přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#21 Příspěvek od soundeng »

No hlavně, jestli na novém systému rozchodím svůj Epson Skener. V MINT 18 to šlo v pohodě, v 19 se muselo v systému něco přepsat, postupoval jsem tenkrát víceméně naslepo podle návodu z netu neb nejsem linux guru, a tak jsem v napětí, co můj skener ve 20. V 19 jsem měl veliké potíže s rozchozením MySQL, tenkrát jsem downgradoval na 18 a pak MySQL běžely bez problémů. Po roce zase upgradování na 19 už to běhalo v pohodě. Takže se mi do 20 moc nechce, ale už jsem se rozhodl, když tak připojím zase starý disk s 19 a dvacítce dám ještě čas. Určitě ale počkám na oficiální vydání (jestli to má význam než instalovat beta verzi).

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#22 Příspěvek od labeent »

soundeng píše: 12 čer 2020, 10:46 No hlavně, jestli na novém systému rozchodím svůj Epson Skener. V MINT 18 to šlo v pohodě, v 19 se muselo v systému něco přepsat, postupoval jsem tenkrát víceméně naslepo podle návodu z netu neb nejsem linux guru, a tak jsem v napětí, co můj skener ve 20. V 19 jsem měl veliké potíže s rozchozením MySQL, tenkrát jsem downgradoval na 18 a pak MySQL běžely bez problémů. Po roce zase upgradování na 19 už to běhalo v pohodě. Takže se mi do 20 moc nechce, ale už jsem se rozhodl, když tak připojím zase starý disk s 19 a dvacítce dám ještě čas. Určitě ale počkám na oficiální vydání (jestli to má význam než instalovat beta verzi).
Význam to mít může, ale na Betě fungují aktualizace stejně jako na ostré verzi, takže by to neměl být problém. Beta už je takový téměř finál.
Obrázek

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#23 Příspěvek od soundeng »

Instaloval jsem po vydání oficiální verze MINT20. První dojem je dobrý, překvapením bylo, že jak nešlo pod 19 nainstalovat dobře skener Epson Perfection V370 Photo, tak pod 20 úplně v pohodě. Možná byla nějaká aktualizace ovladače u výrobce, nevím. Takže moje obava je pryč.
Mám ale nemalou databázi v GCstar a tohohle programu se chci držet. V repozitáři ho nevidím, zkoušel jsem instalovat podle návodu na jejich webu a nejde mi přidat jejich repo.

Kód: Vybrat vše

$ sudo apt-add-repository ppa:gcstar/ppa
Nedaří se přidat PPA repozitář: „'Toto PPA nepodporuje focal'“.
Čím to, resp. jak GCStar nainstalovat? http://wiki.gcstar.org/en/install_linux
Používám DAW Reaper, ani ten se mi v 20 nedaří instalovat. Když spustím jeho shell k instalaci, neukáže se nic. V konzoli:

Kód: Vybrat vše

$ install-reaper.sh
bash: install-reaper.sh: příkaz nenalezen
Přesto ale správce úloh ukazuje, že tenhle instalační skript zatěžuje procesor na 100%.
Co s tímhle?
Díky předem za rady.
Pavel

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#24 Příspěvek od menom »

.
soundeng píše:Mám ale nemalou databázi v GCstar a tohohle programu se chci držet.
Na stranke wiki co je v odkaze sa naspodu pise Last update: 12/01/2007
ak sa tomu da verit, tak odvtedy tam nikto nic nove nepisal

Prva moznost je napisat tvorcovi projektu Christian Jodar (Tian) o probleme, no na podstranke About je Last update: 04/04/2016
Takze ci je kontakt aktualny, sa uvidi az ten pan odpovie.

Druha moznost je cakat kym sa to vyriesi v ramci Linux Mint, urcite je mnoho uzivatelov
tymto postihnutych ...

soundeng píše:Používám DAW Reaper, ani ten se mi v 20 nedaří instalovat. Když spustím jeho shell k instalaci, neukáže se nic. V konzoli:

Kód: Vybrat vše

$ install-reaper.sh
bash: install-reaper.sh: příkaz nenalezen

Pre spustenie takeho skriptu je nutne byt v terminali prepnuty do adresara kde sa skript nachadza,
alebo uviest absolutnu cestu k skriptu.

Ak si v adresari kde je skript a nejede to, asi bude potreba nastavit pravo na spustenie

Kód: Vybrat vše

sudo chmod +x install-reaper.sh
Nasledne

Kód: Vybrat vše

sudo ./install-reaper.sh
.
.

