monitor (Vyřešeno)

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Odpovědět
Zpráva
Autor
Salus
Poradce Mintu

Re: monitor

#41 Příspěvek od Salus » 20 lis 2020, 19:25

Pánové všechný vás zdravím a moc vám všem děkuji za ochotu mi pomoci, ale začínám v tom mít pěknou bramboračku. Jak jsem již psal. Nejsem žádný odborník a jsme jen běžný uživatel, tak že určité vaše výrazy a postupy jsou mi zcela cizí a vůbec nevím jak se k určitým funkcím vůbec dost, kde je hledat a jak s nimi pracovat.
Proto bych vás chtěl požádat jestli by nešlo, aby mi s tím radil pouze jeden a to "labeent", který je se mnou od začátku. Vám ostatním se omlouvám a ještě jednou děkuji za ochotu mi pomoc. Prosím neberte mé rozhodnutí nějak špatně opravdu si vážím vaší pomoci.

labeent, jestli s mou prosbou souhlasíš a byl bys ještě ochoten se mi věnovat, ta bych tě chtěl poprosit o následující.
Mohl bys mi jak s odpuštěním pro blbce napsat přesný postup i s postupem kde mám ty určité kroky hledat (třeba vůbec nevím jak píšeš, že se dají stáhnout legální "Win".......
Jaký krok mám udělat první, druhý, třetí atd. (jestli dřív win, nebo linux, jestli win stáhnout na win, nebo v linux......)
Vím, že tady nejste na takový postup zvyklí, a že je to se mnou jak s malým děckem, ale bohužel komu není dáno tomu není pomoci.
Pokud by s tím byl nějaký problém, tak to radši odnesu nějakému odborníku k instalaci. Je mi dost hloupé vás tady všechny otravovat s takovou banalitou jako je instalace, kterou asi zvládá každý.

PS: koupil jsem "USB 64 GB", doufám, že to bude dostačující.

Ještě jednou všem děkuji.

Salus

akojak
Poradce Mintu

#42 Příspěvek od akojak » 20 lis 2020, 20:05

Len zo zvedavosti ma zaujalo, prečo trvá Salus na tom, že musí byť všetko na jednom disku, v jednom pc. Guláš - windows - zatiaľ nevedno aký s linuxom - zatiaľ nevedno akým a čo ešte....
Čo stojí tomu v ceste aby každý os mal napr. svoj disk alebo hardvér? Málo diskov, alebo absencia pc, hardvéru?
Ked tomu nerozumie ako sám priznáva, prečo si chce komplikovať život?

labeent
Vezír Mintu

#43 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 03:28

Salus píše: 20 lis 2020, 19:25 Pánové všechný vás zdravím a moc vám všem děkuji za ochotu mi pomoci, ale začínám v tom mít pěknou bramboračku. Jak jsem již psal. Nejsem žádný odborník a jsme jen běžný uživatel, tak že určité vaše výrazy a postupy jsou mi zcela cizí a vůbec nevím jak se k určitým funkcím vůbec dost, kde je hledat a jak s nimi pracovat.
Proto bych vás chtěl požádat jestli by nešlo, aby mi s tím radil pouze jeden a to "labeent", který je se mnou od začátku. Vám ostatním se omlouvám a ještě jednou děkuji za ochotu mi pomoc. Prosím neberte mé rozhodnutí nějak špatně opravdu si vážím vaší pomoci.

labeent, jestli s mou prosbou souhlasíš a byl bys ještě ochoten se mi věnovat, ta bych tě chtěl poprosit o následující.
Mohl bys mi jak s odpuštěním pro blbce napsat přesný postup i s postupem kde mám ty určité kroky hledat (třeba vůbec nevím jak píšeš, že se dají stáhnout legální "Win".......
Jaký krok mám udělat první, druhý, třetí atd. (jestli dřív win, nebo linux, jestli win stáhnout na win, nebo v linux......)
Vím, že tady nejste na takový postup zvyklí, a že je to se mnou jak s malým děckem, ale bohužel komu není dáno tomu není pomoci.
Pokud by s tím byl nějaký problém, tak to radši odnesu nějakému odborníku k instalaci. Je mi dost hloupé vás tady všechny otravovat s takovou banalitou jako je instalace, kterou asi zvládá každý.

PS: koupil jsem "USB 64 GB", doufám, že to bude dostačující.

Ještě jednou všem děkuji.

Salus

OK, zkusíme to.

Nevím jestli to odhaduji dobře, ale myslím si, že nejjednodušší pro tebe bude stažení instalace do Windows.
Je na to program https://heidoc.net/joomla/technology-sc ... nload-tool

Ten stáhneš, spustíš, vybereš patřičnou verzi (Windows 10 64 bit a podle toho, jaké máš 7mičky buď Pro a nebo Home edd.).
Tento program Ti stáhne image instalačního disku Windows.
To by byl první bod.

Jako druhý bod bych stáhnul ten program Ventoy https://www.ventoy.net/en/index.html
Vybereš verzi pro Windows, stáhneš, rozbalíš a spustíš.
Vložíš Flash disk (prázdný - bez dat) a ten zvolíš v programu Ventoy. https://www.ventoy.net/en/doc_start.html
Spouští se to tlačítkem install.
To vytvoří speciálná část na flashdisku, která bude "startovací pro počítač". A pak se zobrazí i druhá část a do té se kopírují image instalaček. Tam nakopíruješ Windows instalačku i Mint instalačku.

