Jak nabootovat LM 16 z disku sdc bez sda s win 7? [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Jak nabootovat LM 16 z disku sdc bez sda s win 7? [vyřešeno]

#1 Příspěvek od buena »

Zdravím.
Jsem linuxovým nováčkem. Před nedávnem jsem si nainstalovala Linux Mint 16 sólo na třetí disk.
Na prvním disku mám w7 a druhý a i čast prvního (rozděleno) slouží jako programové úložiště pro w7.
Už několik dnů se choval celý systém od Billa dost divně... občas READ ERROR při BIOSu, občas i bios zatuhnutí, párkrát zpráva že NTLDR nenalezen a často pozvolné tuhnuti win7 po několika hodinách či minutách provozu. Vždycky se to ale nakonec nějak zase rozjelo.
Bohužel dnes nepomohly žádné pokusy aspoň přejít do Mintu a zachránit win data.
A tak mou otázkou tedy je:
Jak nyní spustit Mint bez zavaděče, který je tuším-li správně na prvním disku?
Potřebuji jak jsem zmínila zachránit data a nainstalovat celý systém w7 znova.
Bohužel ani Mint už nemohu obětovat a instalovat jej znovu, protože už tam mám taky věci o které bych nerada přišla. Potřebuji rozjet po reinstalaci w7 i Mint 16... chjo :(
A jak už víte - jsem nováček a je to moje první seznámení se s Linuxem.
Proto některé odborné výrazy ještě asi nepochopím.
Děkuji moc a předem za případnou polopatickou pomoc.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

admin

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#2 Příspěvek od admin »

Ahoj,
vítej mezi námi. Můj tip na Tvůj problém je vadný HDD (ten s widlemi). Chtělo by to v BIOSu nastavit aby jako první bootoval disk s Mintem a na něj nainstalovat Grub. Postup najdeš na http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... alace_grub a http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... ci_nastroj.
Po najetí Mintu by jsi měla projet první HDD nějakým testovacím programem, aby se zjistilo, zda je opravdu vadný. To bychom řešili až se Ti podaří najet Mint na druhém HDD.

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#3 Příspěvek od buena »

Děkuji za pomoc i uvítání :)
Tak se mi podařilo nabootovat Mint, ale to jen, že jsem zkoušela restart počítače až se to jednou podařilo a najel GRUB kde byl výběr bootování.
A vybrala jsem z nabídky Mint.
Avšak při pokusu o připojení prvního disku z Mintu jsem tak úspěšná nebyla. Dostanu se jen na ten druhý disk kde jsou také nějaké data.
Ale ta podstatná data o která mi jde jsou na druhé pratition toho prvního disku.
Mám ten vadný disk rozdělený na 100 GB na systém a aplikace a zbytek asi 400 GB dat,
Zkusmo jsem nainstalovala GParted. Ovšem viditelně je někde problém, protože se ještě zcela nezobrazil... pořad byl dole v pohybu zelený proužek a vlevo text "Prochází se všechna zařízení...". Tak jsem GParted zase zavřela.

A budu potřebovat začít stahovat aspoň data z toho druhého disku na USB zálohovací disk... jenže protože jsem ještě "mint ňouma" tak sice jsem si nainstalovala MidnightCommander a spustila jej jako root kvůli kopírování... ale jak na ten dobrý disk s daty a kopírovat celé adresáře dostat... to už je pro mne věc zatím neznámá.
Ale jsme tu.
...
...
Aha...
Teď jsem spustila jakousi utilitu "Disky" a ten první disk není tak docela mrtev.
Svazky:
Oddíl 1 105 GB Neznámý (/dev/sda1)
Oddíl 2 395 GB Neznámý (/dev/sda1)
+ volné místo 2,6 MB na konci (/dev/sda)
Kde se k tomu prvnímu disku prosím dostanu a jak poté kopírovat data na USB disk?
NEMO mi ten disk prostě nezobrazuje...
Děkuji.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#4 Příspěvek od buena »

Ta utilita "Disky" má možnost srovnávacího testu. Tak jsem tu s výsledkem Chyba při přednačítání 4,1 kB (4 096 bajtů) z pozice 0 bajtů (g-io-error-quark, 0)... pokud to dobře opisuji.
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

kamowski

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#5 Příspěvek od kamowski »

no, ak máš usbdisk, tak je najjednoduchšie spustiť live dvd, a ak v live systéme otvorí aj ten poškodený disk, prekopírovať to na usbdisk

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#6 Příspěvek od buena »

kamowski píše:no, ak máš usbdisk, tak je najjednoduchšie spustiť live dvd, a ak v live systéme otvorí aj ten poškodený disk, prekopírovať to na usbdisk
Tak to mam za sebou :(
Jsem prave na PC s Mint LiveCD a krome nekolika nedulezitych souboru, ktere se mi podarilo stahnout pise porad nejake errory ke vsemu ostatnimu co bych stahnout chtela...
Nejaky napad by nebyl?
A co az se rozhodnu disk nahradit a nainstalovat tam predesly system... jak prosim vas dostanu potom GRUB do zacatku disku?
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

admin

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#7 Příspěvek od admin »

"nějaké errory" nám toho moc neprozradí. Prosím konkrétně :-) .
Pokud chceš na nový disk nainstalovat widle, tak je potřeba nainstalovat nejprve právě je a až potom Mint.

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#8 Příspěvek od buena »

satapouch píše:"nějaké errory" nám toho moc neprozradí. Prosím konkrétně :-) .
Pokud chceš na nový disk nainstalovat widle, tak je potřeba nainstalovat nejprve právě je a až potom Mint.
V detailu to pise toto:

Kód: Vybrat vše

Error splicing file: Input/output error
Takze kdyz ted nainstaluji na novy disk widle jak rikate, tak uz se na Mint, ktery je na tretim disku nedostanu?
No to je konec...
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

buena
Příspěvky: 31
Registrován: 14 bře 2014, 07:34

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#9 Příspěvek od buena »

Toto by v terminalu na LiveCD asi nepomohlo... proste jen hledam to stebelko slamy...

Kód: Vybrat vše

sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda
Nejen prací živ je člověk a Kdo si hraje ten (se) nezlobí

admin

Re: Jak nabootovat Mint 16 který je na disku sdc bez sda s w

#10 Příspěvek od admin »

Tak na nový disk nainstaluj také Mint - na data na druhém disku se dostaneš a až si je zazálohuješ, tak můžeš dát zpět widle a na druhý disk do duálu opět Mint.
Tebou uvedené příkazy by snad pomohly, kdyby byl disk v pořádku, takto asi ne.

Zamčeno