20.1 → 20.2

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cigydd
Příspěvky: 89
Registrován: 06 čer 2014, 17:43
Kontaktovat uživatele:

20.1 → 20.2

#1 Příspěvek od Cigydd »

Ahoj,
zkouším aktualisovat Mint 20.1 na 20.2 Uma. Hlásí mi to, že se aktualisace nezdařila, viz obrázek. Nevíte, kde najdu nějaký log, abych Vám mohl povědět víc?
Přemýšlím, jestli nedělám blbost, že se o aktualisaci pokouším přes xrdp… Mohl bych si pod sebou podříznout větev? Je možné, že to aktualisátor detekuje a nedovolí mi pokračovat? Ale mohl by být tedy sdílnější :(
No, možná je teď brzo na aktualisaci, co myslíte?
K Internetu samozřejmě připojený jsem (jinak bych se tam na dálku nedostal).
Hláška
Hláška
Cigydd Bach
LM 20.1 Ulyssa x86_64/Lenovo IdeaPad 310-15IKB/Intel Core i5-7200U 2,6 GHz/NVIDIA GM108M

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 20.1 → 20.2

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Pořád se to řeší dokola, že povýšení není zrovna spolehlivá metoda, jak přejít na novější verzi.
Tady se to opět ukázalo a nevím k čemu je tento dotaz, protože na to, že když to takhle nejde, tak tedy udělám čistou instalaci - tak na to může každý přijít sám.
Samozřejmě, že buď předchozí instalaci mám tak, abych měl datový odd. a odd. /home zvlášť nebo si zazálohuji důležitá data a nastavení s kterými se mi pak nechce babrat.
Mimochodem nepamatuji se, že by se někdy aktualizovat nebo mechanizace apod. psalo se "s" protože zde se nejedná o původní syntaxi převzatého slova, ale o koncovku. Ale možná někdy hodně dávno - koncovka sama vypadá na převzatou a počeštěnou ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Cigydd
Příspěvky: 89
Registrován: 06 čer 2014, 17:43
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.1 → 20.2

#3 Příspěvek od Cigydd »

Pořád se to řeší dokola, hm. A co když chci aktualisovat a nechci čistou installaci? Důvody jsou pro řešení téhle chyby irrelevantní.
Ale pokud k věci přistoupíme prakticky, dobře, řeknu si, že tedy pokud narazím na jakoukoliv chybu při aktualisaci, mám installovat načisto a neřešit, proč k té chybě došlo… Dobrá. Chápu, že chyby při aktualisaci se vyskytují jen v okamžiku aktualisace a tedy není žádoucí na ně plýtvat časem vývojářů, svým, spoludiskutérů na foru. Dobrá.

Ale díky za povšimnutí si zvláštností v mém pravopise. Považuji to za kompliment. Dovedu pochopit, že někomu v tom připadám jako exot, neboť používám předválečný pravopis cizích slov. :D A vůbec k pravopisu přistupuji poněkud tvořivě, i když jinak než jiní. Zrovna ve slově „aktualisace“ to vypadá jako jakési hypothetické anglické „actualise“ nebo německé „aktualisieren“, ale ono je to z latiny („actualiso“). Jenže kdybychom chtěli jít až ke kořenům, tam by ta „aktualizace“ zase znovu seděla, protože řečtina v té příponě -ιζωz. :) Možná odtud pramení i americký pravopis takových slov. Ale to už jsme trochu mimo thema.
Cigydd Bach
LM 20.1 Ulyssa x86_64/Lenovo IdeaPad 310-15IKB/Intel Core i5-7200U 2,6 GHz/NVIDIA GM108M

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 20.1 → 20.2

#4 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Cigydd
Není třeba někam spěchat, obvykle nejsou novinky zpočátku úplně připravené na běžný provoz. OS ještě není zcela vychytaný, návaznosti na aktualizace , zrcadla a pod., nemusí pracovat. Zatím bych to odložil, testovat se to dá, ale vyčlenil bych tomu extra místo na disku a zkoušel to zcela mimo tvůj stávající linux ... Taky jsem v rychlosti nabutoval z flešky nové xfce, a asi si tedy na abgrejd počkám ... ;)
ps : jaký linux chceš povýšit?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: 20.1 → 20.2

#5 Příspěvek od vxmery »

Není třeba někam spěchat, obvykle nejsou novinky zpočátku úplně připravené na běžný provoz
Doplním túto starú pravdu - doporučuje sa počkať 2-3 mesiace pokiaľ sa odchytajú skryté bugy.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 20.1 → 20.2

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Cigydd píše: 11 črc 2021, 17:59 ... A co když chci aktualisovat a nechci čistou installaci? Důvody jsou pro řešení téhle chyby irrelevantní.
Relevantní důvody mohou být, dle mě, zase jen zde:
Samozřejmě, že buď předchozí instalaci mám tak, abych měl datový odd. a odd. /home zvlášť nebo si zazálohuji důležitá data a nastavení s kterými se mi pak nechce babrat.
Vždy je, vzhledem k četnosti potíží, lepší dělat čistou instalaci ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: 20.1 → 20.2

#7 Příspěvek od labeent »

[
Cigydd píše: 11 črc 2021, 17:59 Pořád se to řeší dokola, hm. A co když chci aktualisovat a nechci čistou installaci? Důvody jsou pro řešení téhle chyby irrelevantní.
Ale pokud k věci přistoupíme prakticky, dobře, řeknu si, že tedy pokud narazím na jakoukoliv chybu při aktualisaci, mám installovat načisto a neřešit, proč k té chybě došlo… Dobrá. Chápu, že chyby při aktualisaci se vyskytují jen v okamžiku aktualisace a tedy není žádoucí na ně plýtvat časem vývojářů, svým, spoludiskutérů na foru. Dobrá.

