Aktualizace jádra - změna rozlišení

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#21 Příspěvek od marcus »

labeent píše: 23 led 2020, 14:11
marcus píše: 22 led 2020, 20:34
Ještě přemýšlím nad Kubuntu. U něj jsem si všiml že programy a prohlížeče např Mozilla má stejnou ikonu jako ve win a u Mintu má jinou. Vlastně to platí i pro Gimp atd..proč tomu tak je?
Ahoj,
prosím Tě, to je docela sranda. Jedná se pouze o použití jiné sady ikon v Mintu.


Skočíš do - Motivy vzhledu - vybereš stáhnout (aby se Ti to aktualizovalo. Tam si vybereš ze seznamu vzhled Mintu z dostupných (doporučuji Cinnamox)). Ty si stáhneš klepnutím na ikonku úplně vpravo za vzhledem.
Pak se vrátíš na předchozí záložku a tam si musíš ty vzhledy povolit (zvolit).
Nemám teď Mint před sebou (bohužel), ale jsou tam volby ikon (ty je nutno změnit z Mint-X nebo Mint-Y /jakéhokoliv/ na např. Gnome). Tím se Ti změní ikony, jak jsi chtěl.
Pak změníš motiv "Ovládání" a Motiv vzhledu Cinnamon na ty vybrané a máš hotovo + můžeš i změnit "Ohraničení oken".
Je to barevné dle Tebe (až na pár vyjímek) a ikony jsou takové, na které jsi zvyklý.


Případně můžeš ještě skočit do Synapticu a tam zadat "Crystal"(bez těch uvozovek). Z nalezeného vybereš "Crystal cursors". Stejně pak zadej "theme" a zvol "Ubuntu mate artwork". A po nainstalování se ti ještě nabídnou v menu vzhledu v Cinnamonu nové možnosti. Například, jestli si dobře pamatuji, tak Green nebo blue submarine apod. A pokud se nepletu tak i v ikonách, kde můžeš vybírat z většího počtu. Volba Crystalu Ti zase umožní změnit kurzory (pěkné barevné).

rozhodně bych kvůli tomu nedával Kubuntu - jedná se zase o úplně jiné prostředí (nezatracuji ho). Mint už KDE používat nebude, znamenalo by to, že musíš opustit Mint, což bych minimálně v začátcích nedělal.

Jinak starší verzi toho, co jsem Ti popsal můžeš vidět na pár obrázcích zde:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-06//
Ok díky :)
Já viděl ve správci software dvě verze gimpu tak jsem si říkal jestli ty programy nejsou dělané zvlášť pro Mint a zvlášť pro Ubuntu.
Protože něco mi ze správce software nefungovalo a když jsem to stahoval přes terminál pomocí stránky snapcraft.io tak to šlo...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#22 Příspěvek od alojz »

...alebooo,tu si mozete stahovat temy a ikony/ikon sada/ https://www.mate-look.org/browse/cat/135/order/latest/
aj s navodom na instalaciu,celkom jednoduché...je tam aj téma win7,plus ikon sada,aby nebolo luto je tam aj ikspé...
...aj na PLINGu su témy rozdelene podla prostredia...asitaknijak... :lol: :lol: :lol:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#23 Příspěvek od Ventero1 »

K tem jadrum jeste, nevim jak v LM, ale v Ubu je HWE, kde vlastne se behem aktualizaci povysuje i jadro a tim se vlastne sama od sebe resi ta kratka doba podpory nekterych jader.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#24 Příspěvek od labeent »

Jinak o instalaci jádra máš něco i zde:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2019/12/jak-nainstalovat-aktualni-jadro-v-linux-mintu/
včetně doporučení v komentářích.
Linux Mint v době své podpory nabízí také některá vybraná nová jádra při aktualizaci, takže se nemusíš bát, že by jsi měl Mint podporovaný a jádro ne.
Ale pokud bys chtěl mít hodně čerstvý systém i s novými jádry a přitom se ti líbí Cinnamon (nedivím se Ti :D ), tak můžeš nainstalovat i tady zmíněnou variantu Ubuntu Cinnamon Remix, což je pro lidi, kteří chtějí mít aktuální systém, ale mají rádi Mint, výborná volba. Tedy něco, jako býval Mint dřív.

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2019/12/vanocni-darek-ubuntu-cinnamon/
Obrázek

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#25 Příspěvek od marcus »

Ventero1 píše: 23 led 2020, 20:32 K tem jadrum jeste, nevim jak v LM, ale v Ubu je HWE, kde vlastne se behem aktualizaci povysuje i jadro a tim se vlastne sama od sebe resi ta kratka doba podpory nekterych jader.
horstfuchs píše: 23 led 2020, 18:08
marcus píše: 23 led 2020, 17:27
horstfuchs píše: 23 led 2020, 09:21
Ok díky. Ovšem nerozumím tomu proč když si stahuji Mint 19.3 (u kterého je psáno LTS verze s podporou do roku 2023) je pak jádro 5.0 které končí teď v únoru...proč? Měla by tam být v základu ta verze do roku 2023 ne?
Proč tam tedy není 4.15.0-74 kterou mi správce aktualizací nabízí jako nejstarší a je tam skutečně napsáno podpora do roku 2023.
5.3.0-26 který jsem s tvou pomocí nainstaloval má podporu do srpna 2020.

