Aktualizace jádra - změna rozlišení

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#31 Příspěvek od labeent »

marcus píše: 24 led 2020, 08:59 5.4 mi to ani ve správci aktualizací nenabízí...v tom je to jednoduchá instalace. Člověk nepotřebuje ani používat terminál jako je to v návodu který si mi ukázal...Co člověk získá "na víc" tím že má novější jádro? Mě to z laického pohledu nic nedá pokud mi funguje tiskárna a internet jsem v pohodě.. na hry to asi taky nemá vliv ne? Kvůli hrám na které stejně už nemám čas jsem si udělal jen dual boot. Protože přes wine prostě vše určitě nerozjedu.
To si musíš rozhodnout sám. Buď si to aktualizuješ a máš teoreticky do 2023 klid, nebo to necháš na správcích distribuce a může přijít párkrát za život distribuce upgrade jádra od vývojářů Mintu.

Jinak je to věčná debata. Upgrade jádra může pomoci vyřešit nějaký bezpečnostní problém (viz. Spectre na Intelech) nebo s ovladači nebo naopak může nějaký problém nechtěně přinést (viz. Tvá nutná aktualizace ovladače nVidia).

Na druhou stranu platí i názor mnoha z komunity - Pokud Ti to funguje, nešťourej se v tom. To platí nejen v aktualizaci ale i ponížení jádra.

A určitě platí vždy ZÁLOHOVAT neboli min. Timeshift.

Jinak do jader nemusíš vůbec šťouchat.
A do roku 2023 dávno aktualizuješ na nové verze Mintu nebo Ubuntu, takže to je vše vlastně jen taková teorie.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#32 Příspěvek od Ventero1 »

Mate a Cinnamon jsou si podobne a nikoliv KDE - to je uplne jinde. Doporucovat Cinnamon - tak to nevim nevim - tak mozna nekomu, kdo ma cas a bavi ho resit neduhy. Je to dost neefektivni prostredi z hlediska narocnost na HW/vykon a minimalne z tech znamejsich je nejvice problemove. Tedy ne vhodne nekam, kde chces bezproblemovy chod a minimum starosti.
Chces-li teziste na design a grafiku a mas-li na to zelezo, tak proc ne KDE - treba Kubuntu. Neni-li tomu tak, je lepsi volba Mate. U slabsiho HW spise XFCE.
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 24 led 2020, 10:41, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#33 Příspěvek od marcus »

labeent píše: 24 led 2020, 09:09
marcus píše: 24 led 2020, 08:59
A do roku 2023 dávno aktualizuješ na nové verze Mintu nebo Ubuntu, takže to je vše vlastně jen taková teorie.
Já možná ano ale pro rodiče potřebuji něco na delší dobu ať mám klid :-)
Tzn i když Mint hlásí podporu do roku 2023 defaultní jádro 5.0 jí má do února 2020. Takže buď musím ponížit jádro na 4.15.0-74 a zakázat jim aktualizace jádra, nebo upgradovat na tebou zmíněné 5.4 a mít opět klid. S tím že jim zakážu aktualizaci jádra ve správci to snad jde ne?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#34 Příspěvek od labeent »

marcus píše: 24 led 2020, 09:55 [Takže buď musím ponížit jádro na 4.15.0-74 a zakázat jim aktualizace jádra, nebo upgradovat na tebou zmíněné 5.4 a mít opět klid. S tím že jim zakážu aktualizaci jádra ve správci to snad jde ne?
Jsem přesvědčen, že ano. Sám to nedělám.
A stejně to rodičům také aktualizuješ, v Linuxu to není něco takového jako přechod ve Windows. Já to takhle aktualizuju taky a pohoda.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#35 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 24 led 2020, 09:12 Doporucovat Cinnamon - tak to nevim nevim - tak mozna nekomu, kdo ma cas a bavi ho resit neduhy. Je to dost neefektivni prostredi z hlediska narocnost na HW/vykon a minimalne z tech znamejsich je nejvice problemove. Tedy ne vhodne nekam, kde chces bezproblemovy chod a minimum starosti.
Hele, to jsou takové pláče nad rozlitým mlékem.
Od začátku, co Mint s Cinnamonem přišel, ho používám. Zpočátku občas nějaký problém byl. Hlavně ho způsobovaly různé doplňky apod.

Zkoušel jsem vše možné, od Mate, XFCE, LXDE, KDE od Ubuntu, Debianu, Mintu, Rosy, MX Linux ... až jsem se vrátil k Mintu.

Dnes je Cinnamon poměrně bezproblémové prostředí, o čemž svědčí i onen pokus o Ubuntu Cinnamon Remix. Stejně jako Mate, které dnes hodně opečovává komunita (Ubuntu Mate). To přijde k Cinnamonu, takže jsem za to rád, že se vývoj pohne.

Ale já sám jsem Cinnamon nasadil na všechna pc (mimo jediného fakt stařečka), o která se starám a o problémech tedy nevím. Navíc běží i na jednom pc se základním dvoujádrem od intelu a má jen 1,5GB paměti. Takže to není tak strašné. Samotné prostředí si vezme něco víc z paměti, ale není to tak strašné. Nejhorší nastává, pokud někdo otevře 20 záložek ve Firefoxu. To ale není Cinnamonem. A o lepších (z pohledu využití paměti) prohlížečích jsme tady už psali ...
Obrázek

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#36 Příspěvek od marcus »

labeent píše: 24 led 2020, 09:59
marcus píše: 24 led 2020, 09:55 [Takže buď musím ponížit jádro na 4.15.0-74 a zakázat jim aktualizace jádra, nebo upgradovat na tebou zmíněné 5.4 a mít opět klid. S tím že jim zakážu aktualizaci jádra ve správci to snad jde ne?
Jsem přesvědčen, že ano. Sám to nedělám.
A stejně to rodičům také aktualizuješ, v Linuxu to není něco takového jako přechod ve Windows. Já to takhle aktualizuju taky a pohoda.
Tzn jednoduše ve správci aktualizací mi to nabídce přechod na novou verzi až bude čas?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#37 Příspěvek od labeent »

marcus píše: 24 led 2020, 10:19 Tzn jednoduše ve správci aktualizací mi to nabídce přechod na novou verzi až bude čas?
Ano, Mint takovou možnost nabídne.
Já využívám raději možnost si vše zazálohovat, udělat čistou instalaci a obnovit data.
Při doinstalování programů apod. záležitost cca na 1 - 1,5 hod.
Ale samozřejmě existuje možnost povýšení přes správce aktualizací ...
Obrázek

Zamčeno