Pouzivatelske ucty

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zamčeno
Zpráva
Autor
weqe
Příspěvky: 23
Registrován: 13 bře 2013, 23:17

Pouzivatelske ucty

#1 Příspěvek od weqe »

Zdravim, mohli by ste mi poradit ohladom pouzivatelskych uctov ? Ked vojdem do spravy/pouzivatelske ucty dam vytvorit noveho uzivatela je tam moznost

1.spravca
2.standartny

cca je mi jasne co je co aj ked sice neviem presne ake ma obmedzenia "2.standartny" ale tak ratam ze moze menit len veci co nezasahuju do systemu

ale co ma zaujima ako nastavim heslo pre dalsi ucet, vobec mi tam nedava moznost hesla. Chcem proste vytvorit dalsie konto pre manzelku kde jej nastavim zakladne programy vytiahnem na plochu bez moznosti zasahovat do systemu. prosim o radu. Dik

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pouzivatelske ucty

#2 Příspěvek od menom »

Ak to chceš spraviť, jednoducho zavri ten program čo v ňom nevieš niečo nájsť, a spusť Terminál.

Napíš tieto príkazy (za príkazmi stlač enter):

Kód: Vybrat vše

sudo su
zadaj heslo

Kód: Vybrat vše

adduser MENO
namiesto MENO daj meno komu vytváraš účet
tam ti dá aj možnosť vytvoriť heslo

Nakoniec napíš:

Kód: Vybrat vše

exit
alebo zavri okno Terminálu.

A potom svojho užívateľa odhlás a prihlás nového.
.

weqe
Příspěvky: 23
Registrován: 13 bře 2013, 23:17

Re: Pouzivatelske ucty

#3 Příspěvek od weqe »

dakujem, funguje, spytal by som sa este ake ma dany uzivatel prava ? lebo ked som tam chcel nainstalovat nejaky program tak sa nedalo pytalo heslo. Heslo nebolo funkcne ani to co som zadaval k danemu uctu ani moje co mam ako root. Cize nastavil som noveho uzivatela system sa mi spustil pod novym v zakladnom nastaveni a s predinstalovanymi programami ale nove uz pridat neviem. Da sa to niekde nastavit ? a pri tom tabulkovom davalo moznost nastavit ako spravca alebo standartny uzivatel. Pri novom som pozeral je nastavene ako standartny uzivatel. Stacilo by mi keby som vedel nejak doinstalovat programi v novom ucte aj pomocou root hesla.

pripadne pridelit nejake prava instalacie programov novemu uzivatelovi, ale tak aby zasahovat do systemu nemohol aj ked chapem ze instalaciou softov moze dojs ku kolapsu. nieco take by som chcel nastavit ako ked sa vo windovse vytvory ucet ale ako spravca v nom mozem robit cokolvek

alebo uplne by stacilo keby som v novom ucte vedel aspon aktualizovat system, programy si viem naistalovat ako root vo svojom ucte a v podstate sa objavia aj v tom druhom cize to by som ani velmi nepotreboval riesit ale ta aktualizacia by sa mi zisla. Chcem Linux naistalovat rodicom a nechcem aby tam velmi vedeli robit zmeny, vysvetlit im ze ked stit aktualizacii zmodrie nech na to tuknu a daju pouzit nieje az tak zlozite ale prepinanie medzi uctami atd by som ich uz velmi nechcel zatazovat, nebyvam tam aby som podotkol :) preto to tak chcem spravit

menom
Příspěvky: 2780
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pouzivatelske ucty

#4 Příspěvek od menom »

Odhlás sa z nového účtu a po prihlásení v tom prvom (Tvojom), v tom klikacom programe sa to dá nastaviť.
Nenapísal si akú verziu Linux Mint používaš.

Ja mám (xfce) v Menu/Systém/Používatelia a skupiny/Nastavenia používateľov 3 možnosti: Custom, Administrator, Desktop user.
A pre Custom sa dajú meniť ručne nastavenia ako chceš.
pridelit nejake prava instalacie programov novemu uzivatelovi, ale tak aby zasahovat do systemu nemohol
Tie dve veci si navzájom odporujú.
Inštalovať program a nezasiahnuť pritom do operačného systému.
.

weqe
Příspěvky: 23
Registrován: 13 bře 2013, 23:17

Re: Pouzivatelske ucty

#5 Příspěvek od weqe »

tak bral som ze som v sekcii Cinnamon tak som verziu nepisal ale pre upresnenie mam Mint 14 Cinnamon 64bit.
to co si pisal som tam nejak nevidel ked si dobre pametam ale mrknem a dam vediet.

weqe
Příspěvky: 23
Registrován: 13 bře 2013, 23:17

Re: Pouzivatelske ucty

#6 Příspěvek od weqe »

tak v Cinnamone to asi vynechali lebo som to tam vobec nenasiel, alebo to museli premiestnot niekde inde ale pozeral som komplet celu ponuku vsetkeho a nic taka som tam nenasiel.
Skus prosim mrknut ty cez virtualbox mam verziu Mint 14 Cinnamon 64 bit ci to tam vobec je a ked ano kde presne lebo ja to tam proste nevidim :)

Zamčeno