[SOLVED]Mint vedle Win, ale na druhém disku

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
vlakant
Příspěvky: 7
Registrován: 16 lis 2020, 10:37

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#11 Příspěvek od vlakant »

Ok,
takže pro shrnutí.
1. Raději odpojím disk s win (ale teoreticky to lze i bez odpojení)
2. Nabootuji Mint z flash a typ instalace zvolím na "Něco jiného"
3. na novém disku, v tuto chvíli sda není žádný oddíl a indikuje volné místo 250GB
- vytvořím tedy na něm tři nové oddíly :
"/boot" - pro Grub třeba 500MB, typ primární, systém ext2
"/" - root pro systém např 100GB , typ primární, žurnal system ext4
"/home" - user data zbytek, takže necelých 150GB , typ primární, žurnal system ext4
5. spustím a dokončím instalaci Mintu
6. Připojím původní disk ale pomocí BIOSU nastavím aby systém najel do LM
7. v konzoli spustím udate grub a restartuji ntb
8. ?? vrátím boot v BIOSU zpátky na původní disk??
9. měl bych dostat nabídku s bootem do win nebo LM

nezapomněl jsem na něco ?

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#12 Příspěvek od alojz »

?? vrátím boot v BIOSU zpátky na původní disk??
...ked botujes z flash disku nemusis v biose robit hokuspokusy,len pri starte zvolis flash disk...a hototo :shock: :shock: :shock:
...po update grub pri starte bude vyber aj linux aj win... :lol: :lol: :lol:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#13 Příspěvek od Ventero1 »

Osobne bych se na /boot oddil vydobl, ale treba nekdo osvetli jeho dulezitost. Kazdopadne pokud na nem trvas, jiste by mel byt vetsi a budes si muset hlidat hygienu - tedy hlavne cisteni starych kernelu.
Na /root bezne s prehledem staci 40GB - pokud vsak budes delat nejake psi kusy jako instalovat hodne aplikaci, wine v nem hrat hry ci zkouset kdesicosi atd., tak pridej.
Volitelne muzes udelat swap oddil na konci disku v hodnote dvojnasobku RAM, ale pokud mas SSD, tak nemala cast uzivatelu se priklani k tomu, ze je lepsi ho nedelat a nechat to na swapovem souboru, ktery se v novejsich verzich tvori automaticky.

Pokud instalujes v EFI, je treba na zacatku disku udelat oddil EFI (ESP) ve formatu fat32 - bezne tak 200MB, ale melo by stacit i 100MB na jediny system a zavadec (grub2) umistit do nej.

7. Staci v terminalu :)
8. Ne - primarni zavadec s rozcestnikem (bootmenu) bude na disku s Linuxem a tedy v BIOS zustane jako primarni.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

adamnovak
Příspěvky: 3
Registrován: 21 lis 2020, 11:00

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#14 Příspěvek od adamnovak »

Aby byl disk s Win nedotčený, zvol v instalaci "Něco jiného", vyber disk na kterým není windows, a vytvoř oddíly / (pro systém - min. 20 GB), /home (pro uživ. data, tak že co největší) a swap (pro RAM, musí být 1,5 násobku tvé RAM paměti.). zde je návod:
https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06 ... x-mint-03/

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#15 Příspěvek od Ventero1 »

Nedotknutelnost disku s Win se zajisti jeho fyzickym odpojenim.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#16 Příspěvek od RadekD »

Ventero1 píše: 17 lis 2020, 13:02 Kdyby to bylo zbytecne, tak mu to neradime. Teoreticky mas pravdu - v praxi se vsak uz nekolikrat opakoval bug instalatoru (jak windowsackyho, tak linuxoveho), ze manualniho nastaveni uplne nedbal a zavadec si picl kam chtel ...
Za cca 20 let, co s linuxem pracuji, jsem ho instaloval snad 50x, protože často zkouším novinky a z Live sice zjistím, jestli funguje HW, ale to je vše. Proto dělám plnou instalaci. V jediném případě se mi stalo, že jsem si to nezkontroloval a zavaděč se mi nainstaloval na flashku. A i to se dá opravit.
Dvoudiskové notebooky používám cca 10 let, vždy bylo vše OK. Proto jsem to napsal.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#17 Příspěvek od Ventero1 »

Jasně vpoho - a já to zase napsal proto, že to odpojení je prostě sichr - jak proti nepozornosti, tak proti případnému bugu, který je zaznamenán u některých verzí a to i na českých fórech.
Skoro všechno se dá opravit, ale už si představ, jak někdo prakticky nezkušený, tohle zase složitě řeší - práce pro něj navíc - práce pro nás tady navíc ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vlakant
Příspěvky: 7
Registrován: 16 lis 2020, 10:37

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#18 Příspěvek od vlakant »

V linuxech nejsem žádný odborník, ale kde je hdd a jak ho vytáhnout vím moc dobře :) ...
Plánuji, že vyzkouším obě varianty :D a pak tady napíšu co pro mě jako začátečníka bylo jednodnušší ...
Já mám veškerá osobní i pracovní data na serveru, takže ikdyž poškodím widle nic hrozného kromě asi 3 hodin nastavování se stát nemůže ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#19 Příspěvek od alojz »

...nerob varianty,jednoducho vytiahni druhy disk a hototo...a mas to vedla vody,občiansky povedané-v suchu...... :oops: :oops: :oops:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint vedle Win, ale na druhém disku

#20 Příspěvek od Ventero1 »

Natürlig - sichr ist sichr ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno