jakeho ze navodu si postupoval.
Lebo co pamatam, tak v kazdom navode pre vytvorenie "dualbootu" sa jasne pise, ze je nutne tu Win particiu Zmensit.
Co vypada, ze si aj urobil.
No nasledne si mal vytvorit ext4 part na tom Unallocated space a tam dat instalovat Linux (ci uz so swapom, alebo bez + -)

Podla toho co vidiet na obrazku, tak na /dev/sda5, je pravdepodobne ze 8,25 GB dat je uz prepisanych a su fuč.

Teoreticky sa môžeš pokusit o zachranu cez program Testdisk
Dake info o pouziti Testdisk:
viewtopic.php?f=25&t=4559&p=26977&hilit=testdisk#p26977
viewtopic.php?f=25&t=3909&p=25891&hilit=testdisk#p25891
https://wiki.ubuntu.cz/syst%c3%a9m/dato ... redirect=1

.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: zmizela particia disk d

#5 Příspěvek od Livan »

No podľa toho, čo je vidieť na obrázku, tak dáta na D: sú fuč, pretože linux nebol nainštalovaný do nepridelenej oblasti ale do zmenšenej partície D:. Po správnosti bolo treba urobiť nasledovné. Zmenšiť partíciu D:, do nepridelenej oblasti vytvoriť ďalšie dve partície, jednu pre swap a druhú pre samotný linux. Keďže by boli iba 4, stačilo nové partície vytvoriť ako primárne (sda3 a sda4), bez nutnosti vytvoriť rozšírenú partíciu a v nej dve logické (tie sú číslované od sda5).

linuxfan
Příspěvky: 5
Registrován: 25 čer 2019, 16:42

Re: zmizela particia disk d

#6 Příspěvek od linuxfan »

Zdravim a dakujem vsetkym ochotnym. No takto! Particia C kde je cely WinXP zostala nedotknuta, tam bola aj vacsina dat. Potom bola obrovska particia D, kde bolo zapisanych iba 30 GB a 100 GB volneho placu. Robil som to tusim tak, ze som vyclenil na tom obrovskom volnom mieste 50 GB na linux a 6 GB na swap. Myslel som, ze to bude pre ten instalator logicke, ze pouzije to hafo volneho miesta co bolo na disku D.

Ked sa k tej masine dostanem, skusim sa na to pozriet este raz a nasimulovat ten priebeh. A presne vam ho popisem co som urobil. Ten program testdisk, prosim pouzit tak, ze do masiny dam predtym sformatovany flashdisk? A akej velkosti? Lebo cela povodna particia D mala 130 GB, ale zapisanych bolo len 30 GB dat. Dakujem vsetkym za rady a snad spolocne vyriesime tuto zahadu.

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: zmizela particia disk d

#7 Příspěvek od menom »

.
linuxfan píše: Dakujem vsetkym za rady a snad spolocne vyriesime tuto zahadu.
Hhmmm :?:
Keď napíšeš podľa akého návodu si postupoval pri vytvorení dualbootu,
bude situácia jasnejšia ...

.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: zmizela particia disk d

#8 Příspěvek od Livan »

linuxfan píše: 01 črc 2019, 21:53 Zdravim a dakujem vsetkym ochotnym. No takto! Particia C kde je cely WinXP zostala nedotknuta, tam bola aj vacsina dat. Potom bola obrovska particia D, kde bolo zapisanych iba 30 GB a 100 GB volneho placu. Robil som to tusim tak, ze som vyclenil na tom obrovskom volnom mieste 50 GB na linux a 6 GB na swap. Myslel som, ze to bude pre ten instalator logicke, ze pouzije to hafo volneho miesta co bolo na disku D.

Ked sa k tej masine dostanem, skusim sa na to pozriet este raz a nasimulovat ten priebeh. A presne vam ho popisem co som urobil. Ten program testdisk, prosim pouzit tak, ze do masiny dam predtym sformatovany flashdisk? A akej velkosti? Lebo cela povodna particia D mala 130 GB, ale zapisanych bolo len 30 GB dat. Dakujem vsetkym za rady a snad spolocne vyriesime tuto zahadu.
Podľa toho čo popisuješ a čo je vidieť na výpise Gparted si urobil chybu v tom, že namiesto toho, aby si partíciu D: iba zmenšil a na uvoľnenom mieste urobil dve ďalšie partície pre Linux, si D: zmenil na tých 50 GB a použil na inštaláciu Linuxu a za ňou si urobil 6 GB partíciu na swap. Zvyšok ostal nepridelený.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: zmizela particia disk d

#9 Příspěvek od vxmery »

Robil som to tusim tak
Ako si práve zistil, pri práci s partíciami tušiť nestačí, musíš presne vedieť čo robíš, inak prídeš o dáta. BTW vždy je pri inštalácii doporučené zálohovať.
Myslel som, ze to bude pre ten instalator logicke, ze pouzije to hafo volneho miesta co bolo na disku
Inštalátor urobí presne a iba to, čo mu odklikneš.
Keď napíšeš podľa akého návodu si postupoval
No zrejme podľa rozšíreného návodu "kliknem a uvidím" :o
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Zamčeno