Pokazil se Dualboot

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#51 Příspěvek od Ventero1 »

Urcite se podivej co tam je.
Jinak ano - tyto male ssd casti hybridnich disku W10 pouziva jako cache na prefetch a podobne sluzby. U Linuxu si tomu musis funkci priradit sam, dle uvazeni. Treba tam udelat swap - kazdopadne je blbost, aby byl pouzit na loaderpartition.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pokazil se Dualboot

#52 Příspěvek od alojz »

...tak on má SSHD...to som mal v notbuku...šlapalo na tom aj dualbut...a pozdejsie len samotny linux...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#53 Příspěvek od Ventero1 »

Myslim si to ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pokazil se Dualboot

#54 Příspěvek od RadekD »

Protože jsem se stále nedozvěděl, co máš hotové, popíšu, co bych udělal já:
Předpokládám, že máš funkční Win a udělané volné místo na disku pro linux
1. v Setup BIOS vypnout Secure Boot, tzn. před tím vytvořit heslo super usera
2. Restartovat NB se zasunutou flashkou s instalačním obrazem Mintu
3. Při startu NB stisknout F12 - raději několikrát s rozestupem asi 1/2 vteřiny, blbě se to trefuje
4. Z menu, které se objeví vybrat flashku a nechat nabootovat linux do režimu zkoušení (První volba - je přednastavená)
5. Po naběhnutí Mintu připojit k internetu - pokud máš připojenou LAN, nemusíš, pokud ne, připojit přes WiFi - tím zrovna ověříš, že WiFi bude fungovat. Není to sice nutné, ale bez připojení se nenainstaluje plná lokalizace a některé nesvobodné ovladače, např. právě pro tu WiFi
6. Na ploše je ikona Instalace Mintu - dvojklikem spustit
7. Projít a vyplnit postupně všechna menu až po Rozdělení disku - zde vybrat spodní volbu Něco jiného
8. Otevře se okno, kde uvidíš všechny oddíly, které na disku jsou na disku /dev/sda, ostatních disků si nevšímej (bude tam nějaké "/dev/mmcblk0..", to je ten interní ssd, a /dev/sdb, což je instalační flashka)
9. Znovu zkontroluj, jestli mezi oddíly NENÍ oddíl označený jako /boot/efi. Podle mne by tam být měl. Dál tam bude nějaký ntfs oddíl označený jako "windows", a pravděpodobně ještě další dva - jeden menší a druhý dost velký (asi kolem 20GB), kde je celá "záložní" instalace Windows - ten v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ neruš, ztratil bys možnost "Obnovit windows do továrního nastavení" pomocí F10 (pokud jsi si ve win nevytvořil záložní DVD).
Rozdělění disku:
10. Provádí se postupným přidáváním oddílů do PRÁZDNÉHO místa kliknutím na <+> vlevo pod oknem s oddíly
- pokud není /boot/efi tak vytvořit, tj. <+> (nebo Vytvořit oddíl), velikost stačí 100 MB, použít jako "Systémová oblast EFI"
- další Vytvořit... velikost stačí s rezervou tak 30 až 50 GB, použít jako "ext4", přípojný bod "/"
- další Vytvořit... velikost 1,2 až 2x velikost RAM, použít jako "odkládací oddíl" (tj. tzv. "swap" - nemusí být, pokud máš dostatek RAM - 4GB+ a nechceš hybernovat - uspávat na disk, tato možnost je ale standardně vypnutá)
- další Vytvořit... velikost = zbytek disku, použít jako "ext4", přípojný bod "/home". Někdo samostatné /home nedoporučuje, já naopak ano, protože když se ti nějak podaří zrušit systém, oddíl /home se všemi daty při reinstalaci zůstane
- dole pod oknem s oddíly vybereš "Umístění zavaděče" do /dev/sda#, kde číslo je podle oddílu /boot/efi, které zjistíš v okně nad tím. To platí i když /efi už bude z instalace windows a nebudeš ho tedy vytvářet
11. Ukončit rozdělení disku - potvrdit zápis na disk.
12. Pokračuje instalace....
13. Po skončení instalace instalátor nabízí "pokračovat" nebo "restart" - vybereš restart a vyškubneš flashku.
14. Po restartu, když začne NB bootovat opět tiskneš F12, jinak ti naběhnou Windows
15. V menu po F12 bys měl vidět možnosti bootování, mimo jiné tam bude Windows a taky by tam mělo být (asi) Ubuntu - to je tím, že Mint vychází z Ubuntu. Možná už to opravili, nevím. Zapamatuj si POŘADÍ, jak jdou možnosti pod sebou, budeš to potřebovat v Setup BIOS!
Vybráním Ubuntu (nebo co tam bude) spustíš nový OS. První start bude trvat trochu déle, vytváří se uživatel se vším potřebným.
Pokud Mint naběhne, vyzkoušej ho a pak znovu restartuj
Při startu stiskni F2 pro vstup do Setup BIOS, bude chtít to Superuser heslo, pak jdi do sekce Boot. Tam uvidíš pořadí bootování. Na 90% bude místo "Ubuntu" (jako v případě spouštění přes F12) řádek nesmyslů, asi čtverečky. Teď využiješ to pořadí, které sis měl zapamatovat - vybereš příslušný řádek a klávesou F5/F6 ho přesuneš na začátek seznamu. Následným F10 a potvrzením Yes uložíš. NB se opět restartuje a už by měl sám naběhnout do Mintu. Při tom se nejdřív zobrazí bootovací menu Grub (asi 5 nebo 10 sec.), kde můžeš šipkami nahoru/dolů změnit bootování na původní Win nebo nechat nabootovat Mint

