Distra nenabootují

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Sigil
Příspěvky: 23
Registrován: 09 úno 2018, 12:05

Distra nenabootují

#1 Příspěvek od Sigil »

Ahoj,
mám. ntb. ACER TRAVELMATE P6 (Intel Core i7-5500U (2,40 - 3,00GHz), 12GB DDR3, 256GB SSD + 1TB HDD).
A zase problém.
Ve Virtualboxu se mi zalíbil KDE Neon, tak jsem jej chtěl nainstalovat jako hlavní /milované KDE v novější verzi a čistá instalace bez programů které nepotřebuji).
Zformátoval jsem disk SSD, najel instalaci, V Biosu nastaveno "Legacy", na diskovou oblast jsem dal 800 MB "efi", pak Neon a na konec 5 GB "swap". Instalace proběhla dobře ale po restartu (přenastaveno pořadí bootování) se mi stále noťal po načtení Biosu restartuje. Zkusil jsem tedy zformátovat SSD a nechat instalaci ať si to nastaví sama. Efi tam bylo, swap také ale po restartu to samé. Totéž s distry 19.2 Cinnamon, Xfce, Mate.
Jediné distro které funguje správně je 18.3 Mint KDE. Ale také musím nechat nastavení instalace na něm.
Kruci, proč staré distro funguje a novější ne?
Napadlo mne, že kdysi se při instalaci zadával do příkazového řádku nějaký příkaz.
Ještě jsem nezkusil nainstalovat to na HDD 1 TB ale to bych měl SSd k ničemu i kdyby to klaplo.

Netuším, v čem je chyba když KDE 18.3 instaluji jako výše jmenovaná distra a jediné po instalaci nabootuje.
Zkusil jsem i v Biosu dát UEFI ale to po restartu nahlásí, že nejsou žádná bootovací zařízení.
Připadám si jako v začarovaném kruhu. Dva dny jsem hledal na netu řešení ale nic.
Za rady budu vděčný.

kamowski

Re: Distra nenabootují

#2 Příspěvek od kamowski »

nafoť alebo napíš sem chybovú hlášku, ktorú ti vypíše po zapnutí pc

Sigil
Příspěvky: 23
Registrován: 09 úno 2018, 12:05

Re: Distra nenabootují

#3 Příspěvek od Sigil »

Zkusil jsem ale oznámení je tam tak sekundu, ani automatické focení to nevzalo.
Zkusil jsem opravu grubu "boot repairem" ale nic to neopravilo.
Zkusil jsem dual boot - Mint KDE 18.3 a KDE Neon ale samotný Mint nabootoval, poinstalaci Neonu na jiný disk nenabootovalo ani jedno ani volba se neobjevila.
Tak jedu na Mint KDE 17.3 ale celkem mi vadí, co budu dělat za rok bez podpory.
Na starších noťasech to šlo bez problémů včetně Neonu.
Ještě mnw nPdlo zkusit třeba Mint Xfce 18.3 a kdyby to klaplo tak jej povýšit bez reinstalace ale to budu muset nejdřív nastudovat.
Přitom EFI partyšn jsou u všeho...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Distra nenabootují

#4 Příspěvek od juhele2014 »

se mi stále noťal po načtení Biosu restartuje. To je nějaký divoký. Mám tu zkušenost, že když něco zvojtím při instalaci a systém nenabutuje, tak se počítač zastaví, a čeká, co bude dál. Většinou napíše hlášku, že nenašel budovací disk (medium). Ten Neon sem zkoušel, konkr. neon-user-20190912-1324.iso Chodilo to vcelku slušně, až na ten konec ... :roll: Některý biosy mají urychlený butování, to ale asi nebude tento případ. Pokud bys tu hlášku natočil na video, dá se to obrázek po obrázku, např. ve VLC, posunout a uvidíš, co to píše za chybu ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Distra nenabootují

#5 Příspěvek od Livan »

Máš tu inštaláciu nejako pomiešanú. Keď máš UEFI nastavené na legacy, musíš inštalovať na disk s mbr tabuľkou rozdelenia a žiadne efi sa tam nerobí. Naopak, keď inštaluješ s vypnutým legacy, teda v UEFI móde, inštaluješ na disk s GPT tabukou rozdelenia a vtedy sa tam tvorí ten efi oddiel. Daj si to do súladu s tým, čo som napísal, teda nastavené Legacy - mbr disk a žiadne efi sa nerobí.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Distra nenabootují

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Taky me to chytlo za oko - jen jsem si rikal, ze tazatel se nejspis jen spletl ve formulaci a nenapadla me moznost, ze by to nekdo mel otocene uz v zakladu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Sigil
Příspěvky: 23
Registrován: 09 úno 2018, 12:05

Re: Distra nenabootují

#7 Příspěvek od Sigil »

Zkusím to.
Ale i distro Mint Kde 18.3 si tam "efi" udělá a jako jediné z jmenovaných funguje. Jakk jsem psal, rozdělení disku jsem nechal na asistentovi instalace.
Jdu zkusit a myslím, že přitom natočím i to video

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Distra nenabootují

#8 Příspěvek od menom »

.

Vidim mozny zadrhel v uefi.
Nedavno som instaloval vse prebehlo vporadku, nedal sa instalovat grub, toto opravil boot repair pisal vse OK
Aj tak system nenabehol, nabehol starsi system co bol predtym na druhej particii.

Potom som zistil, ze v nastaveni UEFI(BIOS) som musel vymazat nefunkcne moznosti (boot option) z predchadzajucich instalacii.

Takze najprv vymazat niektory z tych nefunkcnych boot option, potom vytvorit novy, tak ze najdes cestu k suboru grubx64.efi

V mojom pripade cesta v UEFI(BIOS):
Boot / Add New Boot Option / Add boot option (Zadat nazov napriklad Mint 19.2)
Path for boot option (druha moznost, prva nefungovala - /EFI/ubuntu/grubx64.efi )

V moznostiach vyberas pomocou klavesy TAB alebo sipky , potvrdit Enter ulozit zmeny tusim F10

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Distra nenabootují

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Taky se objevil nějaký vadný grub - něco tam oproti starším verzím nefungovalo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Distra nenabootují

#10 Příspěvek od Livan »

menom píše: 02 pro 2019, 15:05 .

Vidim mozny zadrhel v uefi.
Nedavno som instaloval vse prebehlo vporadku, nedal sa instalovat grub, toto opravil boot repair pisal vse OK
Aj tak system nenabehol, nabehol starsi system co bol predtym na druhej particii.

Potom som zistil, ze v nastaveni UEFI(BIOS) som musel vymazat nefunkcne moznosti (boot option) z predchadzajucich instalacii.

Takze najprv vymazat niektory z tych nefunkcnych boot option, potom vytvorit novy, tak ze najdes cestu k suboru grubx64.efi

V mojom pripade cesta v UEFI(BIOS):
Boot / Add New Boot Option / Add boot option (Zadat nazov napriklad Mint 19.2)
Path for boot option (druha moznost, prva nefungovala - /EFI/ubuntu/grubx64.efi )

V moznostiach vyberas pomocou klavesy TAB alebo sipky , potvrdit Enter ulozit zmeny tusim F10

.
Toto platí pokiaľ dotyčný inštaluje v UEFI móde, on sa však pokúša o inštaláciu v Legacy (teda BIOS kompatibilite). Tej činnosti, čo si popísal sa hovorí autorizácia bootovacej položky. Po jej absolvovaní sa objaví v zozname bootovacích možností a je možné ju presunúť na prvé miesto v bootovacom poradí. Platí ovšem iba v prípade UEFI módu.

Zamčeno