Já totož chci nainstalovat linux celé rodině propaguju to místo Win 10 :D
Proto o tom potřebuju vědět co nejvíc abych mohl řešit jejich problémy...
proc, protoze clem lefevre tak rozhod.
proto lm nepouzivam, protoze pres clema mnoho veci nejede.
kdyz tak radsi ubuntu nebo lepe debian jenomze ten treba instalovat a ladit. LM je pro lidi z windows

moje distribuce ma 4.19. pomaly prechazi na 5.4
Tzn aby jsme to nějak shrnuli...Co se mé osoby týče ještě můžu vyzkoušet Kubuntu a pak se teprve rozhodnout zda používat Mint nebo Kub. Protože mi prostě KDE i Cinamon prostředí přijdou podobné až na rozdíl barev samozřejmě. Tyhle distribuce mi vzhledem vyhovují.
S tím že si mohu třeba jednou měsíčně aktualizovat systém včetně jádra (i když je to asi zbytečné dle vašich komentářů). Já si s tím sám nebo z pomocí fóra poradím pokud nastanou problémy.
Rodičům by ale bylo nejlepší dát Mint 19.3 a nainstalovat starší kernel a to 4.15.0-74 (který má podporu do roku 2023) říkám to dobře? Což je vlastnost kterou se Mint na venek chlubí a pak člověk zjistí že tam má jádro 5.0 které je jen do února 2020.
Tím by měli stabilní systém s dlouhodobou podporou a jen by mi stačilo nějak ve správce aktualizací zakázat aktualizaci jádra (aby to sami neprovedli a nestalo se jim třeba to co mě). To by asi bylo nejlepší řešení že?

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#26 Příspěvek od marcus »

labeent píše: 24 led 2020, 08:31 Jinak o instalaci jádra máš něco i zde:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2019/12/jak-nainstalovat-aktualni-jadro-v-linux-mintu/
včetně doporučení v komentářích.
Linux Mint v době své podpory nabízí také některá vybraná nová jádra při aktualizaci, takže se nemusíš bát, že by jsi měl Mint podporovaný a jádro ne.
Ale pokud bys chtěl mít hodně čerstvý systém i s novými jádry a přitom se ti líbí Cinnamon (nedivím se Ti :D ), tak můžeš nainstalovat i tady zmíněnou variantu Ubuntu Cinnamon Remix, což je pro lidi, kteří chtějí mít aktuální systém, ale mají rádi Mint, výborná volba. Tedy něco, jako býval Mint dřív.

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2019/12/vanocni-darek-ubuntu-cinnamon/
To je zajímavé podívám se na to :-) ale abych z toho nebyl spíš jelen těch možností je opravu hrozná spousta :D a ve finále si pak stejně mohu jakékoliv prostředí změnit na to co vypadá jako to druhé (stáhnout Mint dát si panel na stranu a změnit to že to vypadá jako prostředí unity, atd)
Já teoreticky nepotřebuju mít "nejnovější" jádro nebo systém..mě stačí dlouhodobá podpora z pohledu bezpečnostních aktualizacích abych se cítil bezpečně i bez antiviru který prý do linuxu nepotřebuji což se mi líbí :-)
Tzn není nejlepší i pro mě vrátit se z jádra 5.0 které je defaultní na 4.15.0-74 a tím mít podporu do roku 2023?
Tím že nainstaluju ubuntu cinamon tak také ve správce mohu změnit jádro na to s LTS podporou ne?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#27 Příspěvek od labeent »

marcus píše: 24 led 2020, 08:43 Já teoreticky nepotřebuju mít "nejnovější" jádro nebo systém..mě stačí dlouhodobá podpora z pohledu bezpečnostních aktualizacích abych se cítil bezpečně i bez antiviru který prý do linuxu nepotřebuji což se mi líbí :-)
Tzn není nejlepší i pro mě vrátit se z jádra 5.0 které je defaultní na 4.15.0-74 a tím mít podporu do roku 2023?
Tím že nainstaluju ubuntu cinamon tak také ve správce mohu změnit jádro na to s LTS podporou ne?

Co se týče downgradů jádra - já bych to nedělal. Spíš povýšit na nejvyšší dostupný LTS a pak to nechat.
Čili za mě bych povýšil na jádro 5.4 a pak budeš mít klid.

