Aktualizace jádra - změna rozlišení

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#11 Příspěvek od marcus »

Doplňuji tedy informace. Grafickou kartu mám NVIDIA GeForce GTX 460. Procesor Pentium© Dual-Core CPU E5700 @ 3.00GHz × 2
Stáhl jsem si z vašeho webu Mint 19.3 64 bit s jádrem 5.0.0-32 a vždy když zkusím nainstalovat jiné jádro "poškodí mi to graficky systém" neboli přestanou fungovat graf.ovladače a je úplně jedno jestli mám open source nebo proprientální.
Jsem sice začátečník na Linuxu, ale s vaší pomocí bych to snad měl zvládnout...otázkou je jestli se v tom mám vrtat a nainstalovat nové jádro, nebo mi bohatě stačí to co mám a v dalších aktualizacích budu jen vyškrtávat instalaci nového jádra.
Pokud to nemá vliv na bezpečnost..to bych chtěl právě vysvětlit.
Stáhl jsem si Linux Mint 19.3 kvůli podpoře do roku 2023 a přesto vidím u svého jádra napsáno: podpora do února 2020 tak bych rád věděl na čem sem?

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#12 Příspěvek od marcus »

horstfuchs píše: 21 led 2020, 23:55
1. kdyz to jede neni duvod na upgrejd kernelu u tak staryho pc
2. jaka verze je driveru ?(inxi -F)
jestli 390.116 smula neni uz podporovana v jadre 5.3

nutny upgrejd driveru na 390.129

Kód: Vybrat vše

sudo apt-add-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
sudo apt full-upgrade
https://forums.linuxmint.com/viewtopic. ... 9&t=309757
Ano je to přesně tak... driver graf.karty je 390.116
Zkusím to tedy upgrejdovat na 390.129 a pak nainstalovat nové jádro 5.3 a mělo by to fungovat?

Co se týče té bezpečnosti...jak to tedy prosím je? I kdybych jádro neaktualizoval mám podporu do roku 2023 dle LTS verze nebo končí v únoru 2020 jak tvrdí poznámka u jádra?

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#13 Příspěvek od marcus »

zeleno110 píše: 22 led 2020, 14:35 S tými ovladačmi to nebude také jednoduché, mal by si najskôr odinštaloval terajšie sudo ddm -p nvidia
potom nainštalovať nový kernel a do neho skúsiť nainštalovať novšie ovladače. Či ich aj zoberie je otázne, mne sa do kernelu 5.4
nedali nainštalovať ani ovladače verzie 418 a zafungovala iba verzia 440. Na tvojom mieste by som to nechal tak, pre ten počítač je kernel 5.0 až príliž nový.
Kukni si toto https://translate.google.com/translate? ... rev=search
Nakonec to bylo přesně tak jak napsal Horst. Stačilo upgradovat na 390.129 následně jsem aktualizoval jádro a všechno šlape.
Takže děkuji Horste :-)
Teď bych ještě poprosil jestli by mi někdo vysvětlil to s tou bezpečností jak jsem se ptal o příspěvek výš.
Doposud jsem nepozoroval že by můj pc byl "starý" (nevýkoný) sice win 7 už byl ke konci zpomalenější, ale teď na Mintu lítá jak za mlada :-)

Doporučili by jste mi tedy jádro 5.0 nebo 5.3? - jde mi hlavně o tu podporu do roku 2023.

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#14 Příspěvek od marcus »

horstfuchs píše: 22 led 2020, 20:15
marcus píše: 22 led 2020, 16:47
Nakonec to bylo přesně tak jak napsal Horst. Stačilo upgradovat na 390.129 následně jsem aktualizoval jádro a všechno šlape.
Takže děkuji Horste :-)
Teď bych ještě poprosil jestli by mi někdo vysvětlil to s tou bezpečností jak jsem se ptal o příspěvek výš.
Doposud jsem nepozoroval že by můj pc byl "starý" (nevýkoný) sice win 7 už byl ke konci zpomalenější, ale teď na Mintu lítá jak za mlada :-)

Doporučili by jste mi tedy jádro 5.0 nebo 5.3? - jde mi hlavně o tu podporu do roku 2023.
tak mam nvidia karty (2 PC) a jeden dual vga AMD takze jo, uz jsem to resil

S tim litanim, kdyz chces rychly PC, tak LM MAte nebo xfce
MATE jsem zkoušel, teď 3 dny Cinamon a zatím mi to přijde stejně rychlé. Mám dual boot s Win7 a ten se naopak ještě víc zpomalil mi přijde to je jediná vada na kráse. Horste vysvětlil by si mi to ještě s tou bezpečností/podporou na kterou jsem se ptal prosím? ;)

pozn: MATE jsem opustil kvůli tomu že mi nešel nainstalovat Conky manažer (conky balíky ano) a já chtěl nějaké widgety a ty má k dispozici pouze Cinamon u MATE tahle možnost nebyla proto jsem zkusil Cinamon.

