Trvalé nastavenie rozlíšenia.

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zamčeno
Zpráva
Autor
casual
Příspěvky: 4
Registrován: 02 lis 2018, 21:02

Trvalé nastavenie rozlíšenia.

#1 Příspěvek od casual »

Mint 19- defaultne vidim len rozlíšenie 800x600 a 1024x768. Manualne som pridal cez xrandr rozlisenie mojho monitoru 1920x1080 všetko funguje atd len problem ked resetnem alebo vypnem zapnem pc tak rozlisenie zmizne a mam z novu len 800x600. A musim znovu manualne pridat 1920x1080. Ako mam urobit to aby si to linux zapamatal aj po restarte?

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Trvalé nastavenie rozlíšenia.

#2 Příspěvek od menom »

casual píše: 02 lis 2018, 21:09 Mint 19- defaultne vidim len rozlíšenie 800x600 a 1024x768. Manualne som pridal cez xrandr rozlisenie mojho monitoru 1920x1080 všetko funguje atd len problem ked resetnem alebo vypnem zapnem pc tak rozlisenie zmizne a mam z novu len 800x600. A musim znovu manualne pridat 1920x1080. Ako mam urobit to aby si to linux zapamatal aj po restarte?
.

1- Mozes vytvorit skript v domovskom adresari (alebo inde) do ktoreho vlozis prikaz(y) co funguju.

2- Potom nastavit prava na spustenie, pravym tl. klik na vytvoreny skript, vybrat Vlastnosti / Prava
zaskrtnut volbu Umoznit spustit tento subor ako program, zatvorit. Este dat pozor aby vo Vlastnosti na karte Vseobecne
bolo Otvorit pomocou: Terminal (alebo Emulator terminalu, alebo aky tam mas terminal)

3- Pridat skript medzi programy - aplikacie spustane pri starte.
U mna Menu / Nastavenia / Sedenie a spustanie
na karte Autospustenie aplikacie stlacit Pridat a napisat nazov napriklad "Rozlisenie"
Popis napriklad "nove rozlisenie obrazovky"
Startovaci prikaz sa da tam naklikat (cesta ku skriptu co si vytvoril), ulozit, restart.

.
.

casual
Příspěvky: 4
Registrován: 02 lis 2018, 21:02

Re: Trvalé nastavenie rozlíšenia.

#3 Příspěvek od casual »

Dakujem za tip, ale nie je ine riesenie? Toto mi pripada ako škrabať sa lavou rukou za pravym uchom. To je fakt linux tak dementny ze sa to neda trvalo niekde zapisat do konfiguraku napriklad a nie riešiť to cez skript? Dufam ze niekde je na to konfigurak kde to trvalo zapisem. Netusim nevyznám sa nikdy som toto nemusel riešiť az kym som nekupil nový monitor.

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Trvalé nastavenie rozlíšenia.

#4 Příspěvek od menom »

casual píše: 03 lis 2018, 20:29 Dakujem za tip, ale nie je ine riesenie? Toto mi pripada ako škrabať sa lavou rukou za pravym uchom. To je fakt linux tak dementny ze sa to neda trvalo niekde zapisat do konfiguraku napriklad a nie riešiť to cez skript? Dufam ze niekde je na to konfigurak kde to trvalo zapisem. Netusim nevyznám sa nikdy som toto nemusel riešiť az kym som nekupil nový monitor.
.

Nevieme podrobnosti co je to za graficku kartu atd ....

V ramci danych poziadaviek som dal riesenie, ktore som s xrandr odskusal na mojom starom notebooku s intel GK a funguje.

Linux neni dementny ale v poslednych rokoch sa vyvoj ubera smerom takym, aby sa v ramci user space dalo uzivatelovi nastavit menej veci - toto chapte tak, ze aby akoze uzivatel mal menej starosti so systemom.

A teraz ked tu pises, ze ci sa to neda nastavit v konfiguraku, tak porozmyslaj aky konfigurak ma ten xrandr, o ktorom si pisal, ze v podstate funguje k dispozicii.

Viem este o par spôsoboch ako by sa to dalo urobit, ale to uz je hlbsi zasah do systemu a nemam to s LM 19 odskusane.

Z tohto hladiska sa cudujem, ze sa ti nepaci ponuknute riesenie o ktorom som presvedceny, ze funguje.

.
.

casual
Příspěvky: 4
Registrován: 02 lis 2018, 21:02

Re: Trvalé nastavenie rozlíšenia.

#5 Příspěvek od casual »

kurna chlapi diky moc , spravil som ten script, dal ho do "Aplikacie po spusteni" nastavil oneskorenie na 0 a ono to perfektne funguje, kym nabehne plocha rozlisenie sa nastavi nic nepreblilkne parada, rovno ma hodi do 1920x1080 . Super dakujem.

Zamčeno