Linux Mint 17.3 - hlavní panel nejde zprovoznit [vyřešeno] Vyřešeno

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zpráva
Autor
MarioF87
Příspěvky: 14
Registrován: 07 čer 2016, 15:26
Bydliště: okres Nový Jičín

Linux Mint 17.3 - hlavní panel nejde zprovoznit [vyřešeno]

#1 Příspěvek od MarioF87 »

Zdravím.

jsem nováček v užívání Linuxu Mint. Je to docela fajn, ale na jednu věc nemůžu prostě přijít a zdá se, že se to snad nikde neřešilo. Můžete mi někdo poradit, jak mám zprovoznit to, co z Windows znám jako Hlavní panel (otazník - momentálně mi nejde napsat).

Když najede systém, je tam pouze vlevo na boku pár spustitelných ikon jako Počítač, Home a hlavní diskové jednotky. Ale DOLE není nic. A nijak to nejde nastavit. Když minimalizuju nějaké okno, zmizí mi celé. Přepínat mezi již otevřenými programy nebo okny můžu jen pomocí ALT+F1: pak se mi zmenšeně zobrazí vše, co mám na ploše, ale nevidím to.

Pomocí windowsáckého tlačítka na klávesnici (symbol oken vedle levého Altu) se sice dostanu do nabídky a můžu s počítačem pracovat, ale hlavní panel se mi nedaří zprovoznit. Což vadí nejen kvůli nepraktickému znovuotvírání minimalizovaných oken, ale např. nemůžu přepnout českou klávesnici na anglickou (a tudíž napsat otazník - příslušná klávesa při českém rozložení je totiž nefunkční. Otazník jsem tedy vždy psal jen s pomocí anglické klávesnice na kterou se ale nepřepnu). Rovněž bych rád viděl datum a čas v pravém dolním rohu a podobné věci.

Napadlo mne i jestli nemám nějak špatně rozložení monitoru, že by pak ten hlavní panel byl přítomný ale nebyl vidět. Rozlišení mám správné podle monitoru - 1920x1080. Dále mne napadlo, že by hlavní panel byl přítomný, ale průsvitný takže není vidět. Ale to bych při pohybu myší po dolní části narazil na nějakou minimalizovanou aplikaci. Dole prostě není NIC.

Tak já už teda fakt nevím. Budu vděčný za jakoukoli radu.

Dodatek: kdyby to bylo nějak důležité - OS je Linux Mint 17.3 64-bit prostředí Cinnamon

admin

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#2 Příspěvek od admin »

Ahoj,
to může znamenat jen jediné - nemáš Cinnamon korektně spuštěný. Hlavní panel musí být k dispozici ihned po najetí Cinnamonu, jinak je někde chyba. Ještě se zeptám, dělá Ti to od začátku používání Cinnamonu, nebo to začalo po nějaké aktualizaci nebo jsi experimentoval? Nepíše to nějakou chybovou zprávu při spouštění?
Ideální by bylo Cinnamon spustit z terminálu, abychom věděli výstup. Proto při najíždění prostředí stiskni klávesy CTRL + ALT + F2. Měl by ses dostat do prostředí příkazové řádky. Tam zadej své přihlašovací jméno, odentruj a zadej heslo (nebude nic vidět). Opět odentruj, čímž bude přihlášení hotové.
Nyní zadej příkaz:

Kód: Vybrat vše

startx
a postni sem, co to vypisuje.

MarioF87
Příspěvky: 14
Registrován: 07 čer 2016, 15:26
Bydliště: okres Nový Jičín

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#3 Příspěvek od MarioF87 »

Jsem naprostý nováček. Instalaci jsem provedl dnes, dělá to tedy od začátku.

Výsledek příkazu startx byla hláška v pravém horním rohu (btw - kus hlášky byl odsunutý až za roh, tj. nebylo to pole vidět celé. To samé udělalo v terminálu: místo "password" bylo vidět jen "ord" atd.) Obsah hlášky se nedal zkopírovat, při snaze o uchopení pole toto zmizelo. Takže nezbylo než to přepsat ručně:
Režim softwarového vykreslování. Cinnamon aktuálně běží bez video hardwarové akcelerace, kvůli čemuž můžete zaznamenat větší využití CPU než obvykle. Může se objevit problém s ovladači či jiná obtíž. Pro lepší uživatelský zážitek je doporučeno používat tento mód pouze pro testovací účely.

admin

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#4 Příspěvek od admin »

Každý zjevně mluvíme o něčem jiném, to co uvádíš nemůže být výsledkem onoho příkazu, to se Ti tam zřejmě zobrazuje při každém spuštění. Možná máš na Cinnamon slabý počítač. Jakou máš GK a kolik RAM?

MarioF87
Příspěvky: 14
Registrován: 07 čer 2016, 15:26
Bydliště: okres Nový Jičín

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#5 Příspěvek od MarioF87 »

Je pravda, že po vepsání startx se objevilo v terminálu pár řádek, ale velice rychle zmizely a naskočila plocha! V žádném případě nestihnu přečíst ani slovo, když vše je navíc malým písmem.

Je pravda, že už mám 5 let starou sestavu GK ATI Radeon 6770 (btw - koukám, že numerická klávesnice místo čárky dělá tečku a klávesa s otazníkem a čárkou nefunguje). RAM DDR3 2x2 GB 1333 Mhz. Přidám ještě CPU AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz.

admin

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#6 Příspěvek od admin »

Na tom by Cinnamon měl v pohodě běžet. Ovladač GK máš původní po instalaci?

admin

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#7 Příspěvek od admin »

Zkus ještě otevřít terminál v tom nouzáku a zadej příkazy:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get update

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get upgrade

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install -f
a pak to restartuj.

MarioF87
Příspěvky: 14
Registrován: 07 čer 2016, 15:26
Bydliště: okres Nový Jičín

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#8 Příspěvek od MarioF87 »

V době koupě to byl velmi solidní počítač, pravda dnes už je to šunka :D

S ovladačem grafiky jsem po instalaci nedělal nic. Když dám Správce ovladačů, tak mi to detekuje právě jen graf. kartu, ale vyhodí to hlášku, že je tam doporučený a svobodný ovladač...

MarioF87
Příspěvky: 14
Registrován: 07 čer 2016, 15:26
Bydliště: okres Nový Jičín

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#9 Příspěvek od MarioF87 »

Uff... ten příkaz update rozjel skoro půlhodinovou akci. S žádným viditelným výsledkem. Dnes už nemám čas na ty zbývající dvě. Pokračovat budu zítra až tak kolem 17. hodiny. Ten update nejprve napsal že potřebuje stáhnout 252 MB archivů a při této operaci bude na disku použito dalších 50.9 MB. Pak to asi stahovalo a instalovalo - slovesa činnosti jsem neviděl protože se to zase předposunulo za okraj monitoru, nejčastěji "-ring -king -ssing". Opravdu skvělé grafické zobrazení! I slovo "potřebuji" bylo vidět až od "buji", ale to si člověk domyslí, zbytek těžko.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Hlavní panel nejde zprovoznit

#10 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Podívej se taky sem http://www.linux-mint-czech.cz/jak-nain ... nux-mintu/ na abgrejd kernelu, teda až dobereš ty aktualizace. Nový jádro mnoha lidem pomohlo, ale pozorně si přečti, jak na to. Kdybys zkopíroval výpis z terminálu inxi -F a postnul to sem, tak to taky pomůže.

Zamčeno