Instalace LinuxMint s jiným prostředím

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zamčeno
Zpráva
Autor
michal s
Příspěvky: 4
Registrován: 06 bře 2016, 16:01

Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#1 Příspěvek od michal s »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:
Nainstaloval jsem Mint Cinnamon vedle Windows a zjistil jsem že toto prostředí je příliš náročné na HW, počítač je starší, má pouze 0,5GB RAM.
Jak mohu nově nainstalovat Mint s jiným prostředím (xfce) namísto Cinnamonu, zkrátka ho nahradit, aniž bych vytvářel nové oddíly na disku ale naopak použil ty stávající. Nechci doinstalovat prostředí xfce do stávajícího mintu ale udělat novou instalaci systému, nejsem si však jistý jak to správně udělat abych nepokazil boot menu (grub), aby v něm nezůstal cinnamon a pod., neumím s ním.
Děkuji za odpovědi.

michal s
Příspěvky: 4
Registrován: 06 bře 2016, 16:01

Re: Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#2 Příspěvek od michal s »

Stačilo by při instalaci mintu s xfce zvolit vlastní instalaci a správně navolit stávající oddíly po cinnamonu? Prosím které a přepíšou se mi správně?

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#3 Příspěvek od Andreas »

Ahoj,
0,5 Gb RAMek je dost málo.. :idea: Pokud chceš nainstalovat prostředí XFCE popř. MATE, tak když nabootuješ flashdisk nebo dvd s linux mintem - na ploše klikneš INSTALL linux mint - a v tabulce co nabízí kam nainstalovat systém zadáš něco jiného a kde je oddíl cinnamon (většinou oddíl ext4) tak dáš zformátovat a nainstaluješ to na ten oddíl ext4..

Koukni na WIKI a přijdeš na to.. Nic na tom není :-)

odkaz na WIKI s instalací je zde..

http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... acni_navod

Pak napiš, jak se zadařilo..

--------------------------------------------------------------------------------

Linux mint 17.3 MATE x64

jirkasirka
Příspěvky: 85
Registrován: 14 úno 2014, 22:36

Re: Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#4 Příspěvek od jirkasirka »

Ahoj, s tou operacni pameti bude nejlepe fungovat xfce, prostredi mate se s tim neda srovnavat, kdyz mas tak malo RAM.
Co se týka nove instalace, tak zalezi jak jsi rozdelil disk pred instalaci toho mintu s cinamonem. Pokud mas napr. svuj adresar /home oddeleny od systemu / , tak staci znovu zformatovat ten / a /home nechat tak jak je nebo pripadne smazat vsechny slozky a soubory co jsou skryte, neboli co zacinaji teckou ve tvem domovskem adresari, tak tam zustanou tvoje data ulozena.
Grub se prepise novým grubem pri instalaci, takze to nebude problem.
Pokud to mas vse na jednom oddilu, to je v pripade, ze jsi nenastavoval oddily pri instalaci rucne, tak nova instalace prepise vse.
Oddily nemusis znovu vytvaret, staci je zformatovat

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#5 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Popravdě řečeno, 512Mb RAM je fakt hodně málo. Ne že by OS nešel provozovat, ale když mrknu, kolik místa zabírá firefox + 3 záložky (430Mb) a kolik si vezme systém LM 17.3 Mate, tak jsem rád za 4Gb RAM, která tvoří jakous takous rezervu. Takže fígle, jak vyjít s malou RAM jsou známé - minimum grafických doplňků pro vzhled oken (žádný compiz, stíny, "aero", etc), a používat i nenáročné prohlížeče, např. Opera 12.16, nebo PaleMoon. Ne všechny web. stránky se povede vůbec spustit, např. tohle počasí http://earth.nullschool.net/#current/wi ... 49.40,1826 :idea:

michal s
Příspěvky: 4
Registrován: 06 bře 2016, 16:01

Re: Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#6 Příspěvek od michal s »

Děkuji za odpovědi, reinstalaci jsem už provedl úspěšně, dal jsem vlastní instalaci, označil oddíly s mint cinnamonem, zvolil jsem jejich atributy a podařilo se, nerozuměl jsem tomu na 100% ale risk se nakonec vydařil.

Jinak děkuji celému týmu kolem Mintu, prostředí Cinnamon se mi velmi líbilo, je propracované a zcela přeložené. Nainstaloval jsem však Mint xfce kvůli slabému HW. Není tolik propracovaný (ale chápu že většina lidí už nemá počítač přes 10 let starý) ale trocha angličtiny nevadí (kdybych měl čas, uvažoval bych i s pomáháním překladu, ale ten čas...), hlavně že je funkční a nedělá problémy s grafikou, grub se v pohodě přepsal.
Možná jsem zbytečně otravoval, jsem však v linuxu teprve greenhorn ačkoliv se tvářím že už spoustě věcí rozumím.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Instalace LinuxMint s jiným prostředím

#7 Příspěvek od juhele2014 »

... ačkoliv se tvářím že už spoustě věcí rozumím. Tak to už jsme dva .. :mrgreen:

Zamčeno