Pokud to uděláš takto, mělo by být všechno OK. O Win se neboj, pokud jely před instalací, pojedou i po ní. Instalátor si je sám najde a zařadi do Grub menu. Taky se mi stalo, že mi Grub přidal do menu i druhou volbu Widows - na to pozor, může to být právě ta volba reinstalace Widows - nepovolit, nebo budeš dělat všechno znovu !
To je zatím vše, doufám, že jsem na nic nezapomněl, když tak se ozvi.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#55 Příspěvek od JayCube26 »

Super, omlouvám se, že jsem se neozval, dneska jsem vůbec neměl čas. Všechno až do bodu 8. jsem udělal. Zítra (nebo pozítří) se vrhnu na zbytek a potom se ozvu.

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pokazil se Dualboot

#56 Příspěvek od RadekD »

OK. Ještě jsem si vzpomněl: Pokud by ti při rozdělení disku odmítl instalátor vytvořit "primární" oddíly - nevím, jak to teď funguje, dřív mohly být max. 4, vytvoř nejdřív z celého volného místa "logický" oddíl a do něj pak můžeš vytvořit kolik oddílů chceš. Ale opravdu teď nevím, třeba mne někdo opraví..
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pokazil se Dualboot

#57 Příspěvek od RadekD »

alojz píše: 16 čer 2020, 20:31 ...zakazujem...ostatny pouzivatelia a hlavne majitelia nestastneho aceru nemozu sledovat vyvoj,a riesenie problemu... :roll: :geek: :evil:
To jsi přehnal, tím "zakazujem" :shock: jen lidi odradíš. "Nedoporučuji" zní líp a nikoho neurazí...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#58 Příspěvek od Ventero1 »

Nejsem si jist zda W10 umi bootovat z logickeho oddilu - predchozi verze to neumely. Kazdopadne, jestli bude instalovat EFI, tedy GPT strukturu disku, tak tam je primarnich oddilu mozno desitky ci stovky - to se da dohledat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pokazil se Dualboot

#59 Příspěvek od RadekD »

Dík za upřesnění, už stárnu :? a nestíhám to sledovat, ani jsem to neřešil. Ovšem Windows by měl mít funkční, tak by snad neměl být problém. Jedině ten EFI oddíl. Ale ten by se měl i tak vejít ještě do primární oblasti a logickou udělat z toho zbytku. A když na GTP je to jedno, tak to nemusí řešit. Já už Win dlouho nepoužívám, tak jsem se s tím nesetkal.
Stejně si myslím, že tam ten EFI je. Ten NB už UEFI pravděpodobně používá, není tak starý a navíc má "Secure Boot". Jenže když to člověk nevidí, blbě se radí...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Pokazil se Dualboot

#60 Příspěvek od Livan »

RadekD píše: 17 čer 2020, 20:57 OK. Ještě jsem si vzpomněl: Pokud by ti při rozdělení disku odmítl instalátor vytvořit "primární" oddíly - nevím, jak to teď funguje, dřív mohly být max. 4, vytvoř nejdřív z celého volného místa "logický" oddíl a do něj pak můžeš vytvořit kolik oddílů chceš. Ale opravdu teď nevím, třeba mne někdo opraví..
Netvoří se z volného místa "logický oddíl" nýbrž rozšířený (extended) a v něm se vytvoří požadovaný počet logických oddílú (číslování to má od sda5 výše). Primárních múžou být na disku s msdos tabulkou rozdělení maximálně 4 primární nebo 3 primární a jeden rozšířený a v něm více logických oddílú. Na disku s GPT tabulkou rozdělení múže být až 128 primárních oddílú.

Zamčeno