Jak změnit grafické prostředí? [vyřešeno]

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#11 Příspěvek od stani »

migrena6 píše:Mimochodom ja osobne mám zlé skúsenosti s prostredím Mate, zato som absolútne spokojný s XFCE.
Tak tohle by mě ještě také zajímalo. Můžeš to prosím nějak rozvést?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
mibo
Příspěvky: 6
Registrován: 08 kvě 2016, 20:36
Bydliště: Plzeň

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#12 Příspěvek od mibo »

stani píše:OK, odpovědi beru za relevantní a díky za ně. :)

Ovšem chtělo by to vysvětlit i "odborníkům" a kolegům z Abclinuxu, neb toto je tam velmi rozšířený názor, a trochu mě udivuje, že ač zřejmě pokročilí uživatelé Linuxu, toto doporučení se tam napříč diskusemi vyskytuje poměrně často.
Svět není černobílý a zdejší uživatelé viditelně řeší své problémy reinstalací, což nekritizuji, přesto to ukazuje, jak moc mají přehled o tom, co jim v systému skutečně běží a pak samozřejmě, když nakombinují předpřipravené metabalíky, může se jim výsledek nelíbit, ale to neznamená, že věci nejdou kombinovat, že neexistuje použitelné kombinace různých prostředí. Přesto platí, že pokud vyloženě počítač nemá skutečně víc zcela jinak orientovaných uživatelů, či uživatel neví co by, tak více prostředí pro něj nemá žádný produktivní význam (na testování je lepší využít při dnešních výkonech počítačů virtualizaci).
Restaurant na konci ynternetu: https://www.gnulinux.cz/hlavni/chat/

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#13 Příspěvek od migrena6 »

stani píše:
migrena6 píše:Mimochodom ja osobne mám zlé skúsenosti s prostredím Mate, zato som absolútne spokojný s XFCE.
Tak tohle by mě ještě také zajímalo. Můžeš to prosím nějak rozvést?
Viem, že som mal viaceré problémy s Mate, ale presné problémy si nepamätám. Pamätám si však, že to prostredie bolo veľmi lenivé aj v porovnaní s KDE. Ale je to už relatívne dávno, možno to medzitým zlepšili. Naopak, Mate má jednu úžasnú vlastnosť, a to, že sa dajú programy inštalovať priamo cez menu (ak človek pozná názov) bez nutnosti spustiť centrum softvéru alebo synaptic.

Ono je pravda, že si niektorí používatelia asi dokážu ustrážiť svoje prostredie, aby k tým problémom nedošlo.

A ešte k preinštalovávaniu. Treba si uvedomiť, že častokrát je časovo efektívnejšie a jednoduchšie preinštalovať systém, ako zdĺhavo hľadať riešenie svojho problému bez ohľadu na to, či svoj systém poznám alebo nie. Takéto posudzovanie ľudí kvôli preinštalovávaniu sa mi vôbec nepáči.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 511
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#14 Příspěvek od stani »

Díky za odpověď.

Ještě by mě (jako laika a začátečníka) zajímalo, z pohledu uživatele obou prostředí, jaké jsou hlavní rozdíly mezi Mate a XFCE?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#15 Příspěvek od migrena6 »

Pravdupovediac, neviem, okrem toho čo som o Mate už napísal. Nemyslím si však, že tam pre obyčajného používateľa budú zásadné rozdiely. Do hĺbky som sa zatiaľ hrabal iba v Xfce. Xfce sa dá v mnohých veciach nastaviť, aj čo sa týka vzhľadu, možnosti sú skutočne široké. Na Xfce mi však vadia niektoré veci (možno sa to týka aj iných prostredí, neviem):
Pootočenie kolieska na hornej lište okna schová okno do tejto lišty - to ma naozaj rozčuluje. Ale som lenivý, nastavenie som ešte nehľadal. :)
Automatické zväčšovanie alebo umiestňovanie okna pri jeho posúvaní (o riešení platí to, čo vyššie).

Teraz mi napadlo, ak ide len o odlíšenie používateľských kônt, vzhľad sa dá naozaj do veľkej miery prispôsobiť pre každého používateľa.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#16 Příspěvek od vxmery »

@stani:
jaké jsou hlavní rozdíly mezi Mate a XFCE?
Keď to veľmi zjednoduším, je to otázka typu: aký je rozdiel medzi modrou a hnedou farbou, alebo ktorá farba je lepšia ;)
Na tému porovnávania prostredí je napísaná tona článkov, stačí dať do vyhľadávača Mate vs Xfce a máš čo čítať týždeň, napr.:
http://linuxsoftware.moncerbae.com/2016 ... -xfce.html
To je veľká výhoda Linuxu, že prostredie si môžeš vybrať také, aké ti najviac vyhovuje resp. "sadne". Keď som začínal, prešiel som cez Livká Xfce, Mate, KDE, Gnome, Unity, LXDE, LXQt atď. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, každé z týchto prostredí sa dá "vyladiť" podľa predstáv užívateľa.
Vývojári Mintu si vybrali štyri: KDE, Xfce, MATE a Cinnamon a vyladili ich tak, aby sa defaultne na seba podobali a samozrejme aby dobre šlapali s Mintom.
Tiež mám však blbú skúsenosť, keď som si do Ubuntu doinštaloval Xfce metabalík.
Preto existujú Live session, blogy a tutoriály, aby si mohol absolvovať dostatočnú teoretickú a praktickú prípravu predtým, ako sa pre jedno z nich rozhodneš.