Ještě přemýšlím nad Kubuntu. U něj jsem si všiml že programy a prohlížeče např Mozilla má stejnou ikonu jako ve win a u Mintu má jinou. Vlastně to platí i pro Gimp atd..proč tomu tak je?

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#15 Příspěvek od marcus »

horstfuchs píše: 22 led 2020, 23:04 aha no conky manazer jde taky u mate.

Kód: Vybrat vše

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt update
sudo apt install lm-sensors conky conky-all realpath
sudo apt install conky-manager
Já to dělal podle toho: https://www.linux-mint-czech.cz/2014/07 ... gtHhCc5p5o a tohohttps://vitux.com/how-to-install-conky- ... kTcubboNHQ

Vyzkouším tedy i tohle ;)
Nevím jestli to děláte schválně že neodpovídáte na tu otázku ohledně bezp aktualizací ohledně jádra 5.0 i podpory do roku 2023/února 2020...
Vím že to není vaše povinnost odpovídat...ale pořád lepší napsat neodpovím najdi si to tam a tam než o tom nenapsat nic.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#16 Příspěvek od Ventero1 »

To zkusim najit s tema registrama na sedmu - jedny si jeste chci drzet.
Jinak super vyklad s temi jadry a zbytek je podrobne probran ve vlakne o antivirech.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#17 Příspěvek od labeent »

marcus píše: 22 led 2020, 20:34
Ještě přemýšlím nad Kubuntu. U něj jsem si všiml že programy a prohlížeče např Mozilla má stejnou ikonu jako ve win a u Mintu má jinou. Vlastně to platí i pro Gimp atd..proč tomu tak je?
Ahoj,
prosím Tě, to je docela sranda. Jedná se pouze o použití jiné sady ikon v Mintu.


Skočíš do - Motivy vzhledu - vybereš stáhnout (aby se Ti to aktualizovalo. Tam si vybereš ze seznamu vzhled Mintu z dostupných (doporučuji Cinnamox)). Ty si stáhneš klepnutím na ikonku úplně vpravo za vzhledem.
Pak se vrátíš na předchozí záložku a tam si musíš ty vzhledy povolit (zvolit).
Nemám teď Mint před sebou (bohužel), ale jsou tam volby ikon (ty je nutno změnit z Mint-X nebo Mint-Y /jakéhokoliv/ na např. Gnome). Tím se Ti změní ikony, jak jsi chtěl.
Pak změníš motiv "Ovládání" a Motiv vzhledu Cinnamon na ty vybrané a máš hotovo + můžeš i změnit "Ohraničení oken".
Je to barevné dle Tebe (až na pár vyjímek) a ikony jsou takové, na které jsi zvyklý.


Případně můžeš ještě skočit do Synapticu a tam zadat "Crystal"(bez těch uvozovek). Z nalezeného vybereš "Crystal cursors". Stejně pak zadej "theme" a zvol "Ubuntu mate artwork". A po nainstalování se ti ještě nabídnou v menu vzhledu v Cinnamonu nové možnosti. Například, jestli si dobře pamatuji, tak Green nebo blue submarine apod. A pokud se nepletu tak i v ikonách, kde můžeš vybírat z většího počtu. Volba Crystalu Ti zase umožní změnit kurzory (pěkné barevné).

rozhodně bych kvůli tomu nedával Kubuntu - jedná se zase o úplně jiné prostředí (nezatracuji ho). Mint už KDE používat nebude, znamenalo by to, že musíš opustit Mint, což bych minimálně v začátcích nedělal.

Jinak starší verzi toho, co jsem Ti popsal můžeš vidět na pár obrázcích zde:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-06//
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#18 Příspěvek od Ventero1 »

Vim, ze na W7 je rozsirena podpora, vsude pisou vsak, ze za mesicni pausal. Ale asi da rozum, ze to pujde obejit nejakym zaznamem v registru.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#19 Příspěvek od labeent »

Příklad mého nastavení (jasně, že to všichni nechtějí mít zelené) ...
vzhled3.png
Obrázek

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#20 Příspěvek od marcus »

horstfuchs píše: 23 led 2020, 09:21
Ok díky. Ovšem nerozumím tomu proč když si stahuji Mint 19.3 (u kterého je psáno LTS verze s podporou do roku 2023) je pak jádro 5.0 které končí teď v únoru...proč? Měla by tam být v základu ta verze do roku 2023 ne?
Proč tam tedy není 4.15.0-74 kterou mi správce aktualizací nabízí jako nejstarší a je tam skutečně napsáno podpora do roku 2023.
5.3.0-26 který jsem s tvou pomocí nainstaloval má podporu do srpna 2020.

Já totož chci nainstalovat linux celé rodině propaguju to místo Win 10 :D
Proto o tom potřebuju vědět co nejvíc abych mohl řešit jejich problémy...
Naposledy upravil(a) marcus dne 23 led 2020, 17:42, celkem upraveno 2 x.

Zamčeno