LM 18 Cinnamon - obnova hesla [vyřešeno] Vyřešeno

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

LM 18 Cinnamon - obnova hesla [vyřešeno]

#1 Příspěvek od SuperUser »

Zdravím,

učím se ovládat Linux z terminálu a hrál jsem si s příkazem "usermod" a teď mi nefunguje moje root heslo. Na tomhle webu je starší návod jak heslo obnovit, respektive zadat nové v recovery mode, ale mě tenhle návod nefunguje, protože když v recovery vyberu položku root ..., tak to pak po mě chce právě to heslo. A to nevím. A pak je tam ještě jedna možnost = zmáčknout Ctrl+D pro pokračování a nic dalšího tam není. A protože heslo neznám, nejsem schopen s tím pohnout. Víte prosím někdo, co s tím?

Díky,
Petr

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#2 Příspěvek od SuperUser »

Ani nevím jak, ale nějak se mi to povedlo. Dál jsem postupoval podle jednoho návodu odsud a už to frčí.

Zdarec...

kamowski

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#3 Příspěvek od kamowski »

SuperUser píše:Ani nevím jak, ale nějak se mi to povedlo. Dál jsem postupoval podle jednoho návodu odsud a už to frčí...
super, si šikulka a tešíme sa s tebou
ale ....
aj by nás celkom zaujímalo, ako si to vyriešil, podľa ktorého "jednoho" návodu sa ti to podarilo?
čo ak sa práve teraz niekto potí nad nedobytným počítačom a hľadá riešenie?
skús prosím nájsť ten návod a daj sem naň odkaz
vďaka :)

kamowski

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#4 Příspěvek od kamowski »

SuperUser dobre píše, že v LM18 ten starší návod na našom webe nefunguje
tak som hľadal niečo iné a našiel toto: How to reset lost root password on Ubuntu 16.04 Xenial Xerus Linux
Funguje to, teraz som to otestoval na LM18.1 Mate 64bit.
Autorovi ďakujem!
---
Ak by si to chcel niekto uložiť do pc, dovolil som si z toho článku narýchlo vyrobiť jedno pdf-ko :)
(znak | sa píše: pravý Alt+w)
Přílohy
How to reset lost root password on Ubuntu 16.04 Xenial Xerus Linux .pdf.tar.gz
(79.86 KiB) Staženo 262 x

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#5 Příspěvek od SuperUser »

Takže jsem to otestoval a vím jak na to.

Ten starší návod je tady: https://www.linux-mint-czech.cz/rychle- ... nux-mintu/

Problém v LM 18 nastane ve chvíli, kdy to bude po spuštění příkazové řádky chtít heslo. To právě nevíme a zrovna se ho snažíme obnovit. Řešením je zmáčknout mezerník a pak odentrovat. Jako by to heslo byla mezera (jedna). Poté se objeví: root@nazev_pocitace # . A od této chvíle můžeme pokračovat podle toho návodu. Tzn. mount -rw ..... Ještě dodám, že pokud se zmáčkne něco jiného než mezerník, tak to nebude fungovat a pravděpodobně to po čase i spadne. A v tom menu, kde se volí položka "root" pro spuštění příkazové řádky se na tu položku musí sjet šipkou dolů a pak zmáčknout tabulátor, aby to skočilo na <ok> a pak enter. Když se dá enter na tom "root", tak to pak zlobí. Vlastně je to potřeba pak pořád tak dělat, přes ten tabulátor.

Tak třeba to někomu pomůže.
Mě to takhle bez problémů funguje.

Mějte se,
Petr

kamowski

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#6 Příspěvek od kamowski »

ďakujeme :)

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#7 Příspěvek od SuperUser »

Rádo se stalo :)

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla

#8 Příspěvek od SuperUser »

Dnes jsem řešil podobný problém a myslím, že stačí dát jen ten ENTER. Vlastně by to logicky ani s tím mezerníkem nemělo fungovat. Moc to teď nechápu a už si ani nepamatuju, jak to tenkrát, když jsem to tu řešil probíhalo, ale teď si myslím, že by měl stačit ENTER.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: LM 18 Cinnamon - obnova hesla [vyřešeno]

#9 Příspěvek od SuperUser »

Dnes jsem si četl na webu Linux Mintu starší články a narazil jsem na jeden, který odkazuje na tohle vlákno. Šlo o tento starší článek: https://www.linux-mint-czech.cz/2013/06 ... ment-28098 Nedalo mi to a tak jsem si ten postup od Satapouch vyzkoušel na svém LM 18.2 a funguje to perfektně. Takže není třeba dělat nic z toho, co jsem tu popsal. Vlastně by bylo nejlepší, kdyby admin celé tohle vlákno smazal a smazal taky příspěvky v tom starším článku od Satapouch, které na tohle vláknou odkazují. Celé je to teď jen matoucí a k ničemu.

Zdarec

Zamčeno