Nemohu se přihlásit do Linuxu

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Atila
Příspěvky: 29
Registrován: 27 črc 2018, 06:29

Nemohu se přihlásit do Linuxu

#1 Příspěvek od Atila »

Zdravím,

před chvílí se mi stalo, že po restartu systému mi Linux nenaběhl rovnou do prac prostředí, ale na přihlášení jako uživatel. Jenže já to tak nastavené neměl. Pokaždé mi linux naběhl rovnou bez přihlašování. Nikdo jiný na tomto kompu nepracuje, tak nepotřebuji žádné přihlašovací heslo. Nyní po restartu to po mně chce heslo, ale žádné nefunguje. Nemohu se přihlásit. Toto se mi nikdy nestalo. Když stisknu CTRL+ALT+F1 a přihlásím se na konzoli, tak se zde mohu přihlásit jako ROOT a heslo funguje. Alespoň se mohu do systému dostat, ale ne do grafického. Nevím jak se mohu přihlásit do grafického prostředí. Toto píšu z druhého kompu, kde mám win7. Může mi prosím někdo poradit? Díky

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#2 Příspěvek od RadekD »

Nějaké heslo jsi zadávat musel. Jak jinak by jsi dělal aktualizace, instaloval SW.... To, že si nastavíš přihlašování bez hesla ti umožní jen nezadávat ho po startu.
Pokud jsi v konzoli root, stačí zadat

Kód: Vybrat vše

passwd <jméno uživatele>
, pak dvakrát nové heslo. Přepnutím do nové konzoly si ho můžeš vyzkoušet (Alt + F2) jméno, heslo, a zkusit i spuštění GUI

Kód: Vybrat vše

startx
Pokud je vše OK, vrať se do root konzole a příkazem

Kód: Vybrat vše

reboot
restartuj.
Obecně spouštění bez hesla nedoporučuji, je to hloupý zvyk z W$, těch pár znaků si zapamatuješ a na domácím počítač nemusí být heslo ani moc silné. Výhodou je, že při nutnosti použít ho po každém startu si ho připomeneš.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Atila
Příspěvky: 29
Registrován: 27 črc 2018, 06:29

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#3 Příspěvek od Atila »

To ano, heslo jsem zadával stále, jenže pro jiného uživatele. Normálně jsem se přihlašoval pod uživatelem Ati, jenže na přihlašovací obrazovce je jiné jméno, které jsem nevytvářel jako účet. Je to jméno počítače. A žádné z hesel (ani pro Ati ani pro root) nefunguje. Na počítači mám jen jeden účet, uživatel Ati. O to jde. Na těchto stránkách jsem našel podobnou diskuzi, kde problém tipovali na Klíčenku. Jelikož nemám tak hluboké znalosti, tak se nechci vrtat do něčeho, čemu nerozumím. Do počítače potřebuji celkem urgentně, protože tam mám účetnictví :-(

Atila
Příspěvky: 29
Registrován: 27 črc 2018, 06:29

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#4 Příspěvek od Atila »

Tak jsem zkusil změnit heslo pro uživatele Ati. Pak jsem dal příkaz startx a reboot, ale je to pořád stejné. Naběhne přhlášení pro jiné jméno.

Atila
Příspěvky: 29
Registrován: 27 črc 2018, 06:29

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#5 Příspěvek od Atila »

Tak se nakonec podařilo problém vyřešit.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#6 Příspěvek od Ventero1 »

A jak? Muze to pomoci dalsim ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Atila
Příspěvky: 29
Registrován: 27 črc 2018, 06:29

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#7 Příspěvek od Atila »

Zkoušel jsem postupovat podle jednoho návodu, co jsem našel na foru. System naběhl po příkazu autoremove , autoclean a reboot. Absolutně nechápu, co má společného zahlcení disku s tím, že se objeví příhlašovací obrazovka s jiným jménem a nemožností se přihlásit s platným heslem. Ani jsem nedošel do konce toho návodu a zafungovalo to. Tak jsem rád.

Odkaz na ten návod je tady:
viewtopic.php?t=4945

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Supr - diky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Nemohu se přihlásit do Linuxu

#9 Příspěvek od alfisko »

niekedy staci vymazat .Xauthority

Zamčeno