Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#1 Příspěvek od broukal »

Zdravim, vcera vecer som instaloval danu aktualizaciu a rano som stravil 2,5 hodini pokusmi o obnovu grubu. Nacitanie systemu skoncilo chybou a spustenim grub rescue a kedze som netusil co s tym tak som nabootoval greene linux co som naposledy testoval a doinstaloval som do neho grub customizer a spustil, to bol doteraz vzdy overeny sposob opravy poskodeneho zavadzaca. Co cert nechcel aj ten skoncil chybovou hlaskou nieco cow eroor a chybali mu nejake subory na disku koli ktorim nechcel fungovat. Doinstaloval som teda boot repair disk a spustil, ten sice pracoval a dokonca aj sa mu podarilo zmenuit grub, ale po restarte pc sa ukazalo ze miesto Linux mintu mi spristupnil MX linux ktory mam ako dalsi boot. Tak nastalo opakovanie postupu akurat som v programe boot repair disk zapol advanced moznosti a tam som navolil ze chcem zaviest Linux mint a to skoncilo zas rovnakou hlaskou ako u grub customizera. Tak som sa nastval a ze preinstalujem Linux mint. Stiahol som si obraz LM 19.2 ktory mam aj v pc, hodil ho na usb a nabootoval. Tam som si vsimol ze uz ma v sebe boot repair disk a len tak som ho vyskusal spustit a div sa svete, ten si s tym poradil a podarilo sa mu prepisat poskodeny grub, je zjavne ze LM potrebuje bootrepair disk podla konkretnej distribucie ktora je v pc. Po restarte sa, ale zas ukazal problem, nenabehol multi boot, ale iba LM19.2. Po sputeni systemu som zapol grub cutosmizer, ktori doteraz zakazdym nemal problem nasjt vsetky naistalovane systemy a pridat ich do grubu, ale teraz sa to nestalo a nemal som chut to riesit manualne, tak ostala posledna moznost a to bolo, pouzit timeshift, nastastie vcera vecer pred aktualizaciou prebehla zaloha takze som system vratil do vcerajska vecera...
Mal niekto podobny problem? Mam zablokovat danu aktualizaciu pre istotu, ci to znovu vyskuat?
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#2 Příspěvek od Ventero1 »

JJ - ty nové verze grub2 jednak měnily syntaxi a nejspíš jsou nějak zabugované. Zde se to probíralo velmi podrobně:
https://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,84760.75.html
Tak to zkus projít, jestli si z toho něco vezmeš.Je to prostě třeba hledat hlouběji v nastaveních pro grub.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#3 Příspěvek od akojak »

Použil si sudo update-grub?

Grub customizer sa neoplatí používať, pretože čo zapíše už nie je možné veľmi meniť, prepisovať, odstraňovať...
Všetko funguje aj bez neho...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Tak GC taky nakonec provede update-grub - nebo ne?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#5 Příspěvek od broukal »

@Ventero1
Dik za odkaz, presiel som si to, ale v podstate nic konrektne tam neni, kedze sa chyby prejavuju rozne jak v zavisloti nad HW tak v zavislosti na zmene syntaxu...
Problem osobne vidim na ten syntax, pretoze pri zapnuti pc, grub nenabehol ale po zhliadnuti suborov cez live distro bolo vsetko co malo byt na mieste kde to malo byt, takze to vyzera vyhradne chybu syntaxu a stym si ja osobne neporadim....
Tu je aj cele jadro problemu, aktualizacia grubu sice zapise zmeny, ale koli chybe syntaxu sa grub nerozbehne a na jeho rucnu opravu nemam dost znalosti, preto som pouzil boot repair disk, ktori sice LM vykopal a zapisal do grubu, ale zaroven ten smejd vymazal vsetky ostatne zavadzace na ostatnych diskoch cim ich vlastne znefunkcil a ani pozapnuti GC ich ten ani nevidel....
Neviem ako na to, ci je nejaky sposob zapisat stary obsah grubu externe do suboru, alebo niekam bokom systemu a potom spravit aktualizaciu a rucne vsetko prenastavit, fakt netusim....
Z nastavenim zavadzaca na puppy linux cez GC som potreboval vyse hodinu casu lez som nasiel vsetky kusky informacii potrebne k jeho spravnemu zavedeniu a pochopenie toho co ma byt v GC zavedene na ktorom riadku, neviem si predstavit ako by som sa mordoval z win7, mx linuxom a k tomu spominany puppy linux...

@akojak
Bez GC si na grub2 ani neskrtnem, nemam ani sajnu ako to riesit cez terminal, este tak grub1 ten som vladal rucne nastavit... Nehovoriac ze cez GC mam nahodeny obrazok na bootovaciu obrazovku, ktori manulane netusim ako by som tam dostal....
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#6 Příspěvek od Ventero1 »

No - to právě z toho odkazu vyplývá, že řešení je ruční úprava a záloha /boot/grub/grub.cfg jako třeba mygrub.cfg - ten se totiž po update-grub přepíše novým, tak aby si člověk mohl změny vrátit nebo poupravit nový dle starého. A nebo někdy dostačuje ruční úprava souboru /etc/default/grub na platnou syntaxi dle manuálu na stránkách GNU.
Jinak třeba počkat, až budou Grub Customizer a Boot Repair aktualizovány a bude zahrnuta nová syntaxe pro novější verze grub2 - a to nevím, kdy se dočkáme ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#7 Příspěvek od broukal »

To je sice pekne ze si dokazem vytvorit zalohu konfigurakov, ale studovat komplet manual pre novy grub tak to ako sorry... :D Na to uz fakt nemam chut, tiez to mohli autori aktualzice dotiahnut a brat v uvahu rozne syntaxi a rovno ich preklad zo starych do novych, to by ale mala byt skor robota mintu, alebo ubuntu aby aktualizacia ktoru pridavaju aj fungovala ako mala, tiez si myslim ze by to zvladol jedne skript, ktory by porovnal povodny syntax s novym a rovno pocas aktulaizacie by ho zapisal v novom tvare...
Ako pisu v tom odkaze na inych systemoch to neni problem. pretoze tam maj rovno prekladace, ktore to poriesia bez zasahu uzivatela...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Myslis, ze jsem studoval cely manual v angline?
Nasel jsem si tam jen to, co mi nefungovalo a vzor neveho ~/default/grub - pak uz to porovnanim dojde, kde co zmenit.
Ale chapu te - me to stve dost, jak jsou ti vyvojari cimdalvic prasteny a produkuji presofistikovane veci, ktere ovsem nedotahnou a jsou polofunkcni ci kolikrat nerozchoditelne, hure se ovladajici atd.
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 31 črc 2020, 11:37, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#9 Příspěvek od broukal »

Dik za odpoved, zatial teda zakazem tu aktualizciu do doby lez budem mat lepsiu naladu a cas si ktomu sadnut a hladat a porovnavat... ;) To je asi najednoduchsie riesenie v tomto momente... ;)
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: Aktualizacia grub2 2.02-2ubuntu8.16

#10 Příspěvek od broukal »

Tak som sa, na chvilu zacal o to zaujimat, vzdy som myslel ze hlavny cfg, je te v /boot/grub no ked som dal vyhladat grub.cfg tak toho je v system trosku viac...
Ktory je hlavny, alebo ktori treba zalohovat...
Přílohy
Snímka obrazovky z 2020-07-31 10-29-49.png
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Zamčeno