Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
vpcz
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2020, 10:50

Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#1 Příspěvek od vpcz »

Dobrý den,
známý projevil zájem o Linux, a tak jsem mu na jeho notebook HP Probook 4530s (8GB RAM, 640 GB HDD, byl na něm W10) nainstaloval LM 20.1 Cinnamon.
Instalace proběhla v pohodě (nechal jsem to na instalátorovi LM). Až instalace doběhla, klikl jsem na Restartovat nyní, instalátor vyžádal vyjmutí inst. média, ale pak po restartu systém nechtěl nabootovat. Tak jsem šel do boot menu > Boot from EFI file > ubuntu > grubx64.efi a systém se nakonec spustil. Ale přeci to nikdo nebude dělat po zapnutí NTB, díval jsem se do biosu ale to má HP tak nepřehledné,že se v tom těžko vyzná. Jak mám nastavit, aby se LM spouštěl automaticky bez proklikávání v boot menu? Je lepší NTB jen uspat do paměti, nebo normálně vypínat? Předem děkuji za odpovědi.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#2 Příspěvek od menom »

.

Asi by si mal odfotit v BIOS-UEFI to Boot menu aj par moznosti co su tam.
Cakat, ze sa ozve niekto co ma taky isty notebook, to moze dlho trvat, kym sa dockas odpovede.

Tak naslepo mozno postupovat, ze vytvorit novy Boot Option a jeho Path for boot option
bude cesta k tomu suboru grubx64.efi
Dalsia moznost je, ze ten Boot Option existuje a staci ho nastavit na prve miesto aby sa z neho
spustal system.
Este dalsia moznost je ze je nutne nastavit ten subor grubx64.efi aby bol povazovany za doveryhodny (As trusted).
Ulozit, Save and exit alebo podobne a po restarte uvidis.

.
.

vpcz
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2020, 10:50

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#3 Příspěvek od vpcz »


menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#4 Příspěvek od menom »

.

1.)Zacnem od konca, na tomto obrazku IMG_20210201_112734.jpg
je vidiet, ze je zapnuty Fast Boot, to bude potreba vypnut, dalej este treba vypnut vo windos 10
v Sprave napajania "Turn on fast startup" – políčko musí zostať prázdne.
Tu je na to navod napriklad:
https://www.tenforums.com/tutorials/418 ... -10-a.html

2.)Na tom istom obrazku c.8 je naspodu UEFI Boot Order a pod nim su dalsie moznosti
vpravo je vidiet, ze sa tam da ist dole asi sipka dole.
Tam este kuknut moznosti.
Ale princip ostava ten isty, nastavit Boot Option, aby bootovalo z toho suboru co si pisal, ze funguje grubx64.efi

.
.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#5 Příspěvek od alojz »

...byl na nem W10...je este tam???alebo uz tam neni???...podla obrazku je tam!!!...skus presne definovat veci...!!!
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

vpcz
Příspěvky: 10
Registrován: 31 říj 2020, 10:50

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#6 Příspěvek od vpcz »

alojz píše: 01 úno 2021, 14:09 ...byl na nem W10...je este tam???alebo uz tam neni???...podla obrazku je tam!!!...skus presne definovat veci...!!!
V instalátoru jsem zvolil "Smazat disk a nainstalovat Linux Mint" a v aplikaci Disky tak tam po W10 není ani památky.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#7 Příspěvek od alojz »

...gparted??? :?: :?: :?: :mrgreen: :shock: :evil:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#8 Příspěvek od menom »

.

Aha, ked tam neni W10 tak len zrusit ten Fast Boot, dalej na prvom obrazku pise, BootOrder not found.
Na obrazku c 8 UEFI Boot Order, tam by som skusil nastavit aby na vrchu bola moznost Boot option (boot entry) co pouzije ten
subor grubx64.efi

Ak neni tak vytvorit novy Boot option (boot entry) , ale na prvom obrazku je oznaceny ako boot entry "Boot0011".

.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#9 Příspěvek od Ventero1 »

By bylo nejlepsi, kdyby jsi vsechny predchozi zaznamy vymazal. Tedy jednak zaznamy bootloaderu, dale pak zaznamy TPM a nakonec resetoval a vypnul SecureBoot.
Pak by si bud sam nasel prislusny zavadec Linuxu nebo by jsi ho opetovne navolil a mel by jsi ho, jakozto jediny zaznam, na prvnim miste.
A nebo to znovu nainstalovat v Legacy/CSM.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Problém s bootováním LM na HP ProBook 4530s

#10 Příspěvek od alojz »

...urobis BIOS kroky...v gparted live urobis jeden zvazok,potom naformatujes...a instalujes... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Zamčeno