Aktualizace jádra - změna rozlišení

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Aktualizace jádra - změna rozlišení

#1 Příspěvek od marcus »

Zdravím. Linux Mint používám asi týden. Zatím jsem byl se vším velmi spokojen. Dnes nastal doufám "malý" problém se kterým by jste mi mohli poradit. Po aktualizaci systému (i něco s jádrem) mám špatné rozlišení a v nastavení nejde změnit na žádné jiné.
Bohužel nemohu nahrát screen protože vedle možností nemám možnost překliknout na přílohy.

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#2 Příspěvek od marcus »

To moje dutá koule začala pátrat a zjistila že to skutečně souvisí se změnou jádra. Používal jsem základní 5.0.0 -32 a po aktualizaci na nejnovější jádro 5.3.0 -26 mi to rozhodilo grafické rozhraní a tím i rozlišení. Žádná změna grafických ovladačů nepomáhá. Jediným řešením byl návrat ke starému jádru. Co to ale pro mě znamená?
To si nikdy nemohu nainstalovat aktualizaci jádra protože mi po ní prostě linux nerozjede správně?
Zkusil jsem nainstalovat i předchozí verze např 5.3.0 -23 a bohužel je to stejné.

Jádra 5.0.0 mají podporu jen do února 2020. Co to pro uživatele tedy znamená...je to stejný problém jako s koncem podpory win 7?
Kvůli tomu jsem zkusil Mint.

jarek163
Příspěvky: 80
Registrován: 29 lis 2012, 21:12
Bydliště: Rychnov n.Kn
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#3 Příspěvek od jarek163 »

HP EliteBook 8570w

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#4 Příspěvek od marcus »

jarek163 píše: 21 led 2020, 09:10 Myslím že vše je vysvětleno v diskusi zde
Děkuji.
Jestli to tedy chápu dobře aktualizací jádra se nemusím vůbec zabývat a ve správci aktualizací jen vykliknout aktualizaci jádra a bude po problému?
Tím bych vyřešil problém s grafikou která by se neměla opakovat.
Ale zajímalo by mě proč mi každá verze jádra 5.3.0 zbůsobuje tyhle problémy. V budoucnu bych tedy měl vyčkat až na další jádro v LTS a do té doby jádro vůbec neaktualizovat?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Myslim, ze klicova otazka je - a to se myslim snazil Horstfuchs svym kratkym prispevkem naznacit, ze jsi neposkytl zadne relevantni informace - jakou mas grafickou kartu a na jakych pracuje ovladacich.
Pokud si dobre pamatuji, uzivalo-li se proprietalnich driveru, tak je bylo treba pred zmenou jadra odinstalovat a pak znovu instalovat.
A taky si pamatuji, ze tu nekdo mival v podpisu sdeleni, ze pokud vse funguje, tak nic nepovysovat. Mozna by s tim nekdo se strasakem bezpecnosti nesouhlasil, ale u Linuxu to je jedina strategie, jak v klidu pouzivat svuj OS a nemuset se porad drbat s nejakymi opravami - zvlaste pri tom, ze dnes vyvojari nekterych distribuci jaksi blbovati, pokud tohle zrovna neni pracovni napln ci konicek.
Pak je jeste mozne doplnkove zminit Juwovu mantru z Ubu-fora "Timeshift, timeshift, t i m e s h i f t - rollback" :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#6 Příspěvek od marcus »

Ventero1 píše: 21 led 2020, 10:24 Myslim, ze klicova otazka je.......
S tím ovladačem mě to napadlo protože používám právě ty proprientální. Změnil jsem je na původní s otevřeným kódem, pak znovu zkusil aktualizaci jádra a opět stejná písnička rozhodilo to grafiku a ani další změna na proprientální ovladače nepomohla.
Samozřejmě i mě jde o bezpečností aktualizace ale ty tedy nesouvisí s verzí jádra?
Údaje o ovladačích a graf.kartě dodám až se dostanu na pc. Z hlavy vím jen že mám Nvidia ale číslo si nepamatuju :D

jarek163
Příspěvky: 80
Registrován: 29 lis 2012, 21:12
Bydliště: Rychnov n.Kn
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#7 Příspěvek od jarek163 »

Pak je jeste mozne doplňkove zminit Juwovu mantru z Ubu-fora "Timeshift, timeshift, t i m e s h i f t
Ano a to by vyřešilo problémy v případě neuspěšné instalace.
Existují také kernely Liquorix které jsou vyladěny na maximální výkon, a nižší spotřebu při práci s multimedii a při hraní her. viz.
Debian
https://liquorix.net
Ubuntu
https://launchpad.net/~damentz/+archive/ubuntu/liquorix
A MX linux má v nabídce také vlastní Liquorix kernel
Obrázek
PS: já si pro jistotu nechávám 2 kernely, abych se mohl při neúspěšném bootu vratit do původního kernelu...
HP EliteBook 8570w

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#8 Příspěvek od Livan »

jarek163 píše: 21 led 2020, 11:02 PS: já si pro jistotu nechávám 2 kernely, abych se mohl při neúspěšném bootu vratit do původního kernelu...
Myslím, že toto je ta správná strategie. Vyzkoušet nový kernel, abych měl možnost využít případné zlepšení a mít možnost se vrátit k předchozímu, pokud se něco pokazí.

kamowski

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#9 Příspěvek od kamowski »

len doplnim, ak sa pri štarte systému nezobrazuje možnosť výberu jadra/os/iné, podržte ľavý shift

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizace jádra - změna rozlišení

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Ani ja to nedelam - ale vzhledem k tomu, ze mam v systemu jen minimum uprav a cista instalace me tolik netrapi, tak jsem v klidu. Ale asi se budu muset naucit tez - cim novejsi verze, tim min tam toho funguje a je treba vic eskamoterskych kousku na rozchozeni zakladnich veci, ktere ve starsich verzich normalne fungovaly. Ted mi treba v Xubu 18.04 nejdou nahledy v Thunaru, pres vsechny pokusy - na to zalozim vlakno jeste tady.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno