Pokazil se Dualboot

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#71 Příspěvek od JayCube26 »

Tutoriál asi dobrý, ale nebudu lhát, ani jednomu bodu nerozumím :DD Nemohl bys mi to nějak zjednodušit? Nebo aspoň popsat tak abych to i já (jako naprostý počítačový začátečník) pochopil?

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pokazil se Dualboot

#72 Příspěvek od menom »

JayCube26 píše: 22 čer 2020, 21:39 Netuším co dělám špatně. Normálně jsem dal instalovat (potom co jsem udělat to /, swap, /home a dal zavedc do efi), poté restartovat, vyndal jsem flashku a mačkal F12. Vlezl jsem do Boot Menu a zde nic, prostě jen Windows... Co s tím?
.

Vlezt do BIOS-UEFI a kuknut ci je tam neco podobneho
na karte Security, volba Secure Boot Mode a kukni, ci je tam volba Select an UEFI file as trusted
Ak je to tam. Volba hdd0 a usb0 cez to hdd0 -> efi-> ubuntu -> (shimx64.efi),(grubx64.efi)
Do you wish to add this file to allowable database? Boot description, su tam zatvorky do ktorych sa da vpisat
grubx64efi ... potvrdit yes
Tym by mal vzniknut novy Boot option co bude videt v UEFI boot menu.

.
Naposledy upravil(a) menom dne 22 čer 2020, 22:50, celkem upraveno 1 x.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#73 Příspěvek od Ventero1 »

Jde hlavne o to, ze na oddilu EFI je treba vytvorit slozku Linux a do ni presunout linuxovy zavadec (je to ten novejsi soubor s priponou .efi) a zbyle vyjmenovane soubory. Jakym zpusobem - jestli pres terminal nebo pres spravce souboru spusteneho jako spravce - je jedno.
Tedy zkus to zatim jen od bodu 5.
Akorat, ze u tebe to bude asi /dev/sda1 nebo co jsi psal, ze to je ...
To zjistis v tom live, kdyz spustis gparted.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#74 Příspěvek od JayCube26 »

No, i tak je to na mě extrémně těžké, nebude fungovat to co napsal menom?

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pokazil se Dualboot

#75 Příspěvek od alojz »

...ja osobne by som vypol TPM modul...ak ma uz ten acer...potom teoreticky šecko bude na svojom mieste...asi...

...otazkovatel by mohol popisat v bodoch,ako postupuje,predpripravuje notbuk k instalacii...... :shock: :shock: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#76 Příspěvek od JayCube26 »

...ja osobne by som vypol TPM modul...ak ma uz ten acer...potom teoreticky šecko bude na svojom mieste...asi...
Jak už jsem říkal, nerozumím tomu takže bych rád věděl, co to ten TPM modul je a jak to tedy vypnout :DD

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pokazil se Dualboot

#77 Příspěvek od menom »

JayCube26 píše: 22 čer 2020, 22:46 No, i tak je to na mě extrémně těžké, nebude fungovat to co napsal menom?
.

Mozno - zalezi co je to za BIOS-UEFI je viac tych variant, skoro kazdy vyrobca to robi po svem

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#78 Příspěvek od Ventero1 »

Tazatel by mohl mit nastudovane alespon neco. To co je od bodu 5 jsou absolutni zaklady. Strach je extreme tezky.
Najet live z instalacniho media.
Spustit tam terminal.
Provest prikazy, precist si vysledky, provest prikazy.
Jde to udelat i v grafickem rozhrani.
Spustit gparted a podivat se jaky je oddil efi - jak je znaceny.
Spustit terminal a provest mount dle popisu.
Pak spustit z terminalu "sudo spravcesouboru" a v nem udelat co napsano jest.
Kdyz si to proctes poradne a budes postupovat od bodu 5 krok po kroku, tak mas za 5 minut hotovo - co je tezkeho na otevreni terminalu, precteni si par vet a delat ctrl+c a ctrl+v ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#79 Příspěvek od JayCube26 »

Aha... teď už je mi to jasný, jenom neumím číst, jo, od bodu 5 to snad zvládnu

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#80 Příspěvek od Ventero1 »

Snad to klapne. Popr. se budes muset jeste poprat s tim nastavenim FW - kazdopadne bude treba zvolit jako vychozi ten linuxovy zavadec - a mozna jeste ty operace s TPM a popr. vypnuti secureboot.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno