[SOLVED]Mint vedle Win, ale na druhém disku

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#21 Příspěvek od RadekD »

Jistě, já taky nikoho nenutím, jen jsem popsal svoje zkušenosti. A to vyndání disku: u starších NB nebo stolních PC to není problém, ale třeba u nových (např. můj Swift) není disk normálně přístupný a musí se rozebrat celý NB pomocí miniaturního Torx šroubováčku, což je považováno za zásah do zařízení a ztráta záruky. Nehledě na to, že levnější NB nemají M2 disky, ale jakési "imitace" disků (v systému se to hlásí jako SD karta), zapájené přímo do MB - zkuste ho pak vyndat :shock:
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#22 Příspěvek od Ventero1 »

Samozřejmě, že je třeba přihlédnout ke konstrukci stroje a možnostem uživatele - s tím naprosto souhlasím. Zde však uživatel psal, že v pohodě, tak proč to nepojistit ... :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vlakant
Příspěvky: 7
Registrován: 16 lis 2020, 10:37

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#23 Příspěvek od vlakant »

Tak podávám hlášení po úspěšné instalaci LM.
V obou případech (s fyzickým odpojeným i zapojeným diskem s win) vše proběhlo bez problémů.
Během instalace jsem v podstatě vůbec nic neměnil, pouze jsem vytvořil oddíly / a /home a to bylo vše.
po instalaci automaticky najel grub s výběrem systému.
Nevím proč někdo psal, abych po instalaci dělal update-grub, ale asi kvůli toho abych si třeba mohl změnit pořadí systému při bootu.
Jinak to šlape i bez toho.
Všem moc děkuji za rady :)

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: [SOLVED]Mint vedle Win, ale na druhém disku

#24 Příspěvek od alojz »

...a hototo... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: [SOLVED]Mint vedle Win, ale na druhém disku

#25 Příspěvek od Ventero1 »

Nevím proč někdo psal, abych po instalaci dělal update-grub, ale asi kvůli toho abych si třeba mohl změnit pořadí systému při bootu.
Jinak to šlape i bez toho.
Ano - když se dělají jakékoliv úpravy, tak je pak třeba grub updatovat.
Pokud se však instalovalo s odpojeným windiskem, tak Lin logicky nemůže v závěrečné fázi instalace winloader vidět (to instalátor provádí právě update-grub) - proto se po jeho připojení zpět potom prováděl update-grub, aby ho našel a zařadil na seznam. Jestli to mají dnešní verze ošetřeno nějak automaticky, to nevím - možné to asi je ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno