"zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zpráva
Autor
broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#11 Příspěvek od broukal »

Je to tak veru, xfce bezi v pohode zobrazuju sa mi skoro vsetky naistalovane programy pod cinnamonom, akurat niektore veci niesu dobre dotiahnute ako napr prepinanie vystupu zvuku ci na sluchatka alebo na repraky a musel som doinstalovat jeden program aby som sa k tomu dostal a samozrejme teraz studovanie na nete o xfce a nastaveniach to bude na dlhsie lez to doladim k svojej spokojnosti... :) Ale v podstate som spokojny zatial bezi system v pohode uvidime za par hodin ci sa nekusne... :)
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#12 Příspěvek od broukal »

Tak uz som zistil co tak nadmerne zatazuje ramku, je to chrome prehliadac a firefox prehliadac oba si do ramky ukladaju vsetko nepodstatne a hlavne chrome ktory pouzivam iba na fb a ten teda zere gigabajty dat a ani jeden prehliadac si sam po sebe necisti az po zatvoreni danej aplikacie sa vycisti aj ramka.... takto to ide do momentu lez dosiahne ram kriticku uroven a potom sa spusti masivne presuvanie ramky na swap co odstavy vlastne system lez sa dokonci kopirovanie kedze je to systemova zalezitost...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#13 Příspěvek od Livan »

Ešte by ti mohlo pomôct nastaviť swapinness na 10%, bežne býva nastavená na 50-60%. Ako sa to robí sa tu niekde na stránke rozoberalo. Myslím, že je k tomu článok - pohľadaj. To nastavenie spôsobí, že začne swapovať až keď bude obsadených 90% RAM a nie už pri 50%.

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#14 Příspěvek od broukal »

Livan, dik za odpoved. Swapinnes mam uz davno nastaveny na 10 asi hned od prechodu na 18 Mint. Je to sila aj na xfce mam vyuzitie RAM 74% a viac...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#15 Příspěvek od Livan »

Pravdu povediac,tomu tvojmu obsadeniu RAM nerozumiem. Pozri, ako mám v Arch linuxe obsadenú pamäť ja:

Kód: Vybrat vše

ivan@asusik ~]$ free
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:        1937024      842628      408860       41532      685536      958236
Swap:       5529580           0     5529580
A to všetko po cca 4 hodinovej práci vo Firefoxe, pričom firefox je v dobe použitia príkazu free otvorený. Nemávam obsadenosť vyššiu ako 1000 MB. Tak ma napadlo, že by si sa mohol ešte pohrabať v nastaveniach Firefoxu/Chromia, či tam nemá možnosť obmedzenia ukladania dát.

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#16 Příspěvek od broukal »

Po 15 hodinach od zapnutia pocitaca:

Kód: Vybrat vše

oma@doma-HP-Pro-3400-Series-MT:~$ free
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:        8155832     6716700      404984      204388     1034148      905544
Swap:      36845900      168340    36677560
Bezi firefox, chrome, VLC, a na druhej ploche mam zapnutu hru LOL ktore bezi cez wine. Ked som to rano zapol skoncil som pri 3,5 GB obsadenej RAM a teraz je skoro cela.
Livan je to viac ako mozne ja si nastavujem aby si neukladal a nedrzal data ani chrome ani firefox na disku a teda ma nenapadlo ze by si ich ukladal do RAM skor som pocital ze ich bude automaticky mazat...
Noemlane zvazujem zlikvidovat swap a nech si stym system poradi ako uzna za vhodne...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#17 Příspěvek od broukal »

Tak som este vecer vo firefoxe vypol vlastne nastavenie vyrovnavacej pamate ktore som mal nastavene na 100MB a hned sa uvonila RAM, vyzera ze to je hlavny problem...
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#18 Příspěvek od Livan »

Samotné obsadenie RAM nemusí byť na závadu, pokiaľ dochádza k uvoľňovaniu nakešovanej/nabuferovanej pamäte v prípade potreby, namiesto toho, aby začal swapovať. Skôr sa mi zdá, že je používaný štýl práce s počítačom, ktorý smeruje k spotrebovaniu RAM (viaceré otvorené programy súčasne na viacerých plochách, veľa otvorených okien v prehliadači). Ja nikdy nemám naraz otvorených viacej ako 3 programy naraz a keď ich už nepotrebujem, tak ich zavriem, čím uvolním pamäť. To isté platí aj o otvorených oknách vo Firefoxe či Chromiu. Nikdy nenechávam otvorených viacej okien ako 10 aj to len zriedka. Bežne len 2-3. Preto aj pri 2GB RAM sa mi stáva iba veľmi výnimočne, že by som mal obsadený swap. A aj to iba pár megabajtov.

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#19 Příspěvek od broukal »

Dakujem, za odpovede. Zjavne ste prisli na moj hlavny problem je pravda ze mavam bezne otvorenych vo firefoxe 19+ kariet a v chrome 11+ kariet, na druhej ploche 4x terminal "htop, iotop, nethog" a LOL hru, ale ked to vsetko spustim tak sa nedostanem nad 4 gb ram az pocas dna sa to zaplni nenavratne, obcas zavrem prehliadace a pustim ich znova co uvolni ramku a samozrejme mi este bezi na pozadi vlc :D . Vo firefoxe mam nastavene aby sa nenacitavali karty ktore niesu aktivne tak si myslim ze to by nemal byt problem ale aj tak som uz niektore karty zrusil, pouzivam to ako pamat zaloziek a ked treba nemusim pracne hladat iba prepnem na kartu a ta sa hned nacita... Asi budem musiet zvazit ci tie karty teda nepozatavram ked uz... :)
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

broukal
Příspěvky: 243
Registrován: 31 črc 2014, 17:10

Re: "zamrznutie systemu" zapis citanie z disku

#20 Příspěvek od broukal »

Tak dalsi poznatok, pouzivam v chrome doplnok get them all a vzdy ked ho pouzijem tak nastane presne spominany efekt, spusti sa jbd2/sdb3-8 naplno a system zatuhne az pokial nedoroby to co roby... Potom sa spusti aj dany doplnok aj ked hned vyhodi hlasku ze dany doplnok prestal pracovat....
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Systém Linux Mint 19.3 Cinnamon 64-bit, jadro väčšinou najnovšie. ;-) Nižšie ako 5.4.0 nemám. :)
HP-Pro-3400-Series-MT

Zamčeno