Tím máš vytvořené instalační médium.
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#44 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 03:45

Je načase si zkontrolovat, jestli se vše dobře podařilo:
1) Odpoj Flash disk z počítače
2) Znovu ho vlož do pc
3) Měly by se Ti objevit dva disky. Jeden se jmenuje Ventoy a druhý Vtoy uefi nebo podobně

Pokud se to takhle stalo, tak gratuluji, máš připravený instalační Flash disk. Pokud ne, tak zkus znovu předchozí odpověď zopakovat.
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#45 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 03:50

Jestli je vše OK, tak teď je právě čas si vše důležité zazálohovat.
Tj fotky, dokumenty, stažené ovladače apod.
Je to nutné udělat i ve Windows i v Linuxu.
Zálohuješ na jiný disk, flash disk nebo externí disk. Nemůžeš zálohovat na disk, na který budeš instalovat, ani se vše asi nevejde na instalační flash disk.

Já bych si ještě stáhnul a zazálohoval instalačky Antiviru a Firewallu + CCleaner
https://files.avast.com/iavs9x/avast_fr ... ffline.exe
https://cdn.download.comodo.com/cis/dow ... taller.exe - to je jen online installer
https://download.ccleaner.com/ccsetup574.exe

Do této doby vše, co jsi dělal nikterak nepůsobilo na nainstalované systémy, vše je ještě v původním stavu.
Naposledy upravil(a) labeent dne 21 lis 2020, 04:55, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#46 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 03:59

Pokud jsi se dostal až sem a máš vše zazálohované na jiném než instalačním médiu nebo na disku počítače, tak se můžeme pustit do instalace počítače.

Teď již půjdeme do samotné instalace:
1) Nejdříve vypneš počítač.
2) Připojíš do něj flash disk s instalacemi windows a Linuxu
3) Zapneš počítač a hned se pokusíš spustit bootovací menu počítače (U Tebe už teď víme, že mačkáš F12), popis je zde https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06 ... x-mint-02/
Pokud by to nešlo, musíš skočit do BIOSu a nastavit tam vše dle tohoto článku, dokud se Ti nepodaří nabootovat z flash disku

Pokud se Ti vše povedlo, tak se Ti ukáže takovýto obrázek Obrázek
Na výběr tam budeš mít Windows 10 a Linux Mint.

A to je začátek instalace. Jako první vždy instalujeme Windows.
Naposledy upravil(a) labeent dne 24 lis 2020, 16:39, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#47 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 04:02

Najedeš šipkami na Windows 10 a pak dáš enter.
Po chvíli by se měla spustit instalace win 10.
Zobrazí se Ti Obrázek
Tam vybereš vše české, slováci slovenské ...
Na další obrazovce zvolíš "Nainstalovat"
Obrázek
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#48 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 04:05

Pak zadáš kód systému Windows. Můžeš použít ten z Win 7 Obrázek
A ještě odsouhlasíš podmínky
Obrázek
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#49 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 04:18

Následuje obrazovka, kde musíš zvolit "VLASTNÍ"
Obrázek

Ukáže se okno, bude to vlastně takový "Správce disků".
Obrázek

Tady dáš odstranit všechny oddíly na disku (POZOR TOTO UŽ JE NEVRATNÉ).
Pak tam vytvoříš nový oddíl, zaškrtneš i formátovat. Velikost udělej těch 60GB (max.). Bude Ti to nabízet něco kolem 120GB, ale to Ty nechceš.
Potvrdíš, instalace Ti oznámí, že potřebuje vytvořit ještě další, to jí povolíš a jede se.

Takhle se spustí instalace Win 10.

Teď jen hlídej restarty. Buď musíš po restartu vyndat flash disk, nebo zvolit spuštění z disku. Tam si instalátor nakopíroval instalační soubory a bude tam odsud pokračovat v instalaci. Pokud bys tam ten flash disk nechal, spustila by se Ti opět ta obrazovka Ventoy s výběrem instalace. A to Ty nechceš.

Jen doporučuji, vše co Ti bude instalátor nabízet si přečti, vše můžeš odmítnout nebo zmírnit.
Doporučuji v průběhu instalace zatím přeskočit tvorbu "ÚČTU MICROSOFT".

Až se to vše nainstaluje, máš za sebou instalaci Windows. Nainstaluj si po restartu stažený Antivirus a Firewall, přidej Ccleaner.
Pak dej udělat aktualizace. To se dělá jednoduše tak, že napíšeš do vyhledávání update a vybereš Windows update a spustíš je.
Naposledy upravil(a) labeent dne 24 lis 2020, 16:41, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

labeent
Vezír Mintu

#50 Příspěvek od labeent » 21 lis 2020, 04:21

Teď si můžeš v klidu poladit Windows, nainstalovat programy apod.
A nebo můžeš spustit instalaci Linuxu.
Ale nezapomeň předtím ještě udělat ten Windows update a pozor, bude nejspíš potřebovat restart
Obrázek

Odpovědět