Instalace z HDD [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Nezmar
Příspěvky: 25
Registrován: 14 kvě 2014, 10:04

Instalace z HDD [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Nezmar »

AHOJ

Instalace přímo z HDD.
vím že s tím jsou problémy, ale nemám jinou možnost, počítač do kterého chci instalovat neumí bootovat z flashky a nemá CD mechaniku.
Počítač BENQ Intel Celeron M CPU 440 1,86 GHz s 512 RAM.

Zkusil jsem si rozdělit disk a na jeden jeho oddíl, přes LiLi USB Creator jsem si do něj vytvořil instalčku LM 13 Cinnamon. Před tím jsem zkontroloval stažený soubor MD5 checker a vše bylo OK.
IMG_0071.JPG

devSDA1 je ta instalačka.
Linux se mi po startu PC normálně spustí a můžu spustit i instalaci. Po připravní disku a spuštění instalace mi to napíše, že nemůže provést změny v oddílu \cdrom.
IMG_0072.JPG
a instalace se tváří, jako že pokračuje a nic..

Nezmar
Příspěvky: 25
Registrován: 14 kvě 2014, 10:04

Re: Instalace z HDD

#2 Příspěvek od Nezmar »

tak jsem si pomoh sám. Ze spuštěného Mintu z HDD jsem si spustil Mint z USBéčka a pak spustil instalaci. Pak už vše proběhlo bez problémů.

Nezmar
Příspěvky: 25
Registrován: 14 kvě 2014, 10:04

Re: Instalace z HDD

#3 Příspěvek od Nezmar »

Březovou kůra hoří dobře akorát ve skautskejch příručkách a Nedvědovejch písničkách. S Linuxem je to podobný ten funguje dobře jen v návodech a diskuzních fórech. Po 16ti hodinách jsem nepochopil, jak si nainstalovat program. Projel jsem si celou wiki a ozkošel úplně všechno. Jediný co jsem na Linuxu pochopil je že neustále musim psát heslo a to i několikrát za sebou a furt otvírat terminál a psát tam něco co jsem si přečet v readme abych si přečet no such file. Nemám rád file ani Linux. zpět do widlí

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Instalace z HDD

#4 Příspěvek od KOLEGA »

Tvoje rozhodnutí, ale základní argument je špatný ... Běřezová kůra opravdu hoří i úplně mokrá, jenomže pouze jenom úplně ta horní vrstva ... :D Škoda, že jsi tomu ještě nedal aspoň chvíli a nezkusil se s někým zkušenějším spojit ... Linux je dobrej, ale chápu, že ti nesedl, otázka je, na čí straně je chyba ... :) Žij blaze
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Instalace z HDD

#5 Příspěvek od segfault »

je neustále musim psát heslo a to i několikrát za sebou
Pokud po čisté instalaci děláš konfiguraci systému je výhodnější se přepnout do roota přes "sudo su". Heslo pak zadáš jenom jednou. Jinak samotné sudo si zadané "heslo" pamatuje několik minut, takže pokud děláš rychle, stihneš to taky bez opětovného zadávání.


Programy se většinou instalují přes apt-get. To co popisuješ jsou nejspíš komplikace při překladu a chybějících hlavičkových souborech.
Po 16 ti hodinách jsem nepochopil, jak si nainstalovat program.
Je evidentní, že problém není v Linuxu jako takovém, ale jen v nepochopení základů ;). Třebas by pomohl chat http://www.linux-mint-czech.cz/pokec/ když wiki máš už projetou.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Nezmar
Příspěvky: 25
Registrován: 14 kvě 2014, 10:04

Re: Instalace z HDD

#6 Příspěvek od Nezmar »

Jsem jen taková horká hlava Linux jsem si nechal a dám tomu ještě šanci, třeba ho pochopim.
Hlavní problém byl, že mi nefungoval instalátor balíčků. Jednak se mi strašně sekal, mizel na něm kurzor myši a po provedený instalaci hlásil "Program nenainstalován." Takže jsem zkoušel další možnosti instalací a to pro prvničku není šťastný řešení.
Dnes jsem se plác přes kapsu :o) a koupil za 150,- další 512tku paměť. V BIOSu nastavil grafiku ze 128 na 256 takže na systém zůstalo 756 MB. Instálátor už se chová korektně, a i když teda hláška "Program nenainstalován" zůstane i po nainstalování programu. Systém teď běží svižně a prakticky mi při běžný uživatelský práci neleze do swapu.

Nezmar
Příspěvky: 25
Registrován: 14 kvě 2014, 10:04

Re: Instalace z HDD

#7 Příspěvek od Nezmar »

jen mě trochu děsí, že některé programy, třeba ProfiCad a Real pis simulator , které často používám v Linuxu poběží jen pod Wine. Mám se připravit na nerviky? Naštěstí MPlab je v linuxové distribuci, ale stejně by mě zajímalo jak Wine přistupuje k USB portum zatim jsem si o tom nepřečet nic hezkýho.

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Instalace z HDD

#8 Příspěvek od KOLEGA »

Jo, připrav se na nervy... Wine je prostě jenom "poslední možnost, jak píší autoři" ... :)
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

Zamčeno