Ale díky za povšimnutí si zvláštností v mém pravopise. Považuji to za kompliment. Dovedu pochopit, že někomu v tom připadám jako exot, neboť používám předválečný pravopis cizích slov. :D A vůbec k pravopisu přistupuji poněkud tvořivě, i když jinak než jiní. Zrovna ve slově „aktualisace“ to vypadá jako jakési hypothetické anglické „actualise“ nebo německé „aktualisieren“, ale ono je to z latiny („actualiso“). Jenže kdybychom chtěli jít až ke kořenům, tam by ta „aktualizace“ zase znovu seděla, protože řečtina v té příponě -ιζωz. :) Možná odtud pramení i americký pravopis takových slov. Ale to už jsme trochu mimo thema.

Ahoj,
aniž bych chtěl jakkoliv řešit pravopis, pokusím se Ti odpovědět.

Razím zásadu, že mezi generacemi např. 18/19 nebo 19/20 se nemá povyšovat, ale dělat záloha s čistou instalací a obnovením.
Obnovení zjednodušeně popsáno:
Buď můžeš použít A) nějaký specializovaný nástroj na zálohy typu Timeshift apod. nebo si prostě B) zazálohuješ potřebná data ručně.

Já tedy používám variantu B).
Pomocí programu Double commander popřípadě Krusader si vytvořím na jiném disku (nebo flashce apod.) novou složku, kterou pojmenuji dle aktuálně zálohované instalace (např.Mint 20.1. 06.2021). Do této složky si potom pomocí jednoho z uvedených programů zazálohuji důležitá data (je nutné mít povolené zobrazení skrytých a systémových souborů). Zálohuji důležité nastavení programů (např.: .Firefox, .Thunderbird apod.). dále zálohuji programy, které mám „přenosné“ (např. v .appimage). Odzálohuji si další věci (fotky, themes, icons apod.) Zkrátka vše tak, abych po zformátování /Home a / neměl žádnou ztrátu důležitých dat.
Pak nainstaluji novou generaci systému. Nainstaluji aktualizace, nastavím, co jde; stáhnu a nastavím programy. Pak obnovím data ze zálohy a po restartu vše odzkouším. Popřípadě upravím nový systém tak, jak chci.

Instalace
Instalace se, kromě první automatické instalace, co udělá začátečník než objeví a navštíví tyhle stránky, vždy provádí s oddělením místa pro jádro / a pro uživatelská data /Home.
Pokud to takto nemáš, tak je to důvod, proč čistou instalaci bezodkladně udělat.
Pokud to tak máš, tak i tak, jestliže ti "povýšení" neproběhlo, tak je asi nejvhodnější udělat čistou instalaci. V tom Ti Ventero radí dobře.
Můžeš se v tom zkoušet pitvat, ale to je hlavně o tom, že musíš při průběhu povýšení rozklepnout detaily těch oken. Tam bys asi stihl zahlédnout, z jakého důvodu to tak je.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: 20.1 → 20.2

#8 Příspěvek od labeent »

Velmi detailní popis instalace včetně mnoha fotografií najdeš ve fóru nazvaném Monitor.
Obrázek

Uživatelský avatar
Cigydd
Příspěvky: 89
Registrován: 06 čer 2014, 17:43
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.1 → 20.2

#9 Příspěvek od Cigydd »

Díky moc za všecky reakce! Inu, víc lidí víc ví, a koukám, že to tady žije!
labeent píše: 12 črc 2021, 13:17 Můžeš se v tom zkoušet pitvat, ale to je hlavně o tom, že musíš při průběhu povýšení rozklepnout detaily těch oken. Tam bys asi stihl zahlédnout, z jakého důvodu to tak je.
Ehm, ne, ve svém případě bych nic nestihl. Ta hláška vyskočí hned po pokusu o spuštění installace. Ale to je detail.
Cigydd Bach
LM 20.1 Ulyssa x86_64/Lenovo IdeaPad 310-15IKB/Intel Core i5-7200U 2,6 GHz/NVIDIA GM108M

Uživatelský avatar
Cigydd
Příspěvky: 89
Registrován: 06 čer 2014, 17:43
Kontaktovat uživatele:

Re: 20.1 → 20.2

#10 Příspěvek od Cigydd »

Ventero1 píše: 11 črc 2021, 23:14
Cigydd píše: 11 črc 2021, 17:59 ... A co když chci aktualisovat a nechci čistou installaci? Důvody jsou pro řešení téhle chyby irrelevantní.
Relevantní důvody mohou být, dle mě, zase jen zde:
Samozřejmě, že buď předchozí instalaci mám tak, abych měl datový odd. a odd. /home zvlášť nebo si zazálohuji důležitá data a nastavení s kterými se mi pak nechce babrat.
Vždy je, vzhledem k četnosti potíží, lepší dělat čistou instalaci ..
Jo, beru, díky. Oddíl /home mám zvlášť, tudíž zřejmě nemám důvod povyšovat systém. Ale jednou se mi stalo, že jsem při installaci nechtěl formátovat již existující samostatný oddíl /home plný dat a on mi ho stejně zformátoval. Tehdy jsem tam nějak neviděl jinou možnost a ta vybraná možnost mě zradila. Ale to je jen zkušenost, že je dobré zálohovat obsah složky /home pro tento případ (nebo pro jiné případy). :)
Naposledy upravil(a) Cigydd dne 12 črc 2021, 15:13, celkem upraveno 2 x.
Cigydd Bach
LM 20.1 Ulyssa x86_64/Lenovo IdeaPad 310-15IKB/Intel Core i5-7200U 2,6 GHz/NVIDIA GM108M

Zamčeno