Kód: Vybrat vše

https://www.kernel.org/category/releases.html
U Ubuntu Cinnamon Remix si teoreticky můžeš také nastavit vše, je to prostě klasické Ubuntu upravené pro Cinnamon s využitím některých dobrých věcí z Mintu ...
Naposledy upravil(a) labeent dne 24 led 2020, 09:02, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#28 Příspěvek od marcus »

labeent píše: 24 led 2020, 08:54
marcus píše: 24 led 2020, 08:43
labeent píše: 24 led 2020, 08:31
Já teoreticky nepotřebuju mít "nejnovější" jádro nebo systém..mě stačí dlouhodobá podpora z pohledu bezpečnostních aktualizacích abych se cítil bezpečně i bez antiviru který prý do linuxu nepotřebuji což se mi líbí :-)
Tzn není nejlepší i pro mě vrátit se z jádra 5.0 které je defaultní na 4.15.0-74 a tím mít podporu do roku 2023?
Tím že nainstaluju ubuntu cinamon tak také ve správce mohu změnit jádro na to s LTS podporou ne?

Co se týče downgradů jádra - já bych to nedělal. Spíš povýšit na nejvyšší dostupný LTS a pak to nechat.
Čili za mě bych povýšil na jádro 5.4 a pak budeš mít klid.

Kód: Vybrat vše

https://www.kernel.org/category/releases.html
U Ubuntu Cinnamon Remix si teoreticky můžeš také nastavit vše, je to prostě klasické Ubuntu upravené pro Cinnamon s využitím některých dobrých věcí z Mintu ...
5.4 mi to ani ve správci aktualizací nenabízí...v tom je to jednoduchá instalace. Člověk nepotřebuje ani používat terminál jako je to v návodu který si mi ukázal...Co člověk získá "na víc" tím že má novější jádro? Mě to z laického pohledu nic nedá pokud mi funguje tiskárna a internet jsem v pohodě.. na hry to asi taky nemá vliv ne? Kvůli hrám na které stejně už nemám čas jsem si udělal jen dual boot. Protože přes wine prostě vše určitě nerozjedu.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#29 Příspěvek od labeent »

marcus píše: 24 led 2020, 08:37 Tzn aby jsme to nějak shrnuli...Co se mé osoby týče ještě můžu vyzkoušet Kubuntu a pak se teprve rozhodnout zda používat Mint nebo Kub. Protože mi prostě KDE i Cinamon prostředí přijdou podobné až na rozdíl barev samozřejmě. Tyhle distribuce mi vzhledem vyhovují.
KDE (Kubuntu a spousta jiných) a GNOME (Mint, Ubuntu a spousta jiných) jsou poměrně dost odlišná prostředí. Vybrat si můžeš, co chceš. Běžné KDE bývá trošku náročnější než Gnome distribuce, ale dle zkušeností našich uživatelů jsou i distribuce založené na KDE, které jsou velmi dobře odladěné a nezatěžují systém o nic víc než Gnome (např. Rosa Linux).
Barvy, ikony a kurzory si pochopitelně můžeš upravit tak, že i Mint s Cinnamonem může vypadat jako KDE. Viz. můj návrh, jak upravit vzhled. Je jen na Tobě, co si najdeš. Vzhled Cinnamox obsahuje spoustu barev k dispozici (například). Uzpůsobit si k tomu ikony a kurzory + obrázek plochy a budeš si myslet, že máš KDE :lol:
Obrázek

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#30 Příspěvek od marcus »

labeent píše: 24 led 2020, 09:01
marcus píše: 24 led 2020, 08:37 Tzn aby jsme to nějak shrnuli...Co se mé osoby týče ještě můžu vyzkoušet Kubuntu a pak se teprve rozhodnout zda používat Mint nebo Kub. Protože mi prostě KDE i Cinamon prostředí přijdou podobné až na rozdíl barev samozřejmě. Tyhle distribuce mi vzhledem vyhovují.
KDE (Kubuntu a spousta jiných) a GNOME (Mint, Ubuntu a spousta jiných) jsou poměrně dost odlišná prostředí. Vybrat si můžeš, co chceš. Běžné KDE bývá trošku náročnější než Gnome distribuce, ale dle zkušeností našich uživatelů jsou i distribuce založené na KDE, které jsou velmi dobře odladěné a nezatěžují systém o nic víc než Gnome (např. Rosa Linux).
Barvy, ikony a kurzory si pochopitelně můžeš upravit tak, že i Mint s Cinnamonem může vypadat jako KDE. Viz. můj návrh, jak upravit vzhled. Je jen na Tobě, co si najdeš. Vzhled Cinnamox obsahuje spoustu barev k dispozici (například). Uzpůsobit si k tomu ikony a kurzory + obrázek plochy a budeš si myslet, že máš KDE :lol:
jj přesně tak to myslím :D
A ohledně té mé otázky...Tím že mám člověk novější jádro co tím získává navíc?

Zamčeno