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#25 Příspěvek od sasa.chetan »

soundeng píše:

Kód: Vybrat vše

$ install-reaper.sh
bash: install-reaper.sh: příkaz nenalezen


.
ten prikaz ma byt

Kód: Vybrat vše

sudo sh install-reaper.sh
reaper.png
reaper1.png

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#26 Příspěvek od soundeng »

Kód: Vybrat vše

sudo sh install-reaper.sh
funguje. Díky.
Reaper ale na novém systému padá. Vydrží tak 3 vteřiny a spadne. V terminálu nehlásí nic. V MINT 19.3 mi jede bez jakýchkoliv potíží.
A ještě jeden dotaz - laický. Ze starého PC jsem vzal HDD, připojil k adaptéru SATA>USB a vše ze složky / home překopíroval na nový jako root pomocí Krusaderu.
Myslel jsem si. že práva a vlastnictví zůstanou zachovaná, ale nikoliv, práva všech souborů byla přepsána pro roota. V Krusaderu jsem označil složku mého uživatele a dal přepsat všechna práva i v podsložkách na jméno uživatele. Některé soubory hlásí, že k nim není povolen přístup. Co teď? Kopírovat z původního hdd na nový nějakým jiným způsobem, který zachová práva? Jak?
Anebo práva přepsat jinak než v Krusaderu? To bych radši, nechce se mi trápit disky a nervy dlouhým kopírováním znovu.
Že by takhle?

Kód: Vybrat vše

chown -c -R uzivatel:skupina_uzivatele /home/uzivatel/*

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: přenos kompletní instalace a dat na nový HDD s jinou konfigurací partition

#27 Příspěvek od soundeng »

Po roce jsem se dostal okolnostmi opět k přenesení systému z jednoho HDD na druhý, jak jsem psal výše. A podařilo se. Popíšu postup, kdyby se to někdy někomu hodilo, popřípadě pro poznámky zkušenějších na vylepšení nebo zjednodušení.

* Stáhl jsem obraz té samé verze Linux MINT, jakou chci převádět na nový HDD (MINT 19.2 Xfce)
* Vytvořil jsem při instalaci nové rozdělení partition
* instaloval jsem čistý systém
* vypnul PC
* vzal jsem "starý" HDD se systémem, který jsem chtěl přenést a připojil k PC s novým HDD přes USB
* do USB PC vložil opět instalační USB
* nabootoval z USB
* smazal vše z partition pro "/" pomocí příkazu rm (docela napínavé, protože nevaruje, nepíše co bude mazat, a hned maže)
* pomocí rsync nakopíroval všechno z původní systémové oblasti na novou s parametry, abych zachoval všechny původní parametry souborů a přenesl úplně všechno:
sudo rsync -h --progress --stats -r -p -A -X -l -D -H -E -o -g -t -u --devices --specials --super /cesta_ke_zdroji/ /cesta_k_cili/
* nastartoval aplikaci "disks" a opsal UUID jednotlivých partition
* otevřel soubor /etc/fstab (ale ne na virtuálním disku z USB, ale na instalované připojené nové systémové partition) a protože jsem ho přepsal tím ze "starého" HDD, je potřeba ho přepsat novými čísly nových partition. Anebo asi lépe tenhle soubor si před kopírováním zálohovat a po kopírování zpět obnovit, to jsem ale neudělal, tak jsem to musel přepsat ručně těmi UUID získanými v "disks".
* nabootoval jsem se stisknutým SHIFT, tím se otevřela nabídka GRUB a po následném stisku "e" se objevila nabídla změnit UUID i tam. Zmátlo mě, že se tam píše u partition nazvané "/", tedy root. Tak jsem ta čísla přepsal UUID root partition, ale po rebootu to nefungovalo. Patřilo tam UUID partition "boot", i když píšou "/". Po restartu a úspěšném startu systému je potřeba uložit nastavení pomocí sudo update-grub

- - - - - - - -
I když kopírovaný systém na novém disku běží dobře, nějakou jsem pozoroval, že mi systém bootuje hodně pomalu, že zůstává dlouho na splash screen. Povolil jsem tedy zobrazování průběhu bootování:
editoval jsem /etc/default/grub
zakomentoval
#GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
a napsal
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="nosplash"
a restartoval.

Boot proces zůstával dlouho na řádce s hlášením:
(1 of 2) A start job is running for dev-disk-by\x2duuid-de08a8e7\ ..... \ ...476.device
(2 of 2) A start job is running for dev-mapper-cryptswap1.device

Bylo nutné ještě editovat soubor /etc/crypttab/
kde bylo třeba vyměnit UUID původního swap oddílu za ten na novém disku.
cryptswap1 UUID=.../dev/urandom swap,offset=1024,cipher=aes-xts-plain64
Uložit, restart a boot už je v pořádku a rychlý.
- - - - - - - -

A funguje mi to. Komplet systém se všemi nastaveními, aplikacemi, daty, je na novém HDD.
Snad jsem na nic nezapomněl a postup je pochopitelný.

Zamčeno