A tipujem, že sa ti ich bude páčiť viac :D
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
mibo
Příspěvky: 6
Registrován: 08 kvě 2016, 20:36
Bydliště: Plzeň

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#17 Příspěvek od mibo »

migrena6 píše:A ešte k preinštalovávaniu. Treba si uvedomiť, že častokrát je časovo efektívnejšie a jednoduchšie preinštalovať systém, ako zdĺhavo hľadať riešenie svojho problému bez ohľadu na to, či svoj systém poznám alebo nie. Takéto posudzovanie ľudí kvôli preinštalovávaniu sa mi vôbec nepáči.
Páčí, nepáčí, prostě je to opravdu z většiny tak, že uživatel přeinstaluje proto, že prostě namíchal něco, čemu nerozumí, jak chodí, neví ani pořádně, co do výsledného koktejlu namíchal a z koktailu jde dým a on skončí tím, že magie. Nepochybně v případě nějakého testování a poznávání se to stát může, na druhou stranu, pokud se nesnaží věci vyřešit a přijít jim na kloub a přebírá rady typu tam nechoď, tam straší, tak mu to nikdy neumožní souvislosti blíže poznat, jako těm, co takto radí. Přesto psal jsem už v tom, na co jsi reagoval, že to nekritizuji, prostě nemusí být smysluplné chápat v dnešním světě kdejakou věc, tedy ani svůj operační systém a pakliže je cílem čistě produkce, pak jistě nemá cenu příliš studovat samotný podpůrný systém a beru reinstalaci jako rozumnou věc, stejně jako mnohdy v případě řešení počítačů, které vytunil do stavu nejede to někdo jiný.
Restaurant na konci ynternetu: https://www.gnulinux.cz/hlavni/chat/

Uživatelský avatar
mibo
Příspěvky: 6
Registrován: 08 kvě 2016, 20:36
Bydliště: Plzeň

Re: Jak změnit grafické prostředí?

#18 Příspěvek od mibo »

K samotnému výběru desktopového prostředí, určitě výběr ovlivní to, jaké prostředí či systém předcházel, zvyk dělá hrozně moc a zcela netknutý uživatel, jež neexistuje, by pravděpodobně přijal, co mu dají. Se zvykem souvisí i právě vznik Mate a Cinnamonu jako i vyšší penetrace Xfce, protože právě zvyky otřásl přechod GNOME na 3kovou verzi, jež prostě pro mnohé znamenala nepřekonatelný skok. U KDE si myslím, že ten způsob myšlení s verzí 4 nebyl tak rozdílný navenek, třebaže u KDE si vždy brali celkem dost velký kus koláče, kde nebyla nikdy nouze o bugy, třebaže bugy jsou všude a s tím jak se dnes programuje čím dál víc. Každopádně je to KDE a GNOME, jež jsou pravzory těch ostatních prostředí a jež přímo souvisí s vývojem nejpoužívanějších knihoven pro grafické rozhraní. Pak je třeba dodat, že existuje malá, ale poměrně znalá komunita, jež si vystačí s nějakým jednoduchým správcem oken a nějaké komplexní desktopové prostředí neřeší vůbec. Každopádně jedna věc je tedy způsob ovládání jestli spíše po novu Unity, Gnome, nebo velkolepě KDE, či postaru Mate (fork starého Gnome), Cinnamon, či Xfce, kde je ale i ten nádech toho, že to vždy bylo takové odlehčené prostředí pro pomalejší PC a tak například thunar nikdy neuměl vše co nautilus (nemo) a pak mnohdy lidé měli Xfce a tuhle aplikaci z Gnome a tuhle z KDE a v podstatě z toho mnohdy zbyl jen správce oken, třebaže se hodně zlepšili, přesto pokud jen správce oken, tak existují ještě víc cool a odlehčené, kde tu něco z toho a tu něco z jiného, tam jde taky. Za sebe, neb už stárnu, preferuji starou cestu ovládání, alespoň pro počítač, kde mám klávesnici a myš.
Restaurant na konci ynternetu: https://www.gnulinux.cz/hlavni/chat/

Uživatelský avatar
skrob
Příspěvky: 1329
Registrován: 18 bře 2015, 15:34

Re: Jak změnit grafické prostředí? [vyřešeno]

#19 Příspěvek od skrob »

Ovšem chtělo by to vysvětlit i "odborníkům" a kolegům z Abclinuxu, neb toto je tam velmi rozšířený názor, a trochu mě udivuje, že ač zřejmě pokročilí uživatelé Linuxu, toto doporučení se tam napříč diskusemi vyskytuje poměrně často.
Ano, taky jsem tu diskusi četl. Překvapilo mně, že to tam zaznělo tak jasně, ale jako začátečník shánějící informace se přikláním k názoru zde.
Dell 7490 Intel®Core™ i7 - 8650u @ 8M Cache - up to 4,20 Ghz - 4x1,90 GHz - Intel UHD Graphics 620 - ram 16Gb DDR4 2400 Mhz
SSD NVME Intel 256 Gb
Linux Mint 20.3 Una 64 bit - Cinnamon 5.07 - core Linux 5.4.0-91 generic x86_64

Zamčeno