Nelze vypnout notebook [vyřešeno]

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zpráva
Autor
RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Nelze vypnout notebook.

#11 Příspěvek od RadekD »

Pravda, utekl jsem, ale co jsem měl dělat? Vypínat stále NB tlačítkem ON/OFF a čekat, až zbourám i data? Programátor nejsem, poradit mi nikdo nedokázal a možnost LightDM jsem zjistil až potom... Takhle mám funkční systém s mně vyhovujícím prostředím Cinnamon a to mi ke štěstí stačí.
Ale stejně začínám mít pocit, že s každou novou verzí se několik problémů odstraní a několik nových objeví (a většinou víc). Už jsem se ze zoufalství chtěl vrátit k Ubuntu 10.10, kde vše fungovalo, ovšem nelze - neexistují repozitáře. A tak stále řeším nějaký problém kdy jednou nefunguje to, podruhé ono...
Např.: teď zkouším na druhé partišně nové U13.10 (sice to sem nepatří, ale předse jen "jsme příbuzní"). Na 64bit systémech mám problém s rozchozením tiskárny Xrerox, protože ovladače jsou jen 32 bit. Řešil jsem to instalací podpory 32bit aplikací - balík ia32-libs, vždy bylo vše OK. A ejhle, v této nové verzi balík neexistuje, podle apt je nahrazen jiným, ovšem tiskárna opět nefuguje. A jsem zase na začátku...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

admin

Re: Nelze vypnout notebook.

#12 Příspěvek od admin »

Tak já mám asi mimořádné štěstí, ještě se mi nestalo, že by v linuxu něco nefungovalo.....

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Nelze vypnout notebook.

#13 Příspěvek od RadekD »

Tak to asi opravdu máš. Když procházím forum ubuntu, moc takových šťastlivců tam není :shock:
Nebo spíš asi víš, jak to opravit. Jenže já už jsem dědek (59,5) a angličtina je prachbídná, když jsem se 20 let učil rusky a stejně to neumím. :D
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

admin

Re: Nelze vypnout notebook.

#14 Příspěvek od admin »

No pravda, s lecčím si poradit dovedu, popř. pomůže ujo Google. Dalším faktem je, že nepoužívám žádný exotický HW, pro ten běžný je podpora v Linuxu dostatečná. Také nesuď podle věku - mezi námi je i 75letý bourák a já už také nejsem zdaleka nejmladší a také jsem se učil jen rusky..... :-)

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Nelze vypnout notebook.

#15 Příspěvek od RadekD »

Klobouk dolů, v 75 - pokud budu - už asi na klávesnici ani neuvidím. Jinak HW je i není exotický, starší je z r. 2005 (Core2), novější z listopadu 2009 (i7). Kupodivu na tom starším je problémů míň, ovšem ten problém s tiskárnou je ryze SW. No, nebudu zahlcovat diskuzi nesmysly, zatím končím. R.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Luban
Příspěvky: 79
Registrován: 25 lis 2013, 09:27

Re: Nelze vypnout notebook.

#16 Příspěvek od Luban »

Po instalaci Mint 15 na HP nx7400 vypínání fungovalo.
Pak jsem aktualizoval a ntb nevypne. Respektivě vypne, ale zůstane "kousnutý" na obrazovce s logem Mintu.
Zkoušel jsem různé doporučovanou úpravu Grubu, ale nepomohlo :o(.

Luban
Příspěvky: 79
Registrován: 25 lis 2013, 09:27

Re: Nelze vypnout notebook.

#17 Příspěvek od Luban »

Tak jsem to nakonec vyřešil instalací Mintu 16 RC.
Ovladače wifi Broadcom jsem instaloval ručně přes příkazový řádek. Možná, že kdybych to udělal i u předešlých verzí.

Uživatelský avatar
KOLEGA
Příspěvky: 365
Registrován: 01 lis 2012, 16:04
Bydliště: Nedaleko Mladé Boleslavi

Re: Nelze vypnout notebook.

#18 Příspěvek od KOLEGA »

Pokládáme za vyřízené
Zažraný linuxový liberál
---
HTC One V - 512 MB RAM, 1GHz - Android 4.0.3, HTC Sense
Cubie Board - 1GB RAM, 1GHz ARM, Linaro 13.04
Lenovo IdeaPad - 8GB RAM, i5, Linux Mint 13 Maya, Cinnamon 2.0.?

Luban
Příspěvky: 79
Registrován: 25 lis 2013, 09:27

Re: Nelze vypnout notebook.

#19 Příspěvek od Luban »

Otázka je, čím to bylo. Musel bych vyzkoušet instalaci verze LTS s ruční instalací ovladačů wifi.
Tak by se poznalo, že celé to bylo o tom, že u toho notebooku zlobí ovladače instalované přes "Správce ovladačů".

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Nelze vypnout notebook.

#20 Příspěvek od RadekD »

Tak už snad poslední příspěvek ode mne k tomuto tématu. Bohužel po čisté instalaci Mint16 Cinnamon se problém opět vrátil, NB při vypínání zůstal s černou obrazovkou zapnutý. Podezřívám nesvobodný ovladač grafiky NVidia, protože před jeho instalací se NB normálně vypnul. Ale nejsem si jistý. Nesvobodný ovladač používám ze dvou důvodů: 1. s původním některý program nešel spustit kvůli 3D akceleraci (pro mne míň podstatné), 2. se svobodným nefunguje řízení spotřeby GK, stále běží naplno a NB se pak zbytečně přehřívá, ventilátor jede stále, což už podstatné je. U nesvobodného tento problém není. A aby toho nebylo dost, po poslední aktualizaci MDM už nešel NB vypnout ani natvrdo, jedině vytáhnout baterku a to už jsem neskousl.
Dále jsem zjistil, že když se z Cinnamonu nejprve odhlásím, následné vypnutí přímo z přihlašovací obrazovky proběhne korektně. Začal jsem opět podezřívat MDM. Podle tohoto návodu http://www.linux-mint-czech.cz/instalac ... #more-2094 jsem nainstaloval LightDM, ale při spouštění systému prostředí vůbec nenaběhlo a ve výpise startu jsem viděl, že se stále spouští MDM a LightDM skončí chybou. Nepomohla ani odinstalace MDM. Zkoušel jsem i instalaci klasicky přes Synaptic se stejným výsledkem.
Další pokus byl sLim, spuštění proběhlo v pořádku, jedinou nevýhodou byla nutnost odhlásit se. Ale v přihlašovacím okně není možnost vypnutí, jediná pomoc je krátký stisk lačítka ON/OFF, pak se NB řádně vypne (tedy ne natvrdo).
Poslední variantou a podotýkám ZCELA FUNKČNÍ byla instalace "klasického" GDM. Do uvozovek to dávám proto, že proti verzi, kterou jsem používal před několika roky tato nová má řadu funkcí navíc (např. si pamatuje poslední stav Numlock a řadu dalších možností).
Takže u mne už skutečně vyřešeno a Cinnamon funguje jak má k plné spokojenosti :D
Nevěřím ve vadný HW, spíše nešťastnou kombinaci, kterou ovšem neovlivním. Na druhou stranu přiznávám, že na dalších dvou NB s jinou konfigurací už tento problém není (o proti LM15 Cinnamon, kde na jednom byl), takže něco se změnilo.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Zamčeno